Komadine me kao obitelj jako podsjećaju na Mesićeve. U prvom su planu muškarci, političari, a žene, Branka Komadina i Milka Mesić, u sjeni su svojih poznatih supruga. Kada baš moraju, a protokol zahtijeva, nađu se s njima na javnim mjestima, ali najradije to izbjegavaju”, kaže nam jedan od dobrih poznavatelja obitelji Komadina, dok se Zlatko priprema za odlučujući boj za preuzimanje SDP.
Bila bi to i kruna karijere riječkog političara koji je spletom okolnosti, jer mu je otac bio vojno lice, rođen u Ljubljani. Ako se u obiteljskoj kući u brdima iznad Opatije, podno Učke, i razgovara o politici, Branka Komadina to na svom radnom mjestu, u mjesnoj zajednici na Kantridi, nimalo ne pokazuje. Radi godinama kao obična službenica, brine se za obitelj, a javne nastupe prepušta svom suprugu.
“Ma, skromna vam je to obitelj, vrlo jednostavna. Politička slava Zlatku nikada nije udarila u glavu, vrlo je blizak s bratom i sestrom, obožava svoju djecu, pravi je obiteljski čovjek. Komadine su vam primjer običnih ljudi”, kaže prijatelj obitelji i dodaje da Zlatku nikada nije drago kada u novinama izađe bilo što vezano uz njegov privatni život.
Dok za Komadinu jedni kažu da je nepobjediv, drugi tvrde da je na mjestu ministra izdržao samo nešto dulje od Crnoje. Jedno ipak nitko ne spori. Zlatko Komadina je ljevičar od glave do pete, a takva je, uostalom, bila i cijela njegova obitelj. Otac mu je bio u partizanima, kao i ujak kojeg je rodbina jedva izvukla iz ruku ustaša. Nagovorili su jednog postolara, koji je za utjecajnog ustašu radio čizme, da se zauzme za nesretnog čovjeka koji je bio u zarobljeništvu, a kada je nekim čudom spašen, ustanovilo se da je od udaraca koje je dobio ostao trajno gluh.
Obiteljska kuća iznad Opatije izgrađena je 2012.
Partizansko dijete bez afera
Oni koji ga znaju za Komadinu kažu da je poštenjak koji voli sve raditi po propisima i pravilima. Partizansko dijete bez afera. Optuživali su ga za sve i svašta, a na kraju se pokazalo da su to bili pucnjevi u prazno. Tvrdilo se tako u prošlosti da je vlasnik luksuzne kuće i tri stana, a ispostavilo se da je u to vrijeme živio u puničinu stanu, a od obitelji mu je ostala stara kuća u zabiti iznad Rijeke, jedina koja nije bila doslovno srušena u tom kraju. Na kraju je obiteljsko naslijeđe prodao i izgradio kuću koju mediji predstavljaju kao luksuzno zdanje u Opatiji vrijedno 3,1 milijun kuna. “Ma nije to baš tako, Komadina je jedino želio otići iz grada, iz vreve, da barem malo u toj obiteljskoj kući ima mira”, kažu njegovi znanci.
Posebno je Komadina ponosan na kćer Sanju koja je bila odlična učenica, zainteresirana za vanjsku politiku. Dokazala se i sada je stalno zaposlena u Beču. Sin Luka još studira, a obiteljski prijatelji tvrde da Zlatko ima sve pod kontrolom. Tako je i u stalnom kontaktu sa starijom sestrom Vanjom, čije je pravo ime Ivanka, i najstarijim Žarkom, koji je sada u mirovini, a radio je i kao šef vojnog odsjeka u Rijeci. I za starijeg brata kažu da je vrlo skroman i krajnje pozitivan čovjek. “Oni su vam jako povezani, sve će dati jedan za drugoga. Komadine su kompaktna obitelj, svi se drže skupa.”
Obitelj je iz Krmpota kraj Crikvenice, a selili su se po bivšoj Jugoslaviji kako je Komadinin otac dobivao premještaj. U Ljubljani je Zlatko išao u dječji vrtić, a u jeku natezanja oko granice sa Slovencima znao je govoriti da bi baš on, zbog tih vrtićkih dana, imao kvalifikacije voditi pregovore.
Zlatko je rođen 1958. godine, a kada se obitelj vratila u Rijeku, tamo su se najbolje i osjećali. Kolege iz osnovne škole s Kantride pamte ga kao odličnog učenika, uz sve one dodatke koji idu u takvim slučajevima. Završio je Prvu riječku gimnaziju, a zatim diplomirao termoenergetiku na Tehničkom fakultetu u Rijeci. Poslije studija zaposlio se, a gdje drugdje, u 3. maju, kao inženjer koji je bio specijalist u izradi i montaži cijevne brodske opreme. Bilo je to sjajno doba brodogradilišnog giganta koji je proslavio crvenu Rijeku, ali je Komadina uskoro nastavio karijeru u tvrtki Instalater.
Za razliku od mnogih esdepeovaca iz prošle garniture koji nisu imali dan iskustva na nekom konkretnom poslu, Komadina se čak okušao i kao poduzetnik, pa je imao i vlastitu tvrtku. Vodio je i Energo, a u toj tvrtki koja je upravljala komunalnom djelatnošću došlo je do male havarije kada je propustila plinska mreža i dvojica su se radnika otrovala. Komadina je odmah, kao moralni čin, dao ostavku na mjesto direktora. To je bio i početak ljubavi Komadine i Riječana, koji su u njemu vidjeli neki novi duh vremena, poštenjaka kakvih baš nije bilo puno u politici i gospodarstvu.
Marijan Pleše, bivši gradonačelnik Delnica, Zlatko i Branka Komadina
Susjed na vratima
S partizanskim obiteljskim pedigreom bilo je posve razumljivo da će Komadina postati član Saveza komunista još u srednjoj školi. Nije to više bila ona “stara Partija”, borbena, kada su padale glave na maratonskim sastancima, i već se osjećao zamor. Jugoslavija je umirala, a Ivica Račan je u Beogradu izrekao ono povijesno “ne”. Na Komadinina vrata zakucao je susjed i nagovorio ga da se politički angažira. “Dajte, susjed, i ja sam stari član SK, sada nam trebaju novi, pametni ljudi.” Kandidirao se 1990. godine za Gradsko vijeće na Kantridi, pobijedio i tada započeo pobjednički niz.
Brzo je tih devedesetih ušao u SDP kao jedan od osnivača stranke koji se pridružio Ivici Račanu koji je dao novu dušu umrlom Savezu komunista. Nije to bilo lako vrijeme, svi su na komunjare gledali s prezirom, a sam je Komadina znao reći da se esdepeovce tretiralo kao da nisu pravi Hrvati. “Bio sam uvijek sportski tip, naviknut na borbu, nastavio sam se boriti i pobjeđivao sam.” Komadina je lidera SDP-a Ivicu Račana jako cijenio, a kada je umro, napisao je da je otišao čovjek koji je u Hrvatsku uveo i kao politički testament ostavio moral i poštenje. “Račan je zaslužan za stvaranje Hrvatske te nas je zadužio da stvorimo demokratsku Hrvatsku”, govorio je Komadina.
“Zaboravlja se da je 4. armija po nalogu Tita oslobađajući Istru i slovensko primorje stvorila preduvjete za uspostavu današnjih zapadnih granica Hrvatske, da se bez toga moglo dogoditi da Hrvatska ostane bez Istre, a Slovenija bez svog Primorja”, često je znao isticati Zlatko Komadina, koji je ostao istinski ljevičar u svim fazama svog života.
Dolazak Zorana Milanovića, mladog SDP-ova lava, na čelo stranke nije Komadinu iznenadio, a kada se stvarala lijeva koalicija koja je trebala srušiti HDZ-ovu vlast nagrizenu korupcijom, Milanović je predložio Komadini da izabere lokaciju gdje će se “pobunjenici” naći. Izabran je kultni restoran Kukuriku u Kastvu, s pogledom na Kvarner, gdje su se služili mali, fino pripremljeni ekstravagantni obroci. Ručak i sastanak na kojem su bili Milanović, Radimir Čačić, Ivan Jakovčić, Komadina, Vesna Pusić, Damir Kajin, Igor Dragovan i Josip Leko održan je u tajnosti, a već je sunce zalazilo kada su odlučili pozvati novinare i “urbi et orbi” priopćiti veliku vijest. Nisu se htjeli slikati za stolom, pa je Kukuriku koalicija obznanjena na platou ispred restorana.
Slavko Šestan, Zlatko i Branka Komadina
Pukla ljubav
Premijer Milanović, kada su ljevičari uzeli vlast u svoje ruke, postavio je Komadinu za ministra pomorstva, prometa i infrastrukture i preseljenje u Zagreb nije mu palo lako. “Ne mogu ocijeniti njegov rad kada je većinu vremena bio bolestan”, rekao je Ratko Čačić poslije brze Komadinine ostavke. Što se sve događalo u pozadini, tko zna, ali je bilo jasno da je pukla ljubav s Milanovićem. Službeno, na preporuku liječnika, Komadina je podnio ostavku, a poslije je bivši ministar obrazlagao da je želio izgraditi dionicu Žuta Lokva, ali je Vlada od toga odustala. “Zoran Milanović je dobro znao da nema teorije da u mandatu ne izgradim Žutu Lokvu. Da, to je prelilo čašu. Mog zdravlja.”
Sam, bolestan, teško je podnosio dane u Zagrebu. Njegovi esdepeovci su mu okrenuli leđa, tretirali su ga gotovo kao čovjeka koji je odustao od borbe. Jedno malo esdepeovsko izaslanstvo, u kojem je bio i Slavko Linić, posjetilo je bolesnog Komadinu koji je sve vrijeme gotovo šutio. Ali, paljbu na njih je sasula njegova sestra zamjerajući što su dopustili da se Komadinom ružno manipulira u javnosti.
I kada se činilo da je došao kraj njegove političke karijere, pa su se čak podmetale ružne insinuacije da želi zasjesti u fotelju Borisa Šprema koji se borio za život, Komadina se izdigao iz pepela. Na konvenciji SDP-a 2012. godine, na kojoj su se navodno dijelili papiri s ispisanim prijedlogom za koga glasati, najviše glasova za Predsjedništvo stranke dobio je Rajko Ostojić, a ne mnogo manje i Zlatko Komadina. Mediji su pisali “to je trijumf otpisanog Komadine i zagrebačkog lobija Rajka Ostojića”.
Netrpeljivost sa Zoranom Milanovićem ostala je do dana današnjeg.
Voli kuhati i pjevati
Kao mlad čovjek Komadina je igrao košarku, ali mu je poseban hobi sportski ribolov. To ga opušta, a voli i kuhati, posebno riblje specijalitete. Poznaje mnoge ribare s otoka i najviše ga opušta razgovor o ribarenju, moru. Navodno Komadina zna i zapjevati u društvu, ali privatno gotovo da i ne govori o politici.
“Njegova supruga baš nikada ne govori što radi njezin suprug, iako je uvijek uz njega kada to zatreba. Brani ga kao lavica ako netko Zlatka napadne, ali prva neće početi razgovor ni o politici, ni o svom suprugu”, kaže jedan dobar obiteljski prijatelj.
Čuvaju privatnost
Često je Komadina sa suprugom u šetnjama sa psom Biggyjem, znali su otići i do Učke, jer oboje vole prirodu. Kada su se novinari, pogotovo u vrijeme kratkog ministrovanja Komadine u Zagrebu, počeli raspitivati o detaljima njegova privatnog života među susjedima, nisu dobili niti jedan odgovor. “Svi su s njim solidarni, čuvaju mu privatnost.”
“On vam je idealan susjed, ništa ne pita, malo govori, a uvijek je ljubazan.” Komadina i njegova supruga Branka naslijeđeni su imovinu prodali i odlučili izgraditi kuću. “On ništa nije dobio niti je išta išlo potpuno glatko”, kažu njegovi prijatelji, koji naglašavaju da nije sklon ni vezama i protekcijama, iako su ga optuživali da je zbrinuo najbliže suradnike kada je to trebalo. Povratkom u Rijeku ponovno je pokazao želju da preuzme Županiju, a njegov nasljednik na čelu Primorsko-goranske županije Vidoje Vujić teškim se riječima obrušio na Komadinu. “Naškodio je SDP-u i Vladi, a sad bi opet bio župan”, upozoravao je Vujić, a to se “pročitalo” i kao interni obračun riječkih esdepeovaca. “Županija se ne može voditi na stari način, moramo trčati u šprintericama, a ne hodati bosi. Ako bude sporosti, bit će to greška za regiju, ali to će biti i definitivni poraz Zlatka Komadine”, govorio je župan Vujić, inače dugogodišnji Komadinin suradnik, čak jedno vrijeme i njegov zamjenik, koji se hvalio vezama i poslovima s Vojkom Obersnelom. Nije bio u pravu, Komadina je ponovo pobijedio.
Zlatko i Branka Komadina
Neki su nabrojali pet velikih svađa koje su imali Milanović i Komadina od vremena kada je sada već bivši premijer smijenio Komadinina pomoćnika Vladimira Ferdeljija koji je na samom startu Milanovićeve Vlade bio otvoreno kritičan. Zakačili su se i oko afere Linić, a Komadina nije zaboravio ni to da ga je Milanović izostavio kao ozbiljnog kandidata za predsjednika države na izborima na kojima je pobijedio Ivo Josipović. Kruna nesporazuma slijedila je kada je Milanović izostavio Komadinu s liste za Sabor uoči ovih izbora.
Zdravstvene poteškoće
Oni koji znaju Komadine kažu da mu supruga i sada pruža svesrdnu podršku, kao i svi članovi obitelji. Zdravstvene poteškoće više ne osjeća u mjeri kako je to bilo u vrijeme kratkog ministarskog staža, a mnogi smatraju da bi baš Komadina svojim karakterom mogao pomiriti sve nervoznije esdepeovce koji su izgubili vlast dobrim dijelom zahvaljujući aroganciji Milanovića i njegove ekipe.
“Sigurno se dobro pripremio jer Komadinu svi znaju u SDP-u, a i on zna kako stranka funkcionira. Podzemne igre bit će važne, a Milanović se neće dati do posljednje kapi krvi”, kaže jedan visokopozicionirani esdepeovac. “Izbori po načelu ‘jedan član - jedan glas’ nikada se ne mogu do kraja predvidjeti. Tko zna, šanse svakako ima, a sve ovisi i kako će se Milanović ponašati sljedećih mjeseci.
”Možda će i njegovo društvo uz omiljene briškulu i trešetu smisliti strategiju kako pobijediti, a možda će i pomoći neki savjet supruge dok Zlatko redovno pomaže u kućanskim poslovima. Podržat će ga Picula, Rajko Ostojić, Bernardić, ali je navodno još mnogo nezadovoljnika koji se sada, zastrašeni, još smješkaju Milanoviću, a čekaju novog šefa. “Želim okupljati i donijeti promjene”, kaže Komadina.
Bit će to žestoki obračun stalnog pobjednika Komadine i peterostrukog gubitnika Milanovića. Za pobjedu koja će odrediti političku sudbinu obojice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....