Ruski borbeni zrakoplovi zamalo su oborili britanski izviđački avion prošle godine, prenosi The Washington Post iz tajnih američkih dokumenata koji su procurili u javnost, dajući do znanja da je taj incident mogao dovesti do sukoba NATO-a i Rusije.
Nacionalna sigurnosna zajednica SAD-a suočava se s posljedicama objavljivanja desetaka tajnih dokumenata, uključujući utjecaj na razmjenu osjetljivih informacija unutar vlade i veze s drugim zemljama, rekla su dva američka dužnosnika za Reuters. Agencija navodi da je pregledala do 50 dokumenata s oznakama "Tajno" i "Strogo povjerljivo" koji su se prvi put pojavili na društvenim mrežama početkom ožujka i navodno otkrivaju pojedinosti o ranjivosti ukrajinske vojske i informacije o saveznicima, uključujući Izrael, Republiku Koreju i Tursku.
Zanimljiva je reakcija s jedne strane ruskih vojnih blogera koji su se "fokusirali na mogućnost da su objavljeni dokumenti dezinformacije" koje su namjerno plasirane kako bi zbunile ruski vojni vrh. S ukrajinske strane, pak, predsjednikov savjetnik Mihajlo Podoljak tvrdi da dokumenti sadrže "vrlo veliku količinu izmišljenih informacija" i da je su samo "standardni elementi operativnih igara ruskih obavještajaca".
Uvijek se treba sjetiti Sun Tzua i njegove poruke: "Svaki se rat bazira na opsjeni".
The New York Times u nedjelju donosi nove podatke tajnih dokumenata, među kojima se posebno ističe da bi se ukrajinska mreža protuzračne obrane, oslabljena opetovanim baražnim napadima ruskih besposadnih letjelica i projektila, mogla slomiti ako ne dođe do velikog priljeva streljiva.
Prema dokumentu od 28. veljače, procjenjuje se da će zalihe projektila za sustave protuzračne obrane S-300 i Buk iz sovjetskog doba, koji čine 89 posto ukrajinske zaštite od većine borbenih zrakoplova i nekih bombardera, biti potpuno iscrpljene: prve do 3. svibnja, druge do 13. travnja, prema jednom od dokumenata koji su procurili u javnost.
Ako se to dogodi, kažu dužnosnici za NYT, Moskva bi mogla odlučiti da je konačno sigurno za njezine borbene zrakoplove i bombardere ući dublje u ukrajinski teritorij i donijeti nužnu prednost kopnenim snagama. Posebno bi ranjive postale ukrajinske topničke postrojbe, koje su presudne u ovom ratu. Ruski su zrakoplovi dosad većinom korišteni uz liniju bojišta upravo zbog straha od ukrajinske protuzračne obrane. NYT citira generala Marka Milleyja, zapovjednika Združenog stožera američke vojske, koji je u veljači gostovao na MSNBC-ju: "Ruska je vojska teško stradala, ali ruske zrakoplovne snage nisu".
Prema dokumentima, ruskim je vojnicima obećan bonus ako unište neprijateljske tenkove, što je dio inicijative jačanja morala u borbi osvajanja teritorija na istoku Ukrajine.
NYT-jeva analiza dokumenata zaključuje da su većim dijelom autentični, ali u dijelovima ima promjena. Na pitanje tko ih je učinio i zašto, američki dnevni list nema odgovora. Vrlo je vjerojatno da je riječ o curenju, a ne hakiranju, pa je sve izglednije da je izvor američki.
Osobito su osjetljivi podaci o ukrajinskim snagama koje pripremaju proljetnu ofenzivu: dokumenti ne donose specifične ratne planove, ali imaju detaljne podatke o planovima SAD-a i NATO-a za jačanje ukrajinske vojske prije ofenzive, što ruskim zapovjednicima može dati dragocjene informacije o mogućim smjerovima napada i ciljevima. U oči upadaju informacije koje govore da su ukrajinske snage u lošijem stanju nego što je njihova vlada javno priznala. Washington Post piše da "Ukrajina treba više vojnika, i to brzo. Ukrajina ne objavljuje broj poginulih, ali zapovjednici na terenu govore o velikim gubicima. U veljači je njemački dužnosnik rekao da Berlin vjeruje da je najmanje 120.000 ukrajinskih vojnika ubijeno ili ranjeno od početka invazije."
Bitka za Bahmut dotle teče i dalje, a ukrajinska vojska navodi da su agresori ondje počeli provoditi taktiku "spaljene zemlje".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....