MJERE ZAŠTITE

Alarm u Europi, visoki dužnosnici otkrivaju da se intenzivno spremaju za pobjedu Trumpa: ‘Posljedice će biti ozbiljne...‘

Europa je sada možda manje spremna za Trumpov povratak nego što je bila tijekom njegova prvog predsjedničkog mandata

Donald Trump

 Chip Somodevilla/Getty Images Via Afp

Sve je više pitanja kako će eventualni izbor Donalda Trumpa za predsjednika Sjedinjenih Država utjecati na odnose SAD-a s Europom i Rusijom. Europa očekuje reviziju transatlantskih odnosa bez obzira na ishod američkih predsjedničkih izbora, ali intenzivno se "raspravlja o mjerama zaštite od Trumpa", uključujući moguće trgovinske ratove i promjene u sferi sigurnosti, doznao je The Washington Post (WP) u razgovorima s nekoliko visokih dužnosnika Europske unije, koji su zahtijevali anonimnost, da ne bi dolili ulje na vatru.

Jedna od mjera svodi se na pokušaje europskih političara da brzo odobre isporuku daljnje vojne pomoći Ukrajini prije američkih izbora, ali u isto vrijeme je Europa sada možda manje spremna za Trumpov povratak nego što je bila tijekom njegova prvog predsjedničkog mandata, upozorili su izvori u Bruxellesu. Jer francuski predsjednik Emmanuel Macron politički je oslabljen nakon što je izgubio većinu u parlamentu, njemački kancelar Olaf Scholz uronjen je u koalicijske sporove i suočava se s usponom krajnje desnice, a rejting britanskog premijera Keira Starmera pao je na rekordno nisku razinu.

image

Olaf Scholz

Odd Andersen/Afp

Ali postoje važni političari koji upozoravaju da se Europa treba emancipirati od Amerike. Prema CDU-ovu kandidatu za premijera Njemačke Friedrichu Merzu, pobjeda Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima imala bi ozbiljne posljedice za Europu. "Što će se dogoditi ako u Americi drugi put bude izabran predsjednik koji proglasi NATO zastarjelim i više nije spreman održati obećanja o sigurnosti?" rekao je čelnik CDU-a na Danu njemačkog jedinstva u Halleu. "Onda smo sami. Pod tim ne mislim samo na nas Nijemce nego na nas Europljane."

Upravo zato, Njemačka mora biti "zagovornik" istočne Europe u Europi, zatražio je predsjednik CDU-a. Kritizirao je da je Scholzova vlada previše neodlučna u politici EU te da mnogi ministri nisu ni sudjelovali na ministarskim vijećima u Bruxellesu. "Ali Njemačka ima vodeću ulogu koja nije dominacija i paternalizam, nego prije odgovornost vodstva. Njemačka tome unutar EU mora dati natprosječan doprinos", drži Merz.

Osim EU, i NATO se ovaj put želi pripremiti za eventualni novi Trumpov mandat. Prije četiri godine mnogi diplomati i vojni dužnosnici su s olakšanjem odahnuli. Trumpov mandat napokon je prošao, sjedištem NATO-a se proširio osjećaj olakšanja. Jer do tada je četiri godine na čelu najveće i za sve saveznike najvažnije članice NATO-a bio čovjek poznat po svojoj nepredvidivosti i samovoljnim potezima.

image

Donald Trump

Kamil Krzaczynski/Afp

Ovaj put Sjevernoatlantski savez želi biti pripremljen da bi izbjegao egzistencijalnu krizu u slučaju Trumpova povratka ili, kako je u ponedjeljak izjavio glavni tajnik NATO-a Mark Rutte: "Tko god pobijedi na tim izborima, NATO će ostati ujedinjen. Ali radit ćemo s Kamalom Harris, s Donaldom Trumpom i pobrinuti se da savez ostane ujedinjen." Rutte je to rekao na konferenciji zajedno s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.

Trumpove izjave s početka predizborne kampanje - da će pomoći samo zemljama koje plaćaju, a ostale prepustiti Vladimiru Putinu - dodatno su potaknule taj strah. No unatoč Rutteovu širenju optimizma i uvjeravanju da će sve ostati kao i do sada, kako je upozorio Marco Overhaus, stručnjak za SAD pri Zakladi za znanost i politiku (SWP), iluzorna je ideja da se NATO može pripremiti za ekstreman scenarij kao što bi bilo povlačenje SAD-a iz saveza ili odlazak američkih vojnika iz Europe. "Transatlantski odnosi u obrambenoj politici su strukturno neuravnoteženi", argumentirao je Overhaus napominjući da je omjer obveza 75 posto za SAD, a 25 posto za Europu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. studeni 2024 22:50