Američki marinci, SEAL-ovci i Specijalna jedinica Američke vojske - Zelene beretke u veljači su u Japanu imali zajednički trening za jednu od najvažnijih, ali najmanje poznatih borbenih taktika, tzv. blisku zračnu podršku.
Riječ je, prema američkom Ministarstvu obrane, o posebnoj taktici koja se izvodi zrakoplovima za ciljeve blizu prijateljskih snaga. Pojednostavljeno, riječ je o tome da piloti svojim naoružanjem iz zraka štite snage na terenu, a iako tu taktiku često možemo vidjeti u američkim akcijskim filmovima, kao "Top Gun", "Iza neprijateljskih linija" ili "Terminator: Salvation" kada piloti u posljednji čas dolaze u spas vojnicima na terenu i precizno uništavaju cilj, ona zapravo zahtijeva ozbiljnu usklađenost pilota i kopnenih snaga i ne izvodi se često. Ipak, u nedavnim je ratovima, učinkovita bliska zračna podrška često spašavala kopnene trupe od sigurne smrti ili zarobljeništva.
Prema pisanju Business Insidera, veliku ulogu, osim pilota, imaju i taktički kontrolori leta, poznati pod kraticom JTAC. Joint Terminal Attack Controller ili Združeni kontrolor napada služi kao oči pilota na zemlji i ključan je za usmjeravanje hitaca s aviona prema ciljevima na terenu koji su u samoj blizini prijateljske vojske.
Osim u Japanu, američke Zračne snage nedavno su obuku imale i u Europi. Tamo su demonstrirali nove dosege tehnologije uparujući JTAC-e s bombarderima B-52 i izvodeći vježbu gađanja ciljeva "izvan linije vidljivosti", što znači da kontrolor - JTAC nije mogao fizički vidjeti cilj za koji je izdao naredbu zračnog napada.
Primjena bliske zračne potpore "u sredinama srednje do visoke opasnosti" protiv prioritetnih ciljeva "izuzetno je složena i zahtijeva opsežnu koordinaciju za uspješno izvršenje", rekao je jedan od JTAC-a Zelenih beretki u priopćenju za javnost.
Prema dostupnim informacijama, i druge će američke jedinice za specijalne operacije također poslati svoje vlastite komandose kroz iste tečajeve kako bi ih kvalificirali kao JTAC-e.
Osim osposobljenog ljudstva i kontrolora, za uspješnu blisku zračnu podršku potrebni su i zrakoplovi. Naime, bombarderi poput B-52 mogu izvoditi precizne napade "pametnim bombama", ali nije prilagođen za blisku zračnu potporu. Samo jedan zrakoplov s fiksnim krilima, A-10 Thunderbolt II, također poznat kao Warthog, posebno dizajniran za blisku zračnu potporu, a nakon gotovo 50 godina u službi još uvijek se smatra najboljim u onome što radi.
Budući da se bliska zračna potpora odvija vrlo blizu prijateljskih snaga, nema mjesta greškama. Američka vojska ima vrlo strog protokol – nazvan Linija 9 – koji se mora ispuniti prije nego što se odobri misija bliske zračne potpore.
Prve su stavke u tom protokolu provjera željene točke ulaza zrakoplova u teritorij, smjer kojim bi trebao krenuti i udaljenost koju bi trebao prijeći. Dalje, stavke od četiri do šest pokrivaju informacije o cilju - odnosno njegovu nadmorsku visinu, opis i koordinate. A posljednje tri stavke pokrivaju ciljnu oznaku, položaj prijateljskih trupa i točku izlaska.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....