UOČI IZBORA

Američki obavještajci objavili upozorenje: ‘Rusija, Iran, Kina... Moglo bi biti fizičkih prijetnji i naslija‘

Akteri utjecaja, ‘posebno iz Rusije, Irana i Kine‘, naučili su iz prethodnih iskustava izbora u SAD-u i zato su sad bolje pripremljeni

Kamala Harris

 Scott Olson/Getty Images Via AFP

Rusija, Kina i Iran namjeravaju širiti podjele među Amerikancima uoči izbora 5. studenoga, a moguće je i poticanje nasilja nakon što birači iziđu na birališta, rekli su u utorak američki obavještajni dužnosnici.

Oni su novinare izvijestili o sigurnosti američkih izbora, rekavši da bi se strani agenti mogli opredijeliti za fizičke prijetnje i nasilje te da će vrlo vjerojatno provoditi operacije dezinformiranja kako bi stvorili nesigurnost i podrivali izborni postupak.

"Strani akteri, posebice Rusija, Iran i Kina, namjeravaju raspirivati narative kako bi podijelili Amerikance i podrivali povjerenje u američki demokratski sustav. Ove aktivnosti u skladu su s onim što ovi akteri smatraju svojim interesima, iako se njihove taktike neprestano razvijaju", rekao je dužnosnik iz Ureda direktora nacionalne obavještajne službe (ODNI).

Dodao je da su akteri utjecaja, "posebno iz Rusije, Irana i Kine", naučili iz prethodnih iskustava izbora u SAD-u te da su bolje pripremljeni za iskorištavanje prilika za izazivanje nemira.

Ti akteri mogli bi se pozivati na iste alate koje su upotrebljavali u predizbornom periodu, posebice informacije i kibernetičke operacije, te bi mogli razmotriti fizičke prijetnje i nasilje, rekao je dužnosnik ODNI-ja.

No američka obavještajna služba nije primijetila suradnju između Rusije, Kine i Irana glede aktivnosti utjecanja na izbore, dodao je dužnosnik. I dok strani agenti mogu pokušati omesti proces na izborni dan, potičući nezadovoljstvo, izborni sustav dovoljno je siguran da ne mogu utjecati na ishod izbora.

"Neki strani akteri također mogu potaknuti prosvjede i nasilno djelovanje tijekom ovog (postizbornog) razdoblja. Iran i Rusija najspremnije su barem razmotriti taktike koje bi pridonijele takvom nasilju", rekao je dužnosnik ODNI-ja.

Deklasificirani memorandum koji je nakon brifinga objavio Nacionalni obavještajni savjet (NIC) - najviše analitičko tijelo američke obavještajne službe - upozorio je da će strani operativci gotovo sigurno širiti lažne tvrdnje o izbornim nepravilnostima nakon glasanja.

Također bi se mogli poslužiti kibernetičkim napadima i špijunažom da ometu ili izmijene vijesti i javne vladine stranice u svrhu poticanja konfuzije o rezultatima i širenja dezinformacija o prebrojavanju listića, posebice u neizvjesnim utrkama.

I dok rusko veleposlanstvo i iranska misija pri Ujedinjenim narodima nisu odgovorili na zahtjev za komentarom, glasnogovornik kineskog veleposlanstva rekao je da Kina nema namjeru miješati se u izborni proces i kako se nada da će, tkogod da pobijedi na izborima, "biti predan izgradnji zdravih i stabilnih kinesko-američkih odnosa".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. listopad 2024 22:49