Američki je Zastupnički dom u utorak velikom većinom prihvatio prijedlog zakona koji traži od Trumpove administracije da pooštri svoju reakciju na mjere Kine protiv njezine muslimanske manjine zahtijevajući sankcije za visoke kineske dužnosnike i zabranu izvoza.
Ujgurski zakon iz 2019. je snažnija inačica prijedloga zakona koji je naljutio Peking kada ga je u rujnu usvojio Senat. On poziva predsjednika Donalda Trumpa da nametne sankcije po prvi put jednom članu kineskog moćnog politbiroa, dok nastoji postići dogovor s Pekingom kako bi prekinuo štetni trgovinski rat.
Prijedlog zakona koji je usvojen u Zastupničkom domu s 407 prema 1 traži od američkog predsjednika da osudi zlostavljanje muslimana i poziva na zatvaranje masovnih logora za pritvaranje u sjeverozapadnoj regiji Xinjiang.
Poziva na sankcije protiv visokih kineskih dužnosnika koji su kako kaže odgovorni i posebno navodi ime tajnika Komustičke partije Xinjianga Chen Quanguoa koji je kao član politbiroa u skupini najviših dužnosnika.
Kina dosljedno niječe bilo kakvo zlostavljanje Ujgura i kaže kako logori osiguravaju stručnu obuku. Upozorila je kako će "razmjerno" uzvratiti ukoliko Chen bude predmet sankcija.
Prijedlog zakona Zastupničkog doma isto tako zabranjuje izvoz u Kinu proizvoda koji se mogu koristiti za praćenje pojedinaca uključujući tehnologiju za prepoznavanje lica i glasova.
Stručnjaci Ujedinjenih naroda i aktivisti kažu kako je u logorima pritvoreno najmanje 1 milijun Ujgura i drugih pripadnika uglavnom muslimanskih manjinskih skupina.
Revidirani prijedlog zakona još treba odobriti Senat prije nego bude poslan Trumpu. Bijela kuća tek treba reći hoće li Trump potpisati ili uložiti veto na prijedlog zakona koji sadrži odredbu koja dopušta da predsjednik odustane od sankcija ako ocijeni da je to u nacionalnom interesu.
Ovaj prijedlog zakona dolazi nekoliko dana nakon što je Trump razljuti Peking potpisavši u zakon kongresni prijedlog zakona kojim se podržavaju protuvladini prosvjedi u Hong Kongu.
Kina je reagirala na to u ponedjeljak rekavši kako američkim vojnim brodovima i zrakoplovima neće biti dopušten posjet Hong Kongu i objavila sankcije protiv nekoliko američkih nevladinih organizacija.
Analitičari kažu kako bi reakcija Kine na usvajanje prijedloga zakona o Ujgurima mogla biti jača mada neki sumnjaju da će ići tako daleko i usvojiti zabranu viza za nekoga poput državnog tajnika Mikea Pompea koji je kineski odnos prema Ujgurima nazvao "ljagom stoljeća" i kojega je Peking opetovano osuđivao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....