WASHINGTON – Unutarnji revizor američkog ministarstva pravosuđa rekao je u srijedu da se nada da će do proljeća završiti svoju istragu o tome je li FBI pogriješio kad je javno najavio da će ponovno istraživati elektroničku poštu kandidatkinje demokrata Hillary Clinton uoči predsjedničkih izbora 2016.
Glavni istražitelj ministarstva pravosuđa Michael Horowitz je u svjedočenju pred odborom američkog Zastupničkog doma istaknuo kako je u istrazi ispitano "više desetaka ljudi", te je pregledano oko 1,2 milijuna zapisa.
"Ciljamo objaviti izvještaj krajem zime ili početkom proljeća, odnosno nadamo se da će to biti u ožujku ili travnju", otkrio je Horowitz.
Njegov ured je ranije ove godine, nakon što su ga preplavili zahtjevi iz Kongresa, objavio da će istražiti odluke koje je FBI donosio uoči izbora.
U srcu istrage je pitanje je li tadašnji direktor FBI-ja James Comey nekoliko puta neprilično istupio u javnost govoreći o statusu istrage njegove agencije o upotrebi privatnog servera za elektroničku poštu za službenu korespondenciju od strane Hillary Clinton u vrijeme njezinog mandata državne tajnice.
Comey, kojeg je u svibnju otpustio američki predsjednik Donald Trump, istraživao je i je li Trumpova kampanja surađivala s Rusima kako bi utjecala na rezultate izbora.
Nije uobičajeno da FBI o svojim istragama govori javno, no usprkos tome Comey je u srpnju 2016. odlučio održati konferenciju za medije o slučaju Clinton na kojoj je objašnjavao zašto je FBI odbio podići optužnicu protiv te predsjedničke kandidatkinje. Tada je rekao da je njezino djelovanje bilo nemarno, no da nije riječ o kriminalnoj radnji.
Comey je u listopadu 2016. poslao pismo Kongresu u kojem je naglasio da FBI mora ponovno otvoriti istragu protiv Clinton jer je otkrivena nova elektronička pošta na računalu bivšeg zastupnika Anthonyja Weinera koji je tada bio oženjen za jednu od glavnih pomoćnica demokratkinje.
No 6. studenog, dva dana prije predsjedničkih izbora, Comey je objavio kako FBI nije došao do nikakvih novih dokaza.
Njegovi javni istupi su pokrenuli niz kontroverzi, a neki su propitkivali je li njima prekršio takozvani Hatch Act koji zabranjuje zaposlenicima vlasti da se miješaju u američke izbore.
I republikanci su se žalili kad se bivša ministrica pravosuđa Loretta Lynch nije izuzela iz slučaja nakon što je otkriveno da se u zrakoplovu sastala s bivšim predsjednikom Billom Clintonom dok je istraga bila u tijeku.
Ova su pitanja u proteklom razdoblju potaknula odbore američkog Kongresa u kojem većinu drže republikanci da pokrenu svoje istrage o činjenicama koje istražuje Horowitzev ured.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....