NISU DUGO ČEKALI

Amerikanci imaju odgovor na zastrašujući ruski hipersonični projektil: ‘Ispalili smo Dark Eagle, pogledajte što taj može‘

Testni let je izveden nakon godina odgoda i zastoja u razvoju

Hipersonični sustav Long-Range Hypersonic Weapon

 Apfootage/alamy/alamy/profimedia/Apfootage/alamy/alamy/profimedia

Najnovija raketa kojom raspolaže Pentagon povlači usporedbe s nedavno na Ukrajinu ispaljenom ruskom raketom Orešnik, a ta dva projektila bi, kako se procjenjuje, trebala biti ključni konkurenti u utrci Rusije i SAD-a u hipersoničnom naoružanju te izazivaju rasprave o njihovim sposobnostima i strateškom učinku.

Američko ministarstvo obrane potvrdilo je da su Sjedinjene Države dovršile probno lansiranje svog hipersoničnog oružja dugog dometa iz stanice svemirskih snaga Cape Canaveral na Floridi. "Ovaj test označava važnu prekretnicu u razvoju jednog od naših najnaprednijih sustava naoružanja", rekao je visoki mornarički Carlos Del Toro nakon testnog leta, koji je izveden nakon godina odgoda i zastoja u razvoju. Del Toro je rekao da će integracija novog oružja - nazvanog Dark Eagle (tamni orao) - u američki arsenal, pomoći osigurati da SAD, kako je rekao, ostanu nadmoćna svjetska borbena sila, prenosi Newsweek.

Ima mišljenja da je predstavljanje Dark Eaglea američki odgovor na ruski hipersonični projektil benignog imena Orešnik (Lijeska), koji može nositi nuklearne bojeve glave i koji je 21. studenoga pogodio ukrajinsko vojno-industrijsko postrojenje u Dnjipru. Korištenje ovog, kako Rusi tvrde novog projektila, izazvalo je posebnu zabrinutost među ukrajinskim saveznicima, budući da je napad na Dnjipro uslijedio samo nekoliko dana nakon što je ruski čelnik Vladimir Putin potpisao zakon o novoj nuklearnoj doktrini zemlje, prema kojoj je spušten prag za korištenje nuklearnog oružja.

Dark Eagle vs Orešnik

U srijedu je zamjenica tajnice Pentagona za tisak, Sabrina Singh, upozorila da bi Rusija mogla ponovno rasporediti oružje "u narednim danima".

Dark Eagle (Long-Range Hypersonic Weapon - LRHW) je raketni sustav srednjeg dometa koji se razvija za potrebe američke vojske. Ovo "transformacijsko" hipersonično oružje, koje se lansira s kopna postavljeno na mobilnu platformu (kamion) "isporučit će neusporedivu sposobnost za zadovoljenje ukupnih ratnih potreba", rekao je viceadmiral Johnny Wolfe Jr., direktor Programa strateških sustava američke mornarice.

Projekti nacrt Dark Eaglea navodno su razvili Lockheed Martin i Northrop Grumman, prema nedavnom izvješću Kongresne službe za istraživanje oružja. Iako je Ministarstvo obrane istaknulo da će najnoviji test pokazati kada bi Dark Eagle mogao biti uveden u službu, još uvijek nije jasno kada bi to moglo dogoditi. Dužnosnici su 2021. godine rekli da su "vrlo uvjereni" da bi oružje moglo biti uvedeno do 2023. godine, iako ni sada još nije najavljen datum njegovog postavljanja.

image

Prva uporaba Orešnika

East2west News/willwest News/profimedia/East2west News/willwest News/profimedia

Rusija je na sva usta nahvalila svoju hipersoničnu raketu, a Putin je otišao toliko daleko da je rekao da razvoj Orešnika njegovu zemlju pozicionira praktički na rub uklanjanja potrebe za korištenjem nuklearnog oružja, rekavši da će dovoljna količina tih, kako je rekao, najsuvremenijih oružanih sustava, zapravo eliminirati potrebu za uporabom nuklearnog oružja. "Trenutačno ne postoje protumjere protiv takvog oružja", rekao je Putin nakon prvog korištenja Orešnika. "Ove rakete pogađaju ciljeve brzinom od 10 Macha - 2,5 do 3 kilometra u sekundi (12.250 km/h)", dodao je. Ukrajina je izvijestila da je projektil dosegao najveću brzinu od preko 11 Macha (13.500 km/h) prije nego što je pogodio svoju metu u Dnjipru.

Dark Eagle, kako tvrdi američka vojska, može letjeti brzinom "većom od 4800 kilometara na sat", kako je navedeno u nedavnom izvješću Kongresne službe za istraživanje. "Mogu dosegnuti vrh Zemljine atmosfere i ostati izvan dometa zračnih i raketnih obrambenih sustava sve dok ne budu spremni za napad, a tada je prekasno za reakciju", dodaje se.

No, kako prenosi Newsweek, Dark Eagle možda može dosegnuti brzinu do 17 Macha (20.800 km/h), što je 17 puta brže od brzine zvuka, prema Bulletin of Atomic Scientists. Dark Eagle također se može pohvaliti dometom od 2700 kilometara. To je znatno manje od prijavljenog dometa Orešnika od 5500 kilometara, iako je prokremaljski list Izvestija prenio je riječi jednog ruskog vojnog stručnjaka koji je ustvrdio da je stvarni domet Orešnika vjerojatno manji, između 2500 i 5000 kilometara.

Ne može nositi nuklearne bojeve glave?

No, nije poznato je li Dark Eagle sposoban nositi nuklearne bojeve glave poput svog ruskog konkurenta. Prema nedavnom izvješću koje je za Kongres pripremila stručnjakinja za naprednu tehnologiju Kelly Sayler, "većina američkog hipersoničnog oružja, za razliku od ruskog i kineskog, nije dizajnirana za korištenje s nuklearnom bojevom glavom". Obje te zemlje, pak, ističu superiornost svog hipersoničnog oružja i svoju imunost na neprijateljsku obranu. "Moderni sustavi protuzračne obrane, uključujući one koje razvijaju Amerikanci u Europi, ne mogu presresti takve projektile", rekao je Putin nakon napada na Dnjipro u studenom.

image

Hipersonični sustav Long-Range Hypersonic Weapon

Apfootage/alamy/alamy/profimedia/Apfootage/alamy/alamy/profimedia

Američko ministarstvo obrane je u međuvremenu priopćilo da "kombinacija brzine, dometa, manevriranja i visine" njegov hipersonični sustav čini gotovo nemogućom metom za obaranje, omogućujući "vrlo visoku razinu preživljavanja i brz poraz vremenski kritičnih i dobro branjenih meta".

"Sposobnost trenutačne reakcije, sposobnost manevriranja i sposobnost preživljavanja hipersoničnog oružja, neusporediva je s tradicionalnim udarnim sposobnostima za precizno ciljanje, posebno u okruženju protumjera pristupa području", rekao je general-pukovnik Robert A. Rasch, direktor programa hipersoničkih sustava, usmjerene energije, svemira i brze nabave Uredu za brze sposobnosti i ključne tehnologije američke vojske (RCCTO).

FT: Rusija bi ovog vikenda mogla lansirati drugi Orešnik

Financial Times je izvijestio, pozivajući se na riječi neimenovanog dužnosnika američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost, da Rusija razmatra drugo lansiranje svoje nove balističke rakete srednjeg dometa Orešnik na Ukrajinu ovog vikenda.

"U srijedu je dužnosnik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost rekao za Financial Times da Moskva razmatra drugi napad novom raketom već ovog vikenda", kako prenosi Ukrajinska Pravda pisanje FT-a.

Neimenovani dužnosnik također je rekao da je Rusija željela upotrijebiti to oružje kako bi zastrašila Ukrajinu i njezine pristaše, ali da Orešnik ipak "nije igrač koji mijenja igru ​​na bojnom polju". "Kao što je Putin javno rekao, Rusija namjerava lansirati još jednu eksperimentalnu raketu Orešnik na Ukrajinu, a moguće je da bi Rusija to mogla učiniti u narednim danima", rekao je izvor.

U srijedu je agencija AP izvijestila da su američke obavještajne službe utvrdile da bi Rusija mogla uporabiti svoju novu balističku raketu srednjeg dometa Orešnik protiv Ukrajine "u narednim danima", a isto je javio i Bloomberg.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 00:25