Najnoviji američki strateški ‘nevidljivi‘ bombarder B-21, koji će moći nositi i nuklearno oružje, konačno je ugledao svjetlo dana na javnom predstavljanju u petak navečer.
Na otkrivanju nije nedostajalo napetosti i blještavila kojih se ne bi postidjeli ni redatelji hollywoodskih blockbustera. U hangaru se sve zamračilo, a onda su se polako počeli izranjati obrisi letjelice osvijetljene plavom bojom. Prizor koji je ugledalo 600 VIP uzvanika i 2000 zaposlenika proizvođača Northrop Grummana pritom nije otkrivao puno više od vanjske sličnosti s prethodnikom - strateškim bombarderom B-2.
B-21 Raider je prvi novi američki bombarder u više od 30 godina, koji se razvijao sedam godina. Gotovo svaki aspekt razvoja je klasificiran.
- B-21 je najnapredniji vojni zrakoplov ikada napravljen. On je utjelovljenje pionirskih inovacija i tehnološke izvrsnosti, rekao je generalni direktor u Northrop Grumman Aeronautics Systemsu Doug Young.
Bombarder je dio napora Pentagona da modernizira sva tri dijela svoje nuklearne trijade, koja uključuje nuklearne balističke projektile koji se lansiraju iz silosa i bojeve glave koje se lansiraju s podmornica. Predstavlja svojevrsni odgovor kineskoj ubrzanoj modernizaciji vojske.
- Trebali smo novi bombarder za 21. stoljeće koji bi nam omogućio da se nosimo s puno kompliciranijim prijetnjama, poput prijetnji za koje postoji bojazan da bi mogle stići jednog dana iz Kine i Rusije, govorila je 2015. godine Deborah Lee James, tajnica zračnih snaga.
Nova letjelica dalekog dometa može nositi konvencionalno i nuklearno oružje, a za napredne radare i sustave protuzračne obrane je praktički nevidljiva.
I američki ministar obrane Lloyd Austin bio je u tvornici u Palmdaleu u Kaliforniji.
- B-21 je impozantan, ali ono što se krije iza okvira je još impresivnije. - Nijedan drugi bombarder dalekog dometa se ne može mjeriti s njegovom učinkovitošću. Neće trebati logističku podršku da zaprijeti bilo kojem cilju, rekao je.
- I najsofisticiraniji sustavi protuzračne obrane će imati problema da ga uoče na nebu. U ovu letjelicu uloženo je 50 godina napretka u tehnologiji.
Iako Raider nalikuje svom prethodniku, sve sličnosti prestaju kada ga pogledate iznutra, rekla je Kathy Warder, izvršna direktorica Northrop Grummana.
- Način na koji funkcionira je iznimno napredan u odnosu na B-2 jer je tehnologija toliko evoluirala u pogledu računalnih mogućnosti da sada možemo ugrađivati u softver B-21, rekla je.
Ostale promjene vjerojatno se odnose na napredne materijale korištene za premaze kako bi se letjelica teže otkrila na radarima, nove načine za kontrolu električnih emisija, tako da bi bombarder mogao obmanuti radare i maskirati se kao drugi objekt te korištenje novih pogonskih tehnologija, otkrilo je nekoliko stručnjaka za obranu.
Warden nije govorila o pojedinostima, ali je rekla da će bombarder biti još teže prepoznati na radarima.
- Čut ćeš ga, ali ga zapravo nećeš moći vidjeti, rekla je.
U proizvodnji je šest B-21 Raidera. Air Force planiraju proizvesti 100 letjelica koje će moći nositi nuklearno ili konvencionalno oružje i mogu se koristiti s ili bez ljudske posade.
Cijena bombardera nije poznata. Air Force 2010. godine je iznio cijenu za kupovinu 100 zrakoplova po prosječnoj cijeni od 550 milijuna dolara za svaki, što bi bilo 753 milijuna dolara danas, ali nije jasno koliko će doista zračne snage SAD-a za njih izdvojiti.
B-21 Raider neće se vinuti u zrak prije 2023. godine. Uz pomoć napredne tehnologije, Northrop Grumman testirao je performanse Raidera koristeći digitalnog blizanca, virtualnu repliku onoga koji je predstavljen u petak navečer.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....