Zaprijetio je da će zatvoriti sjedište FBI-a u Washingtonu i otvoriti ga ponovo sljedeći dan, ali kao muzej, dok će 7000 onih koji ondje rade potjerati diljem Amerike da idu loviti kriminalce. - Vi ste policajci, budite policajci - istaknuo je. Za Kasha Patela (44), washingtonsko sjedište FBI-a pravo je mjesto za "muzej duboke države". "Duboka država" pogrdni je naziv koji novoizabrani američki predsjednik Donald Trump i njegovi istomišljenici koriste za institucije koje im ne odgovaraju, kao središte navodne velike zavjere protiv Trumpa.
FBI je vodeća američka sigurnosna agencija za prikupljanje obavještajnih podataka koja je jednako usredotočena na borbu protiv terorizma, špijuna i stranih prijetnji. Trump i njegovi pristaše ne podnose FBI zbog više istraga protiv Trumpa u koje su bili uključeni agenti FBI-a. FBI je istraživao kakve je veze imala Moskva s prvom predsjedničkom kampanjom Donalda Trumpa 2016. Novoizabrani predsjednik to nije zaboravio i za novog šefa FBI-a odredio je Kasha Patela, koji se zalaže za "dramatično" ograničavanje ovlasti FBI-a. U ranijim izjavama zagovarao je rezanje saveznih obavještajnih službi, uključujući CIA-u i Agenciju za nacionalnu sigurnost.
Patel zaziva osvetu: u intervjuu koji je dao konzervativnom strategu Steveu Bannonu je obećao pronaći urotnike ne samo u vladi nego i u medijima. - Doći ćemo po vas, kazneno ili građanski - zaprijetio je novinarima "koji su lagali o ljudima koji su pomogli Joeu Bidenu u lažiranju predsjedničkih izbora", misleći na izbore 2020. On je i za kazneni progon dužnosnika koji novinarima odaju informacije.
Anđeo osvetnik
Lista njegovih političkih neprijatelja zastrašujuća je, piše The Economist. Nije mu se teško uživjeti u ulogu anđela osvetnika: sličan zadatak dao je sam sebi u slikovnici za djecu "Zavjera protiv kralja". To je priča o zloj ženi koja podsjeća na Hillary Clinton - ali po smeđoj kosi u toj se ulozi može zamisliti i Kamalu Harris. Negativka lovi "kralja Donalda" s prepoznatljivom plavom frizurom, dok je Kash svoj lik dao čarobnjaku koji joj remeti planove. Čovjek koga je Trump izabrao da vodi FBI objavio je lani knjigu "Government Gangsters" (Vladini gangsteri), u kojoj napada "duboku državu" pišući o "najvećoj političkoj zavjeri u američkoj povijesti", odnosno o FBI-evoj istrazi o mogućem ruskom uplitanju u pobjedu Donalda Trumpa 2016. U knjizi Patel poziva na iskorjenjivanje "vladine tiranije" unutar FBI-a.
Trump sebe vidi kao jedinstvenu povijesnu ličnost, njezinu najveću žrtvu i najvećeg heroja. U Kashu Patelu pronašao je istomišljenika, nekoga tko dijeli njegovu grandioznu viziju. I stavio ga na čelo FBI-a. - Samo preko mene mrtvog - navodno je reagirao Bill Barr, tadašnji državni odvjetnik, kad je 2020. otkrio da Trump želi imenovati Patela za zamjenika direktora FBI-a, piše The Economist. Patel s 44 godine ima nedovoljno iskustva za vođenje toliko velike organizacije poput FBI-a, zamjeraju kritičari. A sad nije zamjenik, nego je predodređen za šefa. Barr je danas samo jedno od imena na Patelovoj listi za odstrel.
Budući šef FBI-a Kash Patel nikada nije radio u FBI-u, ima samo tri godine radnog iskustva u Ministarstvu pravosuđa, u Odjelu za borbu protiv terorizma Odjela za nacionalnu sigurnost. Njegovo imenovanje bi morao potvrditi Senat.
Patel vidi "duboku državu" kao zavjeru koja seže daleko preko poznatih imena, čak i izvan same države, što implicira "Demokratsku stranku, medije, Big Tech i sve glavne centre moći Amerike". U govoru na konferenciji konzervativaca u veljači, podsjeća The Economist, medije je nazvao "najmoćnijim neprijateljem kojeg su Sjedinjene Države ikada vidjele".
Bivši šef će podnijeti ostavku
Trump je 2017. imenovao i dosadašnjeg direktora FBI-a Christophera Wraya, ali želi ga smijeniti. Zamjerio mu je to što su njegovi agenti, prema Trumpovu mišljenju, proveli previše vremena istražujući Trumpa, a ne njegove protivnike. Ravnatelji FBI-a imenuju se na mandat od deset godina, baš kako bi se izbjegla politička pristranost nakon predsjedničkih izbora svake četiri godine.
U srijedu je objavljeno da će Wray podnijeti ostavku po isteku Bidenova mandata. Trump je rekao da je Wrayeva ostavka "veliki dan za Ameriku". "Okončat će naoružavanje onoga što je postalo poznato kao Ministarstvo nepravde Sjedinjenih Država", napisao je na svojoj mreži Truth Social. "Sada ćemo vratiti vladavinu zakona za sve Amerikance", prijeti Trump.
Wray je drugi zaredom šef FBI-a kojeg je Trump otjerao, navodi Reuters, nakon Jamesa Comeyja koji je morao otići zbog istrage o navodnim kontaktima Trumpovih suradnika iz predsjedničke kampanje 2016. i Rusije. Wray je u Trumpovu nemilost pao nakon što je FBI u sklopu savezne istrage svoje agente 2022. poslao da pretraže Trumpovu vilu na Floridi u potrazi za povjerljivim dokumentima koje je bivši predsjednik zadržao nakon odlaska s dužnosti. FBI je za vrijeme Wraya također odigrao važnu ulogu u pomaganju u istrazi i uhićenju mnogih Trumpovih pristaša koji su upali na Kapitol 6. siječnja 2021. u neuspjelom pokušaju da Kongres spriječe da potvrdi Bidenovu izbornu pobjedu. Trump je obećao pomilovati neke od optuženika za 6. siječnja. U napadu je kazneno prijavljeno više od 1500 osoba.
Dok je proteklih nekoliko tjedana sastavljao svoj popis budućih članova kabineta, Trump je okupio tim spreman izvršiti dva njegova najveća prioriteta: odmazdu protiv njegovih političkih protivnika i temeljito preoblikovanje američke vlade, navodi agencija Reuters.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....