Američki zdravstveni dužnosnici istražuju izvješća koja su pokazala da iPhone 12 emitira štetne razine zračenja zbog čega je u Europi privremeno zaustavljena njegova prodaja. Glasnogovornik Uprave za hranu i lijekove (FDA) - koja je djelomično odgovorna za sigurnost mobilnih telefona - rekao je za Daily Mail da agencija ‘pregledava dostupne informacije‘.
Cijela ova drama nastala je nakon što su regulatori u Francuskoj zatražili od Applea da prestanu prodavati iPhone 12 iz 2020. godine tvrdeći da su testovi pokazali da uređaj emitira razine zračenja koje premašuju ograničenja EU-a.
Njemačka, Belgija i Španjolska signalizirale su da bi mogle slijediti njihov primjer. Apple je osporio nalaze, ali vijest je ponovno potaknula duboko ukorijenjene strahove o zdravlju i korištenju mobitela.
U SAD-u je 2021. godine prodano više od 81 milijun uređaja, a ne zna se koliko Amerikanaca posjeduje tri godine star uređaj.
Glasnogovornik FDA-e poručio je da FDA ne komentira određene studije i rezultate testova, već ih procjenjuje kao skup dokaza da bi unaprijedili razumijevanje određenog problema i pomogli u misiji zaštite javnog zdravlja. Agencija je odgovorna za reguliranje sigurnosti mobitela u suradnji s Federalnom komisijom za komunikacije (FCC) koja je odbila komentirati situaciju.
Agencija Nationale des Fréquences (ANFR) prvobitno je podigla uzbunu u utorak, tvrdeći da iPhone 12 nije prošao najnoviju rundu rutinskog testiranja - s razinama zračenja 40 posto iznad onoga što regulator kaže da je prihvatljivo. No većina stručnjaka kaže da čak i ako su više razine zračenja točne, one nisu dovoljne da naude ljudima.
Dr. Devra Davis, epidemiologinja koja je proučavala opasnosti radiofrekvencije koju emitiraju telefoni od ranih 2000-ih, rekla je za DailyMail.com da bi FDA trebala istražiti iPhone 12. Dr. Joel Moskowitz, koji istražuje štetne učinke zračenja mobitela na kalifornijskom sveučilištu Berkeley, rekao je kako se nada da će izvješća iz Francuske potaknuti istragu.
- Nadam se da će incident s emisijama francuskog Applea 12 pokrenuti neovisnu istragu i u SAD-u u vezi s procedurama testiranja SAR-a za autorizaciju za sve bežične uređaje. 2012. godine Vladin ured za odgovornost (GAO) izdao je izvješće na zahtjev Kongresa koje je izazvalo veliku zabrinutost u vezi s protokolom testiranja SAR-a, ali ga je FCC ignorirao, rekao je Moskowitz.
U rutinskom testiranju francuski regulatori otkrili su da iPhone 12 emitira razine zračenja koje su bile 40 posto iznad dopuštenih razina u blizini čovjeka. Zračenje mobilnih telefona u Europi mjeri se pomoću specifične stope apsorpcije (SAR), odnosno količine energije koju tijelo apsorbira iz određenog izvora po kilogramu tjelesne težine.
Više od 100 milijuna iPhonea 12 prodano je diljem svijeta, dok u SAD-u procjenjuje se da 135 milijuna ljudi posjeduje iPhone. Francuski ministar digitalnih znanosti Jean-Noel Barrot naglasio je da su razine zračenja iPhonea 12 puno niže od onih za koje znanstvene studije kažu da bi mogle uzrokovati štetu. Dodao je da bi ažuriranje softvera moglo riješiti problem.
Dr. Rodney Croft, neurofiziolog iz Australije i predsjedavajući Međunarodnog povjerenstva za zaštitu od neionizirajućeg zračenja, rekao je: ‘Sa zdravstvenog i sigurnosnog stajališta, nije kao da ovo ikoga izlaže opasnosti.‘ Sigurnosne razine temeljene su na rizicima od opeklina ili toplinskog udara od zračenja telefona te su postavljene deset puta ispod razine na kojoj su znanstvenici pronašli dokaze o štetnosti.
Francuska je ranije obustavila prodaju 42 pametna telefona u zemlji zbog zabrinutosti zbog radijacije. Ovo je prvi put da je Apple pogođen. Apple ima dva tjedna za odgovor, ali je već rekao da će izdati ažuriranje softvera kako bi riješio problem. Francuski regulatori kažu da će morati testirati softver prije nego što mogu vratiti telefon na tržište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....