PUTINOVO SELO ZA DIKTATORE

‘Asadovi će u Rusiji živjeti u najčudnijem ZOO vrtu na svijetu! Okupana luksuzom, tamo živi obitelj Milošević, ali i bivši šef Ukrajine‘

Malo selo s luksuznim vilama, trgovinama Diora i Guccija, s trgovačkim centrom ‘Kuća snova‘ i poslovnicom Ferrarija, novi je dom prognanog sirijskog diktatora

Bašar al-Asad i Vladimir Putin

 Profimedia

Kad se pročulo da je sirijski diktator pobjegao u Rusiju, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ovako je to prokomentirao: ‘Hrabri Asad je pobjegao Putinu. No kamo će pobjeći Putin?‘

Kako u svojem tekstu za Spectator podsjeća Mark Galeotti, Asadu i njegovoj obitelji odobren je azil u Rusiji ‘na temelju humanosti‘ - iste one koju je godinama uskraćivao svojim vlastitim građanima. No kakav mu život, zapravo, Putin nudi?

‘Luksuzan život, kako se čini‘, kaže Galeotti. ‘Međutim, to u praksi znači da će Asadovi postati još jedan od eksponata u najčudnijem zoološkom vrtu na svijetu: Putinovoj zbirci bivših diktatora. Naime, zapadno od Moskve smjestilo se malo selo Barvikha. Kad se vozite glavnom cestom, to se mjesto naizgled ne razlikuje mnogo od ostalih ruskih sela. Međutim, skrenete li u sporedne uličice i, pogotovo, pogledate li iza visokih metalnih ograda koje se pružaju uz cestu, primijetit ćete raskošne dače koje su zapravo više luksuzne vile i dvorci nego obične vikendice.

U sovjetsko doba u ovom su se selu dodjeljivale kuće visokim političkim dužnosnicima i drugim zaslužnim i lojalnim Rusima. No sada to je dom za neukusno bogate tajkune i svrgnute diktatore i njihove obitelji.

Tu se tako nalazi i obitelj bivšeg predsjednika Srbije, Slobodana Miloševića te još najmanje tri svrgnuta diktatora: Askar Akajev iz Kirgistana (svrgnut ‘revolucijom tulipana‘ 2005.), Aslan Abashidze iz gruzijske Ajarske autonomne republike (osuđen u odsutnosti zbog terorizma i ubojstva u svojoj domovini) i bivši ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič (koji je pobjegao nakon ‘Revolucije dostojanstva‘ 2014.). Pretpostavlja se da su Bašar i Asma al-Asad najnoviji dodatak zbirci.

image

Obitelj Asad

Afp/afp/profimedia/Afp/afp/profimedia

Zlatni kavez

Iako je život u Barvikhi luksuzan do granice neukusa, radi se zapravo o zlatnom kavezu. Imanja su ogromna. Janukovič tako raspolaže s 52 milijuna dolara vrijednom vilom u Barvikhi, ali i još jednom kućom u Rostovskoj regiji na jugu Rusije.

U selu se nalazi i raskošni trgovački centar nazvan ‘Kuća snova‘, a u sklopu Barvikha Luxury Villagea možete naći Diorove i Guccijeve trgovine te poslovnicu Ferrarija gdje možete preuzeti svojega novog limenog ljubimca.

image

Luksuzna trgovina Frette u Barvikhi

Fomichev Mikhail/tass/profimedia
image

Barvikha luxury village

Maxim Marmur/afp/profimedia
image

Barvikha Luxury Village

Maxim Marmur/afp/profimedia
image

Trgovina Dolce&Gabana u Barvikhi

Maxim Marmur/afp/profimedia
image

Barvikha Luxury Village

Filippov Alexei/tass/profimedia

No smještaj u Barvikhi nije besplatan, pa će i Asadovi morati platiti život u toj zlatnoj krletci. Američki State Department procijenio je da privatno bogatstvo Asadovih iznosi i do 2 milijarde dolara, a skriveno je diljem svijeta po raznim offshore računima i lažnim korporacijama.

Kako bi i u egzilu mogli nastaviti živjeti svojim raskošnim stilom života, izdvojit će mnogo novca, a dosta će otići i na privatne zaštitare i diskretnu poslugu - od kojih će mnogi vjerojatno biti agenti ruske Federalne sigurnosne službe (FSB). Ako je netko kratak s kešom, drugi način za plaćanje azila je da postanu štićenici i pijuni Kremlja.

image

U velikoj dvorani Barvikha Luxury Villagea održao se i izbor za Miss Rusije

Sergei Savostyanov/tass/profimedia
image

2009. ondje je modnu reviju imao slavni dizajner Giorgio Armani

Itar Tass/Profimedia
image

Placido Domingo također je nastupao u Barvikha Luxury Villageu

Shemetov Maxim/tass/profimedia
image

Supermodel Naomi Campbell bila je redovita gošća Barvikhe dok je bila u vezi s ruskim tjkunom Vladislavom Doroninom

Filippov Alexei/tass/profimedia
image

Vladislav Doronin i majka Naomi Campbell

Filippov Alexei/tass/profimedia

Bašara al-Asada kritiziraju na ruskim društvenim mrežama da je sam kriv za slom svog režima jer nije uspio iskoristiti priliku koju mu je pružila ruska intervencija 2015., dogovoriti se s pobunjenicima i izgraditi svoju vojsku. Osim toga, i Moskvi i Teheranu već je dulje vrijeme smetala njegova samodopadnost.

No, ako želi zadržati kakvu-takvu slobodu, Asad će se morati samo nasmiješiti i šutke prihvatiti sve kritike. Iako je mala vjerojatnost da će se on - ili njegov 23-godišnji sin Hafez, koji je bio pripreman za preuzeti prijestolje - ikad vratiti u Siriju, on ostaje potencijalni adut u pregovorima. Putin ga vjerojatno neće predati Sirijcima, a kamoli sudu za ratne zločine. Davanje azila bila je zadnja mogućnost u društvenom ugovoru Moskve sa svojim klijentima-diktatorima: ako sve drugo propadne, ovdje ćete se moći skrasiti.

image

Dmitrij Medvedev u Barvikhi je ugostio tadašnjeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija

Dmitry Astakhov/afp/profimedia
image

Dmitrij Medvedev u svojoj rezidenciji u Barvikhi

Vladimir Rodionov/afp/profimedia

‘No, Asadovi sada moraju učiniti sve što Kremlj zatraži. Zasad je njihov posao samo šutjeti i ne podsjećati svijet da je Moskva poduprla vođu koji je postao opaki diktator i još k tome neuspješan. A sada kad na vidjelo izlaze užasi koji su se događali u sirijskom zatvoru Sednaya, kao i snimke Asadove garaže pune bijesnih jurilica dok su obični Sirijci živjeli u nezamislivoj bijedi, teško da će sirijskog diktatora itko sažalijevati‘, piše Galeotti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. prosinac 2024 20:11