Australija će uputiti nacionalnu ispriku svim građanima pogođenim "tragedijom Thalidomida", rekao je u ponedjeljak premijer Anthony Albanese, više od pola stoljeća nakon što su djeca rođena s urođenim manama jer su majke uzimale tablete protiv jutarnjih mučnina.
Talidomid je bio aktivni sastojak sedativa koji je široko distribuiran mnogim majkama diljem svijeta početkom 1960-ih. Naknadno je utvrđeno da uzrokuje malformacije udova, crta lica i unutarnjih organa u nerođene djece.
"Tragedija s talidomidom mračno je poglavlje u povijesti naše nacije i svijeta. Preživjeli, njihove obitelji, prijatelji i njegovatelji zagovarali su ovu ispriku s hrabrošću i uvjerenjem dugi niz godina. Ovaj trenutak je dugo čekano nacionalno priznanje za sve što su pretrpjeli i za što su se borili", rekao je Albanese.
Skandal s talidomidom pokrenuo je svjetsku reviziju režima testiranja lijekova, ali i povećao ugled američke Uprave za hranu i lijekove, koja je bila usamljenja u svom ustrajnom odbijanju da izda odobrenje za taj lijek, iako je distribuiran u SAD-u radi testiranja. Britanska vlada se 2010. godine ispričala žrtvama.
Talidomid, koji je razvila njemačka tvrtka Gruenenthal, procjenjuje se da je ubio 80.000 djece diljem svijeta prije rođenja, a još 20.000 rođeno je s defektima.
Australka, koja je rođena bez ruku i nogu nakon što joj je majka uzela Thalidomide, 2012. je dobila nagodbu vrijednu više milijuna dolara od Diageo Plc, lokalnog distributera. Godine 2010. Diageo je pristao isplatiti 50 milijuna australskih dolara (32 milijuna dolara) za 45 žrtava u Australiji i Novom Zelandu.
Albanese će se ispričati u parlamentu 29. studenog. Australska vlada registrirala je 146 preživjelih od talidomida, iako je točan broj pogođenih nepoznat.
"Dajući ovu ispriku, odat ćemo priznanje svim onim bebama koje su umrle i obiteljima koje ih žale, kao i onima koji su preživjeli, ali čiji su životi bili otežani učincima tog strašnog lijeka", rekao je Albanese.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....