SUKOB

Azerbajdžan i Armenija optužuju se za kršenja prekida vatre, četiri osobe poginule

Vlada u Bakuu objavila je da su se okršaji dogodili u području koja je pripalo Azerbajdžanu prema sporazumu iz studenoga
Ilustracija

 
 Aris Messinis/AFP

Četiri azerbajdžanska vojnika su poginula, a četiri ranjena u Nagorno Karabahu, objavilo je u nedjelju ministarstvo obrane te zemlje o prvim žrtvama nakon stupanja na snagu mirovnog sporazuma, ali protuoptužbe za napad objavila je i Armenija, prenose agencije.

Ministarstvo obrane susjedne Armenije optužilo je Baku da je u subotu počeo ofenzivu na dva sela "oklopnim vozilima" i "teškim topništvom" te da je ranjeno šest armenskih vojnika.

"Nakon višesatnih sukoba neprijatelj je uspio ući u selo Khin Takher i približiti se selu Htasaberd", rekao je taj izvor, a prenosi agencija France presse.

Vlada u Bakuu objavila je da su se okršaji dogodili u području koja je pripalo Azerbajdžanu prema sporazumu iz studenoga kojim su okončani sukobi i prema kojem su dijelovi Nagorno Karabaha nastanjeni etničkim Armencima pripali Azerbajdžanu, piše Reuters.

Službeni Erevan je objavio da su armenske snage odbile pokušaje ubacivanja na teritorij koji je ostao pod kontrolom Nagorno Karabaha.

"Provokacije u Azerbajdžanu nastavile su se i danas u smjeru dva sela u pokrajini Hadrut", objavilo je armensko ministarstvo vanjskih poslova.

Ruske mirovne snage raspoređene u tom području izvijestile su da nije bilo većih okršaja, ali su potvrdile jedno kršenje prekida vatre.

Mirovnim sporazumom Armenija je morala Azerbajdžanu prepustiti velike dijelove sporne regije Nagorno-Karabaha.

Sporazum potpisan uz posredovanje ruskog predsjednika Vladimira Putina stupio je na snagu 10. studenoga, a provedbu nadzire dvije tisuće ruskih vojnika.

Karabah je međunarodno priznati dio Azerbajdžana, no većinski naseljen Armencima koji su ga donedavno kontrolirali nakon krvavog rata devedesetih.

Borbe između dviju strana počele su 27. rujna, a Azerbajdžan tvrdi da je vratio većinu područja izgubljenih u ratu 1991.-1994. u kojem je poginulo 30.000 ljudi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 13:14