SUROVO ZLOSTAVLJANJE

BBC objavio potresne snimke o stravičnim metodama za učenike s poteškoćama: ‘Ni psu to ne bih napravio...‘

U tzv. sobama za smirenje, obično bez hrane i pića, bila su zatvorena djeca s poteškoćama u učenju i teškim mentalnim poremećajima, njih 40-ak

Ilustrativna fotografija

 Achtungstudio/alamy/profimedia

Nadzorne kamere iz jedne škole snimile su šokantne prizore: djecu s autizmom gurnuli su u sobu, bacali ih na pod, držali za vrat ili ih ostavljali potpuno same, da sjede ispovraćani. Snimka je to iz škole Whitefield u sjeveroistočnom Londonu, a koja je u posjedu BBC-ja.

Snimke su nastale između 2014. i 2017. godine u takozvanoj ‘sobi za smirenje‘. Pokrenuta je policijska istraga, no nisu podignute optužnice pa su roditelji razočarani. Škola je priopćila da su snimke pronađene kada je u nju došlo novo vodstvo, nakon što su te sobe već bile zatvorene.

U tim su sobama, obično bez hrane i pića, bila zatvorena djeca s poteškoćama u učenju i teškim mentalnim poremećajima. Bilo ih je 40-ak. Šest obitelji je snimku pokazalo BBC-ju sa željom da se otkriju razmjeri i težina traume kojoj su djeca bila izložena.

Na snimkama se vide učenici, od kojih mnogi ne govore. Ozljeđivani su i zlostavljani tijekom duljeg vremena. Na jednoj se snimci vidi kako dječak baca svoje cipele na nadzornu kameru, a osoblje je zatim utrčalo da ga zaustavi. Jedan ga je asistent tada udario: - To mi je slomilo srce. Pa ne bih to napravio ni psu, rekla je jedna majka.

Današnje smjernice propisuju da udaljavanje učenika koji ometaju nastavu mora biti privremeno, i to u objekte koji moraju biti prikladni. BBC piše i o zlostavljanju u sobama za izolaciju u drugim školama u Ujedinjenom Kraljevstvu, a kao primjer navode da je jedno dijete držano u kavezu.

Istraga je pokrenuta 2021. godine, nakon što je otkrivena USB memorija s čak 500 sati uznemirujućih snimki iz unutrašnjosti tih soba za izolaciju. Istraga je dokazala da je šestero zaposlenika škole Whitefield zlostavljalo učenike, no nisu upućeni službi koja bi im mogla zabraniti rad s djecom. Troje od njih je nastavilo raditi u školi.

Deborah, majka dječaka Jamieja, na snimci vidjela kako se otvaraju vrata, netko udara Jamieja u leđa i on leti na pod. Ispričala je da je njezin sin doživio prvi napadaj nakon što su ga smjestili u sobu za smirivanje, a vjeruje da je to izravno rezultiralo njegovom epilepsijom. Naime, stres može doprinijeti razvoju epilepsije ili izazvati napadaje kod osoba koje imaju to stanje.

Druge su obitelji rekle da su im djeca razvila PTSP nakon smještaja u sobama za smirivanje. Jedna je obitelj ispričala da je njihovo dijete pretrpjelo teška psihička oštećenja te je kasnije zatvoren u mentalnu bolnicu zbog opasnosti od ozljeda. Roditelji su se žalili školi, no unatoč snimkama koje su bile dokaz, nije došlo do istrage.

- To je zataškavanje s viših instanci. Ne vidim kako za ovakvo zlostavljanje nitko nije odgovoran, kaže Deborah. Nakon što su sobe zatvorene, pregled direktora zaklade koja vodi školu izvijestio je da su guverneri i član osoblja iz lokalnog vijeća, Waltham Forest, posjetili sobe, no nije bilo nikakvih reakcija nakon njihovog posjeta.

Posao pregleda snimki nadzornih kamera iz tih soba prepušten je jednoj asistentici, koja ih je pregledavala i uspoređivala s bilješkama osoblja, a zatim je sa šefovima podijelila svoja opažanja o incidentima. No i ona je propustila prijaviti upotrebu pretjerane sile. Kasnija istraga je zaključila da je i ona zažmirila na propuste, a utvrđeno je da je i sama zlostavljala dijete i gurala ga u kut sobe. Unatoč tome, nije dobila otkaz.

Druga asistentica u nastavi je istražiteljima ispričala kako je vidjela snimku kolegice koja je više od sat vremena promatrala kako jedno dijete masturbira. BBC piše o jednom slučaju od prije 10 godina, kada je autistično dijete držano u kavezu u jednoj školi. Majka tog djeteta je otkrila da je kavez na stubištu bio prekriven dekom, a njezinog su sina ponekad u tom kavezu držali i do šest sati, bez vode i pristupa toaletu.

Policija je priopćila da nastavlja provoditi istragu o slučajevima u školi Whitefield. Zaklada koja vodi školu kaže da ‘je naučila nešto iz ovih propusta‘, no ističe se da odgovornost za štetu nanesenu djeci nakon ovih otkrića leži na Odjelu za obrazovanje i regulatoru.

Regulator pak kaže da će naručiti neovisnu reviziju slučajeva, a ističu da dosad nisu znali da postoje snimke nadzornih kamera. Ističu i da su roditeljima ponudili savjetovanje, no oni kažu kako njihovoj djeci treba značajna i sveobuhvatna pomoć jer će s posljedicama ovog zlostavljanja nositi do kraja života.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 15:09