SUMMIT U KALIFORNIJI

Biden se pohvalio napretkom u komunikaciji s Xijem, a onda je izgovorio rečenicu koja će opet razbjesniti Kinu

BIden je rekao da oba predsjednika sada mogu "podići slušalicu i odmah se izravno čuti ".

Xi Jinping

 Carlos Barria/Afp

SAD i Kina složile su se da treba obnoviti komunikaciju između vojski dviju zemalja u nastojanju da se ublaže rastuće napetosti, rekao je predsjednik Joe Biden.

"Vratili smo se izravnoj, otvorenoj, jasnoj komunikaciji", rekao je nakon a nestrpljenjem iščekivanog sastanka s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom u Kaliforniji u srijedu, prenosi BBC.

Bio je to prvi put da su dvojica državnika osobno razgovarali nakon više od godinu dana.

Biden je također rekao da su se oba čelnika složila uspostaviti izravnu međusobnu komunikaciju.

Na tiskovnoj konferenciji nakon summita, koji je održan na povijesnom imanju u blizini San Francisca, Biden je rekao da se incidenti događaju kada nema komunikacije i dodao da oba predsjednika sada mogu "podići slušalicu i odmah se izravno čuti ".

image

Joe Biden

Brendan Smialowski/Afp

Podsjetimo, Kina je prekinula komunikaciju između vojski dviju zemalja prošle godine nakon što je tadašnja predsjednica američkog Zastupničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan. Peking smatra Tajvan svojim teritorijem i zaprijetio je da će ga pripojiti silom ako bude potrebno.

Biden je na pressici priznao da je između njega i Xija ostalo puno nesuglasica, ali da je kineski čelnik "bio iskren". Rekao je da su razgovori bili među najkonstruktivnijima i najproduktivnijima koje su ikada održali".

Koliko su odnosi između dviju zemalja još uvijek komplicirani, govori činjenica da je Biden, silazeći s pozornice, odgovarajući na pitanje novinara rekao da Xija smatra diktatorom.

"On je diktator u smislu da je tip koji vodi zemlju... na temelju oblika vladavine koji je potpuno drugačiji od našeg", rekao je. Kada je gospodin Biden dao sličan komentar u lipnju, kineski dužnosnici su ljutito reagirali i opisali odgovor kao "krajnje apsurdan i neodgovoran".

image

Joe Biden

Kent Nishimura/Getty Images Via Afp
image

Joe Biden i Xi Jinping

Brendan Smialowski/Afp

Uz nastavak vojne komunikacije, dvije su strane najavile nekoliko drugih sporazuma u područjima koja su u posljednje vrijeme postala izvor napetosti.

To uključuje poduzimanje koraka za suzbijanje dotoka fentanila iz Kine u zapadnu hemisferu, što je doprinijelo porastu broja smrtnih slučajeva od predoziranja u zemlji.

Kineske proizvodne tvrtke izvor su ne samo sintetskog opioida, već i kemikalija prekursora koji se mogu kombinirati da bi se napravio.

Prema sporazumu, Kina će izravno ciljati tvrtke koje proizvode te prekursore kemikalija. "To će spasiti živote", rekao je Biden novinarima.

image

Xi Jinping

Carlos Barria/Afp

Dvojica čelnika također su razgovarala o sukobu u Izraelu i Gazi. Jedan viši američki dužnosnik rekao je novinarima da je Biden tražio od Kine da iskoristi svoj utjecaj na Iran kako bi ga potaknuo da ne poduzima korake koji bi se mogli smatrati provokativnima.

Dvije supersile također su se složile da će zajedno analizirati pitanje umjetne inteligencije (AI) i imale su poduži razgovor o Tajvanu za koji je, prema jednom američkom dužnosniku, Xi rekao da je "najveći, najopasniji problem u američko-kineskim vezama".

Nakon razgovora, Kina je rekla da su komunikacije između dviju vojski obnovljene na "temelju jednakosti i poštovanja".

"Planet Zemlja je dovoljno velik da dvije zemlje uspiju, a uspjeh jedne zemlje prilika je za drugu", rekao je Xi u svom uvodnom obraćanju.

"Sukob ima nepodnošljive posljedice za obje strane".

image

Joe Biden i Xi Jinping

Brendan Smialowski/Afp

Iako je sastanak na marginama summita Azijsko-pacifičke gospodarske suradnje (APEC) bio vrlo iščekivan, dužnosnici obje strane umanjili su očekivanja o bilo kakvim većim pomacima.

"Ovdje su ciljevi zapravo upravljanje konkurencijom, sprječavanje loše strane rizika - sukoba i osiguravanje otvorenosti komunikacijskih kanala", rekao je viši dužnosnik američke administracije.

Biden je, prema riječima visokog američkog dužnosnika, istaknuo potrebu za mirom i stabilnošću u Tajvanskom tjesnacu te se založio za održavanje statusa quo, dok od Kine očekuje da poštuje tajvanski izborni proces.

S druge strane, Xi je zatražio od SAD-a da prestane slati oružje Tajvanu i da podrži "mirno ujedinjenje" Kine i Tajvana, navode kineski državni mediji.

Kako piše Guardian, bilo je jasno da nakon više od četiri sata razgovora u vili pokraj San Francisca, sastanak nije približio SAD i Kinu oko sudbine Tajvana, za koji je Xi rekao da je "najveće i potencijalno najopasnije pitanje u američko-kineskim odnosima”.

Nadalje, Biden u razgovoru s novinarima rekao da na Xija i dalje gleda kao na diktatora.

Izvještaj o summitu iz kineskog ministarstva vanjskih poslova govori o mješovitom prijemu, pri čemu je naznačeno da je Xi zauzeo čvrst stav, posebno u vezi s Tajvanom.

“Američka strana bi trebala... prestati naoružavati Tajvan i podržati mirno ponovno ujedinjenje Kine”, rekao je Xi Bidenu, prema izvještaju Pekinga. “Kina će ostvariti ponovno ujedinjenje, a to je nezaustavljivo.”

Nakon sastanka između dvojice predsjednika, očekuje se i sastanak između američkog ministra obrane Lloyda Austina i njegovog kineskog kolege, čim on bude imenovan, kazao je jedan visoki američki dužnosnik.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 20:43