U Bosni i Hercegovini u utorak je potvrđen 1251 novi slučaj zaraze koronavirusom, a prijavljena je i smrt čak 48 osoba kod kojih je ranije dijagnosticiran COVID, čime se ponovno vraćaju visoke brojke od prije dva mjeseca, dok istodobno traje potpuno nesuglasje oko restriktivnih mjera.
Tako veliki dnevni broj zaraženih posljednji je put registriran u prvoj polovici siječnja, što je još jedan dokaz da se epidemija u BiH nakon gotovo dva mjeseca razmjerno stabilne situacije sada ponovo ubrzano širi kako je to bio slučaj potkraj 2020.
Zbog naglog pogoršanja epidemiološke situacije vlasti u nekim dijelovima BiH najavljuju uvođenje dodatnih mjera ograničenja, no ne slijede svi istu politiku.
Dok je vlada Sarajevske županije odlučila kako će idućeg vikenda na svom teritoriju zatvoriti ugostiteljske objekte i sve prodavaonice osim onih s prehrambenom robom te ljekarni, u Tuzlanskoj su županiji istodobno odlučili odobriti produljenje rada ugostiteljima do 23 sata umjesto do 20, kako je to bio slučaj do sada.
U BiH svaki entitet odnosno županije unutar Federacije BiH te distrikt Brčko sami za sebe odlučuju kakve će mjere poduzimati pa to onda dovodi do kaotične situacije na terenu.
Na to su na prosvjednim okupljanima u ponedjeljak navečer upozorili i sarajevski ugostitelji, kritizirajući županijsku vlast zbog najavljenog zatvaranja i ističući kako će to samo potaknuti stanovnike glavnog grada BiH da odu kupovati i sjediti u kafićima u Istočnom Sarajevu, gdje takvih restrikcija neće biti.
Od izbijanja epidemije u ožujku prošle godine u BiH je do sada zaraza koronavirusom potvrđena u više od 138 tisuća slučajeva, a umrle su 5273 zaražene osobe.
Ta zemlja još nije riješila problem s nabavom cjepiva, čija dostava kasni i nema naznaka kada bi 1,23 milijuna doza zapadnih proizvođača, koje su plaćene i naručene preko mehanizma COVAX, moglo biti dopremljeno.
Vlasti Republike Srpske u međuvremenu su u izravnim pregovorima s ruskim proizvođačima dobavile oko 40 tisuća doza cjepiva Sputnjik V, a kane kupiti do 500 tisuća doza.
Vlada Federacije BiH je tek u ponedjeljak formirala stručno tijelo koje bi trebalo izravno pregovarati s proizvođačima cjepiva ne bi li se premostio problem nastao zbog nefunkcioniranja COVAX-a.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....