IZMJENE ZAKONA

BiH: Bošnjački dužnosnici i SAD pozdravljaju Schmidtovu odluku, u RS ogorčeni

‘Napokon ćemo imati rezultate izbora koji će odražavati volju građana, a ne političara‘

Christian Schmidt

 Samir Jordamovic/Anadolu Via Afp

Bošnjački dužnosnici u tijelima vlasti BiH u utorak su pozdravili oduku visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne tehničke izmjene izbornog zakona te zemlje dok su političari iz reda bosanskih Srba ogorčeno reagirali najavivši kako će Republika Srpska zbog toga samostalno organizirati buduće izbore.

Ministra vanjskih poslova BiH i čelnik vladajuće stranke Narod i pravda (NiP) Elmedin Konaković kazao je kako pozdravlja Schmidtovu odluku jer to smatra važnim doprinosom zaštiti integriteta izbornog procesa a time i demokratskih procesa u zemlji.

"Da napokon odlučuju glasači, a ne brojači (glasova)", napisao je Konaković u kratkoj poruci na društvenim mrežama nakon što je Schmidt nametnuo rješenja po kojima će se ubuduće skenirati glasački listići, dodatno provjeravati identitet birača a birački odbori osloboditi stranačkih utjecaja.

Ministar obrane BiH Zukan Helez koji je i visoki dužnosnik SDP BiH poručio je kako će te izmjene izborni proces sigurno učiniti transparentnijim i demokratičnijim.

"Napokon ćemo imati rezultate izbora koji će odražavati volju građana, a ne političara. Posebno mi je drago zbog drugog dijela odluke o izmjeni izbornog zakona kojim se zabranjuje ratnim zločincima da se kandidiraju na izborima", izjavio je Helez.

I veleposlanstvo SAD podržalo je Schmidta. Na njihovom je profilu na mreži X objavljeno kako žale jer političke stranke u BiH nisu same uspjele postići dogovor pa je reakcija visokog predstavnika bila neizbježna.

"Od vitalnog je značaja osigurati da izbori budu slobodni i pošteni i da građani BiH znaju da će njihovi glasački listići biti prebrojani onako kako su dani", stoji u izjavi američkog veleposlanstva.

U Republici Srpskoj su pak bijesni jer je Schmidt posegnuo za širokim ovlastima koje ima.

"Ovo je šamar demokratskom procesu i europskom putu BiH, a šamarčina Europskoj uniji", izjavila je srpska članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Ona kao i njen stranački šef Milorad Dodik i dalje tvrde kako Schmidt nije zakonito izabrani visoki predstavnik jer ga nije potvrdilo Vijeće sigurnosti UN pa stoga nema ni ovlasti nametati zakone.

Cvijanović smatra kako će Schmidtova odluka sada zakomplicirati stanje u BiH i usporiti njen europski put a predsjednik parlamenta RS Nenad Stevandić koji se upravo vratio iz višednevnog posjeta Rusiji najavio je hitnu sjednicu Narodne skupštine na kojoj će se odlučiti o odgovoru na djelovanje visokog predstavnika.

"Nedopustivo je nametanje zakona i RS to odbija", izjavio je Stevandić.

Čelnik bosanskih Srba Dodik ranije je najavio kako će, ukoliko Schmidt nametne izmjene izbornog zakona BiH, RS donijeti svoj zakon i po njemu provoditi sve izbore za entitetska tijela vlasti. Mediji pod njegovom kontrolom su odmah u utorak objavili presliku prijedloga takvog zakona koji bi se po hitom postupku mogao naći pred parlamentom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. studeni 2024 22:28