KORONA U REGIJI

BiH danas zabilježila rekordni broj umrlih, Slovenci: ‘Prizori kod nas podsjećaju na one sa Zrća‘

U istom su periodu u BiH zabilježena 173 nova slučaja zaraze, dok je Slovenija zabilježila tek šest novozaraženih
Sarajevo
 Samir Jordamovic/Anadolu Agency

Bosna i Hercegovina u ponedjeljak je zabilježila rekordnih dnevnih 16 smrtnih slučajeva povezanih sa zarazom koronavirusom uz 173 novozaražene osobe, podaci su entitetskih zavoda za javno zdravstvo.

Deset osoba preminulo je u Federaciji BiH gdje su u protekla 24 sata testirali 596 uzoraka a zaraza je potvrđena u 73 slučaja.

Ostalih šest smrtnih slučajeva je s područja Republike Srpske gdje je testirano 519 uzoraka a u 98 slučajeva potvrđena je zaraza viriusom SARS-CoV-2. Još dvije zaražene osobe registrirane su u distriktu Brčko.

Pojedinačno je najviše zaraženih na području Sarajeva te Banje Luke.

U kriznom stožeru Sarajevske županije tvrde kako je širenje zaraze pod nadzorom.

"Postoji blago poboljšanje i očekujemo opadanje (broja zaraženih)", kazao je u ponedjeljak novinarima Kemal Beganović, član sarajevskog županijskog kriznog stožera.

Slovenija: šest novih zaraza i jedan smrtni slučaj

U Slovenji su u zadnja 24 sata na koronavirus testirane 332 osobe, pri čemu je potvrđeno šest novih zaraza, a jedan je zaraženi pacijent umro, objavila je slovenska vlada na Twitteru.

Trenutno je zbog Covida-19 hospitalizirano 24 pacijenata, od čega je dva na intenzivnom liječenju i na respiratoru, potvrdilo je ministarstvo zdravstva.

Od početka epidemije ukupan broj zaraženih popeo se na 2255, a umrlo je 128 osoba.

Trenutno je 195 aktivnih slučlajeva zaraze, a od ukupnog broja zaraženih od početka epidemije oporavilo se njih 1927, odnosno skoro 86 posto, prema službenim podacima ministarstva zdravstva.

U zadnje vrijeme slovenski epidemiolozi opetovano upozoravaju mlade ljude na opasnosti zaraze na masovnim druženjima, pa je ravnatelj nacionalnog Instituta za javno zdravlje oštro reagirao na vijesti da neki noćni klubovi na slovenskoj obali rade suprotno naputcima stručnjaka.

Na takvim se zabavama ne drži propisana distanca, ljudi se znoje i dišu dublje nego inače, pa oni koji su oboljeli izlučuju mnogo više virusa nego bi inače, kazao je Krek u razgovoru za komercijalnu televizijsku postaju POP-TV.

Na takvim su zabavama mladi fizički aktivni i udahnu više virusa koji je prisutan, dodiruju se, rukuju i grle, dakle čine sve ono što se u epidemiji ne smije, kazao je Krek.

Sada nije vrijeme za takve zabave, kazala je za medije vodeća slovenska infektologinja iz vladinog tima Bojana Beović, dodavši da je prizori iz nekih mjesta za takve zabave na slovenskoj obali, objavljeni na Instagramu, podsjećaju na ono "što se događa na Zrću".

Ona i Krek prošlog su tjedna naveli da je većina od importiranih slučajeva virusa u Sloveniji posljedica neodgovornog ponašanja mladih Slovenaca koji posjećuju noćne klubove i zabave na hrvatskom otoku Pagu, posebno na Zrću.

U Sloveniji je sasvim jasno tko bi morao kontrolirati stanje na takvim okupljanjima i zabavama. To moraju činiti inspektori, a u krajnjim slučajevima i policija, kazao je ravnatelj slovenskog Instituta za javno zdravlje (NIJZ) Milan Krek.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 21:51