![Donald Trump i Vladimir Putin](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/02/09/k_36036505_640.jpg)
U utorak 6. kolovoza 2024., prije točno pola godine, usred nemilosrdne, spore, ali postojane, uspješne i nadasve nezamislivo krvave ruske ofenzive u istočnoj Ukrajini, posve nenadano ukrajinske su snage upale u rusku regiju Kursk. Povukavši dio dragocjenih elitnih jedinica s obrambenih položaja u Donecku i drugim žarišnim točkama, Kijev je ponizio i osramotio samoproglašenu vodeću svjetsku vojnu silu ruskog vožda Vladimira Putina i njegovu ‘specijalnu vojnu operaciju‘ osvojivši u desetak dana, prema procjenama, od 1000 do 1250 kvadratnih kilometara ruskog teritorija.
Potez ukrajinske vojske izazvao je podizanje obrva kod vojnih analitičara, Rusi su uhvaćeni na krivoj nozi i odgovor nije bio niti mlak, nego ga u početku uopće nije bilo. U Ukrajini je zavladala euforiju, nakon više od godinu dana neuspjeha i razočaravajuće dugo očekivane protuofenzive u proljeće i ljeto 2023. godine, napokon je ponovno porastao moral ukrajinskih branitelja i naroda, a u misli su se vratili dani munjevite ofenzive u regijama Harkiv i Herson u kasno ljeto i ranu jesen 2022. godine, kada su Ukrajinci jednako učinkovito posramili ruske snage i nagnali ih u paničan bijeg.
Vojni i drugi eksperti i promatrači zbivanja, kao i zapadne vlade, razmatrali su posljedice neočekivanog udara ukrajinskih snaga. Ocjene i procjene su bile raznovrsne - dok su neki hvalili potez Kijeva, procjenjujući da je namjera zadržati što je moguće više ruskog teritorija kao odličnu početnu poziciju prije početka nekih budućih pregovora, za koje se očekivalo da će brzo uslijediti u slučaju očekivane pobjede Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD-u, drugi, pa kasnije i mnogi pripadnici ukrajinskih snaga, kritizirali su potez, ističući da su zbog raspoređivanja važnih snaga u Kursk ukrajinski redovi prorijeđeni i ostavljeni na milost i nemilost ‘mesnih napada‘ brojčano i oružano nadmoćne ruske vojske u njezinom nemilosrdnom napredovanju u Donecku.
U međuvremenu, poljuljani i u domaćoj javnosti kritizirani Vladimir Putin, prvo se benevolentno odnosio prema upadu Ukrajinaca kao prolaznoj regionalnoj smetnji. No, kako to nije zadovoljavalo Ruse, koji su potiho rogoborili i dovodili u pitanje sposobnosti Putina kao moćnog zaštitnika i snažnog vođe koji ima rješenje za svaku situaciju i viziju puta ka pobjedi Rusije i ‘ruske stvari‘, Kremlj je pokrenuo akcije potiskivanja Ukrajinaca.
Propali Putinovi rokovi
Mediji su u rujnu izvještavali da je osramoćeni ruski autokrat dao vojsci rok do 1. listopada da vrati kontrolu nad Kurskom, što se nije dogodilo. Potom se u listopadu počelo nagađati, na temelju izvještaja južnokorejske obavještajne službe, da je sjevernokorejski totalitaristički diktator Kim Jong-un svome ruskom savezniku poslao svoje vojnike kao pomoć u borbama protiv Ukrajinaca u Kursku. Iako ni Moskva ni Pjongjang do danas nisu priznali prisustvo sjevernokorejskih vojnika u Rusiji, ono je jasno dokumentirano svjedočenjima ukrajinskih i ruskih vojnika te brojnih video i drugim snimkama. Procjene su bile da je Kim u Rusiju poslao oko 11.000 do 12.000 vojnika, među kojima i svoje elitne snage.
PROČITAJTE VIŠE: Nešto se čudno događa u Kursku
Dok su se borbe nastavljale, a Rusi počeli vraćati dio svojeg teritorija, činilo se da je Trump sve izgledniji novi/stari šef Bijele kuće, što se na kraju i dogodilo. S njegovom ‘ofenzivom‘ na Ovalni ured, sve se više govorilo i o njegovim izjava prema kojima će kao predsjednik ‘prekinuti rat u 24 sata‘. U to su se vrijeme pojavila nagađanja da je Putin svojim snagama dao novi rok da istjera Ukrajince iz Kurska - dan Trumpove inauguracije 20. siječnja. Namjera je, procijenili su stručnjaci, bila ista kao i ukrajinska - osigurati što je moguće bolju situaciju na terenu uoči očekivanih pregovora pod Trumpovim pritiskom.
Rusko vojno zapovjedništvo, kako je izvijestio sigurnosno-obrambeni istraživački centar Institut za proučavanje rata (ISW), okupilo je oko 78.000 vojnika, uključujući 11.000 Sjevernokorejaca, u pokušaju protjerivanja ukrajinskih snaga s položaja u Kurskoj oblasti u posljednjih šest mjeseci. Procjenjuje se da je 11.000 ukrajinskih snaga napredovalo u Kursku oblast početkom kolovoza 2024. godine, preuzevši taktičku inicijativu i zakompliciravši ofenzivni napor ruske vojske u jesen. Ruski vođa opetovano je davao prednost ruskom napredovanju u Doneckoj oblasti umjesto ponovnog preuzimanja kontrole nad okupiranim dijelovima Kurska.
Ipak, nije uspio u potpunosti ostaviti netaknute ruske snage u Doneckoj oblasti zbog problema u Kursku, te je ruska vojska istovremeno povlačila trupe, oklopna vozila i sustave topništva i protuzračne obrane dalje od drugih sektora u Ukrajini kako bi ojačala grupiranje snaga u ruskoj regiji. Nedavne ukrajinske procjene pokazuju da je Putin skupio otprilike 67.000 ruskih i 11.000 sjevernokorejskih vojnika u Kurskoj oblasti protjerujući ojačanu ukrajinsku skupinu u Kurskoj oblasti koja sada, prema najoptimističnijim zapadnim procjenama, čini najviše 30 000 vojnika.
Tako su dva tjedna prije treće obljetnice ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, koja je po zamislima Kremlja trebala trajati nekoliko dana - najviše tjedana - Ukrajinci - unatoč strahovanjima od raspada linija obrane u Ukrajini - još u Kursku i nema jasnih pokazatelja da će uskoro biti istjerani. Procjenjuje se da su ruske snage uske u međuvremenu povratile oko polovice okupiranog teritorija u Kursku, uz žrtve koje se procjenjuju na oko 40.000 vojnika - što ubijenih (prema procjenama oko 16.000 ili više), što ranjenih, zarobljenih i nestalih - i uz pomoć sjevernokorejskih vojnika.
Sjevernokorejci iščeznuli, Ukrajinci pokrenuli ofenzivu
No, prema najnovijim informacijama, fanatični sjevernokorejski borci - za koje se procjenjuje da ih je u međuvremenu 3 do 4 tisuće izbačeno iz stroja (od toga barem nekoliko stotina poginulih) - posljednjih su tjedana misteriozno iščeznuli s ukrajinskog fronta. Prvo su se pojavila neslužbene informacije prema kojima ih ukrajinski vojnici dugo nisu vidjeli u borbi te da su povučeni nakon katastrofalnih gubitaka, a u petak je britanski The Guardian objavio da je južnokorejska Nacionalna obavještajna služba (NIS) potvrdila medijska izvješća da su sjevernokorejske snage povučene s bojišnice sredinom siječnja.
Navodi se da Kimovi vojnici, koji nikada nisu vidjeli bitku prije nego što su raspoređeni u Rusiju, nisu bili spremni za surovu stvarnost ratovanja na nepoznatom terenu te su bili posebno ranjivi na ukrajinske bespilotne letjelice. Dolazak sjevernokorejskih snaga izazvao je strahove da bi rat mogao poprimiti opasan smjer za Ukrajinu, pogotovo zbog tvrdnji vojnih dužnosnika u Južnoj Koreji da se režim u Pjongjangu sprema poslati još više vojnika.
Ipak, sada ih, čini se, nema, Rusi se oslanjaju na vlastite snage, a Ukrajinci su, unatoč svim naporima Vladimira Putina, i dalje u Kursku. Dapače, upravo na polugodišnjicu upada u Kursk, prema posljednjim informacijama, pokrenuli su nove ofenzivne operacije u toj regiji. Prema najnovijem redovnom izvješću ISW-a, ukrajinske snage su u četvrtak pokrenule novu seriju mehaniziranih napada kombiniranim bataljunskim snagama, u kojima sudjeluju i oklopljene jedinice. Prema tim informacijama, Ukrajinci su probili rusku obranu na jednom dijelu bojišta i napredovali do pet kilometara iza ruskih linija jugoistočno od Sudže.
PROČITAJTE VIŠE: Pogledajte koliko je Rusija osvojila ukrajinskog teritorija lani - usporedili smo s veličinom hrvatskih županija
Geolocirane snimke objavljene u četvrtak pokazuju da su ukrajinske snage nedavno napredovale jugozapadno od Mahnovke te sjeverno i istočno od Čerkaskaje Konopelke, jugoistočno od Sudže, i zauzeli mjesta Kolmakov i Fanasejevka. Rusko Ministarstvo obrane izvijestilo je da su ukrajinske snage izvele napade u nekoliko valova sa do dva mehanizirana bataljuna oklopnih vozila te da su ruske snage odbile napad.
Ruski vojni blogeri procjenjuju da su ukrajinske snage napale s 30 do 50 oklopnih vozila te tvrde da je jedna skupina ukrajinskih snaga uspješno napala iz smjera Mahnovke prema Čerkasajoj Konopelki, Fanasejevki i Ulanoku te da su ruske snage odbile drugu ukrajinsku skupinu koja je napala iz Dmitrijukova, istočno od Mahnovke, prema Ruskajoj Konopelk, istočno od Sudže.
Jedan vojni bloger povezan s Kremljem tvrdi da su ukrajinske snage zauzele Čerkasaju Konopelku, ali su druga dva blogera demantirala te tvrdnje. Neki ruski izvori tvrde da su se ukrajinske snage probile ili čak zauzele Ulanok, no drugi su izvori također su ih demantirali. ISW još nije detektirao geolocirane dokaze da ukrajinske snage djeluju u Ulanoku. U međuvremenu, ukrajinski Glavni stožer objavio je u četvrtak kartu koja pokazuje da su ruske snage nedavno marginalno napredovale u šumovitom području jugozapadno od Kurilovke.
Zabrinuti ruski blogeri: ‘Kompliciraju nam život‘
U međuvremenu, neki ruski vojni blogeri upozoravaju na navodne druge ukrajinske napade oko Sudže te izražavaju zabrinutost da bi daljnje ukrajinsko napredovanje u Kurskoj oblasti moglo ugroziti pozadinska područja grupiranja ruskih snaga koje napadaju Gujevo, južno od Sudže, te zakomplicirati sposobnost Rusije da prekine ukrajinske kopnene linije komunikacije unutar ukrajinskog isturenog dijela.
Ukrajinski dužnosnici izvijestili su u međuvremenu o nekim detaljima novih operacija u Kursku te navode da su se manje jedinice njihovih Snaga za specijalne operacije (SSO) probile u pozadinu ruskih snaga u Kurskoj oblasti još u lipnju prošle godine, odnosno dva mjeseca prije početka glavnog upada u kolovozu.
PROČITAJTE VIŠE: Ukrajinci uništili Ruse pa donijeli fatalnu procjenu: ‘Zbog sulude naredbe izgubili su satnije!‘
Snage SSO-a su napredovale iza ruskih linija u Kurskoj oblasti, navodi ISW, kako bi se pripremile za ukrajinski glavni upad, provodeći operacije izviđanja i ciljane napade na ključne elemente obrane ruske granice. SSO je primijetio da su ukrajinske snage sustavno uništavale rusku protuzračnu obranu i skladišta streljiva, ograničavajući sposobnost Rusije da odgovori na ukrajinski upad. Te su jedinice pružile pružio detaljan prikaz operacije i tehnoloških prilagodbi koje su ukrajinske snage koristile tijekom kasnijeg glavnog upada u Kursk.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski povodom polugodišnjice ukrajinske ofenzive u Kursku odao je počast snagama koje su sudjelovale u operaciji i dodijelio nagrade, dajući prvu službenu izjavu Kijeva o sveobuhvatnom sastavu ukrajinskih snaga u Kurskoj oblasti.
Zelenski je ponovio ranije tvrdnje, prema kojima je cilj bio spriječiti novu rusku ofenzivu na gradove Sumi i Harkiv. Zelenski je istaknuo da je upad u Kursk ojačao njegovo načelo "mir kroz snagu", osigurao Ukrajini značajnu nadopunu "resursa za razmjenu" ratnih zarobljenika i prisilio Rusiju da preusmjeri elitne vojne postrojbe u Kursku oblast, narušavajući tako dinamiku ruskih nastojanja na drugim dijelovima fronte.
Ukrajinski dužnosnici ranije su isticali da je ukrajinski upad omeo i upropastio više ruskih planova za napad na sjever Ukrajine i zakomplicirao ruske napore da intenziviraju ofenzivne operacije u oblastima Harkiv, Doneck i Zaporižja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....