INTERVJU ZA RTS

Bio je glavni američki čovjek i u Zagrebu i u Beogradu: ‘Srbija je sada izvor stabilnosti, SAD nema nikakav interes srušiti Vučića‘

Daytonski sporazum je na snazi 30 godina, tri su etničke skupine i dalje u sukobu: ‘Trebalo je ići s tri entiteta, umjesto dva‘

William Montgomery

 RTS Screenshot

Bivši američki veleposlanik u Beogradu, William Montgomery, dao je intervju za RTS govoreći o nizu tema: Slobodanu Miloševiću, aktualnoj vlasti Aleksandra Vučića, odnosu Hrvatske i Srbije, a potom i problemima unutar BiH te odnosima SAD-a i Srbije, pa onda, u tom kontekstu, i o novim potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Na početku, istaknuo je da se cijeli svijet pita što će Trump raditi kao predsjednik. Smatra da će postavljanjem svojih ljudi Trump promijeniti politike s kojima je nezadovoljan i "prodrmati" administraciju u Washingtonu.

- Trump bi mogao prisiliti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da postigne sporazum s Vladimirom Putinom, a taj bi sporazum mogao biti povoljniji za ruskog predsjednika, nego Zelenskog – smatra.

Montgomery je podsjetio i da je Trump kritizirao saveznike u NATO-u jer smatra da još uvijek nedovoljno troše na svoju obranu, ali i naglasio da ostaje nepoznato kako će se novi američki predsjednik postaviti prema nekim pitanjima. Govoreći o budućim odnosima SAD-a i Srbije, Montgomery kaže da su mnogi američki diplomati započeli svoje karijere početkom 90-ih godina prošlog stoljeća, a to znači da svoje mišljenje o regiji nisu mijenjali od 90-ih naovamo.

- To vrijedi i za Joea Bidena. Pred nama je teška borba za poduzimanje koraka koji su potrebni ovoj regiji – veli.

Dodaje da američka administracija mora riješiti status regije u kojem je ova već gotovo tri desetljeća.

"Prošlo je 30 godina od kraja rata u Bosni, a američka diplomacija to još uvijek smatra uspjehom. Na Kosovu i Metohiji prošlo je gotovo 25 godina. Nadam se da će nova administracija adresirati tu situaciju i promijeniti status quo koji traje već tri desetljeća - ističe Montgomery.

Dodao je i da, iako je Daytonski sporazum na snazi gotovo 30 godina, tri su etničke skupine u BiH i dalje u sukobu kao i ranije.

- Ta situacija je vrlo opasna i može izazvati nasilje jer Bošnjaci vjeruju da Bosna mora ostati kakva jest. Milorad Dodik, naravno, ima potpuno drugačije mišljenje, i za to nema rješenja. Trebalo je na početku formirati tri entiteta, umjesto dva - smatra.

Kako kaže, tri se zajednice - s radikalno suprotstavljenim stavovima - ne mogu dogovoriti ni o čemu na način na koji je Daytonski sporazum napisan.

- To nije mirovni sporazum, već sporazum o primirju, jer je regulirao i zaustavio rat, ali je ostavio sustav koji ne funkcionira. Imate deset kantona unutar Federacije BiH i svaka etnička skupina može reći da je neko pitanje za njih od ključne važnosti i staviti veto, čime se blokira bilo kakva akcija - tumači Montgomery.

Šireći priču, kaže i da je cijeli Zapadni Balkan nestabilan, ističe problem Bugarske koja blokira napredak Sjeverne Makedonije u eurointegracijama zbog Goce Delčeva, kojeg obje strane svojataju. Također, tu je i problem Srbije i Hrvatske koje su u verbalnom sukobu, a ne bi trebale biti. Postoji mnogo razloga za prijateljske odnose, kaže on. Najprije, trenutačna situacija u Srbiji nema nikakve veze s onom iz 1996./1997. ili 2000. godine.

- Slobodan Milošević viđen je kao prijetnja cijelom regiji, i jedan od prioriteta SAD-a bio je srušiti njegov režim. No, prema mojem mišljenju, Srbija je sada izvor stabilnosti - kaže Montgomery.

Dodaje da Srbija, u posljednjih deset godina, nije intervenirala ni u jednoj drugoj zemlji i pokušavala je privući investicije i surađivala u NATO-om. - SAD nema nikakav interes za rušenje aktualnog režima - naglašava Montgomery.

Vraćajući se na pitanje Kosova, bivši američki veleposlanik navodi da očekuje da će Trumpova administracija izvršiti pritisak na kosovskog premijera Albina Kurtija.

- Dijalog pod okriljem Europske unije doživio je potpuni fijasko, i to nije samo pitanje Zajednice srpskih općina. Tu su i zabrana korištenja dinara, preuzimanje vlasti u općinama na sjeveru Kosova i Metohije. Kurti je poduzeo puno provokativnih koraka. EU i SAD su verbalno izražavali nezadovoljstvo, ali bez konkretnih mjera. Ako itko može promijeniti status quo, to je Trump, uvjeren je Montgomery.

Dodao je kako se nada da će novoizabrani predsjednik SAD-a imati uravnoteženiji pristup. Na pitanje novinara o transformaciji tzv. sigurnosnih snaga Kosova u vojsku te koliki bi to bio dodatni rizik za život Srba na Kosovu, Montgomery kaže da je takva vojska nepotrebna.

- Sporazumom kojim je završen rat jasno je zabranjeno da tamošnje vlasti formiraju vojsku jer smo znali da će njezini članovi biti pripadnici takozvane Oslobodilačke vojske Kosova – kaže.

Podsjetio je pritom da je proces rješavanja statusa započet uz dogovor da se prihvate određeni uvjeti, odnosno sastavljen je popis konkretnih zahtjeva. Međutim, Montgomery dodaje da su ga nadređeni oko toga prevarili.

- Moja vlada mi je lagala. Želio sam provesti plan u dobroj vjeri. Imao sam popis predloženih mjera. No, Britanac koji je vodio te pregovore o Kosovu i Metohiji, na sastanku u Beogradu s Nebojšom Čovićem bio je grub i arogantan – prisjeća se.

Tvrdi da je Britanac pogledao Čovića u oči i rekao da Srbija nema što tražiti u tim pregovorima.

- Kada se pojavio popis predloženih mjera, bilo je jasno da one uopće nisu ozbiljne, da se ti uvjeti mogu ispuniti već sljedećeg dana ako to Washington i Europska unija žele – i upravo se to dogodilo – napominje.

Montgomery ističe kako je Prištini nakon nekog vremena rečeno da je ispunila standarde, za koje smatra da su bili besmisleni.

- Rekli su im ‘evo, sada možete biti neovisni‘. To je bila odluka većeg broja zemalja, ali nema nikakve veze s Ujedinjenim narodima – dodaje.

Na kraju, podsjetio je, Priština je proglasila neovisnost i izjavila da nijedan dogovor iz prošlosti više ne vrijedi jer su sada neovisna zemlja koja može sama odlučivati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 17:34