CRKVA U NJEMAČKOJ

Biskupi kriju dugo skupljanu imovinu od 50 milijardi eura

Sredstva dobivena crkvenim porezom, na uvidu javnosti, samo su manji dio one kojom Crkva u Njemačkoj raspolaže
 AP

ZAGREB - Katoličkoj crkvi u Njemačkoj poslije pedofilskih skandala prijete i oni financijski, nakon što je u kraćem razdoblju otkriveno više slučajeva maverzacija s crkvenim novcem, tvrdi tjednik Der Spiegel u opsežnom tekstu u kojemu Crkvu optužuje i zbog financijske netransparentnosti te socijalne neosjetljivosti.

“Nedugo prije blagdana Duhova svećenik S. imao je neočekivan jutarnji posjet, ali ne od Duha Svetoga, nego od policije”, ironično započinju novinari tjednika svoj tekst.

Euri s donjim rubljem

U pretresu stana kod svećenika S. iz grada Würzburga policija je pronašla 131.000 eura skrivenih na dnu polica i među donjim rubljem. Javni tužitelj procjenjuje da je svećenik ukrao čak 1,5 milijuna eura prikupljenih milodarima i iz drugih fondova. Također, kako navodi Der Spiegel, biskup Augsburga Walter Mixa, koji je nedavno dao ostavku zbog fizičkog zlostavljanja djece, bio je pod istragom i zbog financijskih maverzacija, crkveni novac je nestao i u Magdeburgu (oko 40 milijuna eura), te Limburgu kod Frankfurta (oko 5 milijuna eura), a nedavno je otkriveno i kako je visokopozicionirani klerik u münchenskoj biskupiji imao čak 30 tajnih bankovnih računa.

Tekst pod naslovom “Skriveno bogatstvo Katoličke crkve” zatim lopticu svojih napada prebacuje na polje financiranja Crkve u Njemačkoj, tvrdeći da crkveni velikodostojnici raspolažu silnim bogatstvom koje je potpuno skriveno od očiju javnosti i revizije poreznih vlasti. Sredstva dobivena crkvenim porezom koji plaćaju vjernici tek su manji, neznatniji dio tih sredstava, tvrdi Spiegel, dok se pravo bogatstvo Crkve krije u imovini prikupljanoj stoljećima čija ukupna vrijednost iznosi, tvrdi berlinski politolog Carsten Frerk, čak 50-ak milijardi eura.

Crkva nije siromašna

- Crkva tvrdi da je siromašna, ali prava istina je da ona krije svoje bogatstvo - tvrdi Frerk, koji će o toj temi nakon godina istraživanja objaviti i knjigu. Navodi da Crkva imovinu investira u razne aktivnosti kao što su nekretnine, banke u crkvenom vlasništvu, sveučilišta, pivovare i vinogradi, medijske kuće i bolnice.

Također, Crkva zarađuje i na dionicama, fundacijama i oporukama vjernika. Sav taj novac, piše Spiegel, odlazi u tajne fondove biskupija nad kojima nadzor imaju samo biskupi i njihovi najbliži suradnici. Iako su Frerkove procjene o svojoj imovini prikazali pretjeranima i tendencioznima, samo su dvije od ukupno 27 njemačkih biskupija bile spremne Spiegelu prikazati stanje ovih fondova. U većini slučajeva odgovoreno je da su sredstva iz tih fondova “povjerljivo pitanje”.

Analiza vijesti: Imutak mami na zloporabe

Katolička crkva se borila zubima da ne izgubi državu. U ime Pape Kralja osuđivala je na smrt i pobornike ujedinjenja Italije. Na kraju je Papinsku Državu odnio povijesni vrag, pa je blaženi Pio IX. izopćio i kralja Vittorija Emanuelea i premijera grofa Cavoura, čak je upropastio fratra koji je Cavouru dao odrješenje nakon ispovijedi na času smrti. Sluga Božji Pavao VI. je tvrdio da je sama Božja providnost spasila Crkvu države i omogućila joj da se koncentrira na poslanje. Eh da, on je i ukinuo smrtnu kaznu. Crkvi treba imutak da bi bila ekonomski neovisna - tvrdi se. Može biti.

Ali bi moglo biti da baratanje imutkom, po ekonomskim zakonima, otvara put napasti da se djeluje nezakonito, ili da se podlegne smrtnom grijehu pohlepe, pa i u okvirima zakona. Evo sada u Italiji imaju suci nešto pitati kardinala Crescenzija Sepea glede neke kuće koju je stavio na raspolaganje šefu Civilne zaštite Guidu Bertolasu (i to u brakolomne svrhe, što je trešnjica na torti), opet se repovi pranja kriminalno stečena novca vuku za vatikanskim IOR-om, dvojica Papinih plemenitaša izgubila su titulu jer su završili iza rešetaka zbog korupcije. Za primjere iz Hrvatske trebao bi nam feljton. Sveti Frane je mislio je da se Bogu služi čista srca kad su i ruke čiste. Učinili su ga svecem i pokopali praksom. ( I. B.)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
23. studeni 2024 10:35