PAT-POZICIJA

Bivši američki ambasador u Rusiji nervozan zbog stanja na bojištu: ‘Nisam siguran mogu li Ukrajinci ovo izdržati‘

Ako Rusija ne pribavi još municije i ljudstva, malo je vjerojatno da će u Ukrajini ostvariti neke velike dobitke, smatraju američki obavještajci

Iako je Ukrajina uspjela odbiti brojne ruske ofenzive te pod svoje vratiti neke gradove i regije koje su Rusi zauzeli u ranoj fazi rata, Rusija je nedavno ostvarila dobitke oko Bahmuta na istoku zemlje

 Anatolii STEPANOV/AFP

Michael McFaul, američki ambasador u Rusiji za vrijeme mandata predsjednika Baracka Obame, nervozan je zbog trenutnog stanja na bojištima u Ukrajini, piše Newsweek.

McFaul kaže da bi pat-pozicija u kojoj se Rusi i Ukrajinci nalaze neke mogla natjerati da se zapitaju može li se Ukrajina oduprijeti ruskim napadima.

"Već mjesecima nema pomaka i to me čini nervoznim", rekao je McFaul u četvrtak tijekom gostovanja u podcastu "Axe Files" bivšeg Obamina savjetnika Davida Axelroda.

"Nisam siguran mogu li Ukrajinci izdržati i zadržati nas angažirane na duge staze", dodao je bivši američki ambasador u Rusiji.

Iako je Ukrajina uspjela odbiti brojne ruske ofenzive te pod svoje vratiti neke gradove i regije koje su Rusi zauzeli u ranoj fazi rata, Rusija je nedavno ostvarila dobitke oko Bahmuta na istoku zemlje. Uz to, Rusija je u četvrtak izvela niz hipersoničnih raketnih napada na mete diljem Ukrajine. Od 81 rakete koliko ih je ispaljeno, više od pola pogodilo ih je zacrtane ciljeve. Toliko visoka uspješnost sugerira da je Moskva Ukrajinu napala dalekometnih raketama marke Kh-47M2 Kindžal. Rusi su te rakete razvili kako bi probili američku proturaketnu obranu i Amerikanci trenutno rade na razvoju sličnih hipersoničnih raketa.

McFaul je pohvalio odgovor predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena i njegove administracije na rat u Ukrajini, ali je rekao i da sukob još uvijek nije gotov. "Nitko se ne sjeća tko je pobijedio u prvoj godini rata već samo tko je pobijedio u posljednjoj", rekao je bivši ambasador te dodao da Ukrajincima treba da konflikt završi što prije. "Oni ne vjeruju da je vrijeme na njihovoj strani", rekao je McFaul. "Oni ne žele dugotrajan rat je ne misle da ga mogu izdržati. Kao prvo, ponestat će im vojnika, a kao drugo, brine ih da će ih Zapad prestati podržavati", dodao je bivši ambasador.

S obzirom na to, McFaul smatra da Bidenova administracija mora napraviti više kako bi Ukrajini pomogla da se sama brani.

Premda je bilo onih koji su sumnjali da će se Ukrajina uspjeti oduprijeti ruskim napadima, dužnosnici američke obavještajne zajednice nedavno su rekli da nije izgledno da će Rusija bez velike strane pošiljke oružja i nove mobilizacije ostvariti nekakve velike dobitke.

Avril Haines, direktorica Nacionalne obavještajne službe SAD-a, rekla je u srijedu da dobici koje Rusija ostvarila nisu strateški bitni te da se trenutno bori s nestašicom ljudi i municije. "Ako Rusija ne uvede obveznu mobilizaciju i od nekog ne nabavi značajne količine municije, bit će joj sve teže zadržati i ovu razinu ofenzivnih operacija", rekla je Haines tijekom saslušanja u Senatu SAD-a. "Ne vidimo da će se ruska vojska ove godine dovoljno oporaviti da bi ostvarila velike teritorijalne dobitke", dodala je direktorica Nacionalne obavještajne službe.

Haines je, kao i McFaul, rekla da će vrijeme odigrati ključnu ulogu u ratu u Ukrajini. "(Ruski predsjednik Vladimir) Putin vjerojatno misli da je vrijeme na njegovoj strani te da mu dugotrajni sukob odgovara. Moguće je da on računa s tim da će mu za ostvarenje ciljeva u Ukrajini trebati više godina te da takav razvoj događaja vidi kao najbolju opciju", rekla je Haines.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
14. prosinac 2024 13:18