Bivši predsjednik Afganistana Ashraf Ghani odlučio se javno opravdati nakon što je kritiziran jer je u ključnim trenucima, kada su talibani u kolovozu preuzimali kontrolu nad glavnim gradom, pobjegao iz svoje zemlje. U ispovijesti za BBC kazao je da je to učinio kako bi spriječio uništenje Kabula.
Kada se 15. kolovoza probudio, 'nije ni slutio' da će to biti njegov posljednji dan u Afganistanu. Tek kada je njegov avion napustio Kabul, shvatio je da ide, rekao je Ghani koji se sada nalazi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima za emisiju Today na BBC-jevoj postaji Radio 4.
Tog dana ujutro talibanski borci kazali su da neće ući u Kabul - 'ali dva sata kasnije, situacija se promijenila'.
Pad Kabula
'Dvije različite frakcije talibana približavale su se iz dva različita smjera', objasnio je Ghani. 'A mogućnost masovnog sukoba između njih uništio bi petmilijunski grad i donio pustoš ljudima bila je ogromna.'
Pristao je pustiti svog savjetnika za nacionalnu sigurnost i njegovu suprugu da napuste Kabul, a zatim je čekao na automobil da ga odvezu u ministarstvo obrane.
No, automobil nikad nije došao. Umjesto toga, 'prestravljeni' šef sigurnosti došao je do njega i rekao mu da će 'svi biti ubijeni', ako se Ghani usprotivi.
'Nije mi dao više od dvije minute', rekao je Ghani. 'Upute koje sam prethodno dobio bile su da se pripremim za polazak za grad Khost. A on mi je tada rekao da je Khost pao, kao i Jalalabad.'
'Nisam znao kamo ćemo ići. Tek kad smo poletjeli, postalo je jasno da napuštamo Afganistan. Dakle, to je stvarno bilo iznenada.'
Nakon njegovog odlaska, Ghanija su mnogi u Afganistanu žestoko kritizirali, uključujući i potpredsjednika Amrullaha Saleha, koji je taj čin nazvao 'sramotnim'.
'Nisam uzeo novac'
Pojavile su se i tvrdnje da je Ghani uzeo goleme količine novca - što je on odlučno porekao, pozdravljajući međunarodnu istragu za koju je rekao da će skinuti ljagu s njegovog imena.
'Kategorički tvrdim da nisam iznosio novac iz zemlje', rekao je i dodao: 'Moj stil života je svima poznat. Što bih ja s novcem?'
Ghani je priznao da su napravljene pogreške, uključujući 'pretpostavku da će strpljivost međunarodne zajednice potrajati'.
Međutim, ukazao je na sporazum sklopljen između Talibana i SAD-a pod tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom, koji je utro put za događaje koji su uslijedili.
'Umjesto mirovnog procesa, dobili smo proces povlačenja', rekao je Ghani. 'Način na koji je dogovor sklopljen', dodao je Ghani, 'izbrisao nas je'.
Razočaran međunarodnim partnerima
SAD je pristao smanjiti svoje snage i snage svojih saveznika te osigurati razmjenu zarobljenika - nakon čega je militantna skupina pristala na razgovore s afganistanskom vladom.
Pregovori nisu uspjeli, a do ljeta 2021. talibani su već preuzimali kontrolu nad Afganistanom, zauzimajući grad za gradom.
Ono što se na kraju dogodilo, rekao je Ghani, bio je 'nasilni udar, a ne politički dogovor, ili politički proces u koji su bili uključeni ljudi'.
Istog dana kada je Ghani napustio Kabul, talibani su preuzeli kontrolu nakon čega je zemlja bačena u humanitarnu i ekonomsku krizu.
Tri mjeseca kasnije, Ghani kaže da je spreman preuzeti krivnju za neke stvari koje su dovele do pada Kabula - 'poput povjerenja u njihove međunarodne partnere'.
'Moje životno djelo je uništeno. Moje vrijednosti su pogažene. Postao sam žrtveno janje', zaključio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....