Nicolasu Sarkozyju, bivšem predsjedniku Francuske koji je zemlju vodio od 2007. do 2012. godine, u ponedjeljak počinje suđenje pod optužbom da je primio milijune eura od pokojnog libijskog diktatora Muammara Gadafija, kako bi popravio svjetski imidž Libije nakon nekoliko napada, od kojih je jedan bio i bombaški napad na Lockerbie.
Osim njemu, u Parizu se sudi i dvojici bivših ministara iz vlade. Slučaj se opisuje kao najkontroverzniji s kojim se dosad suočio 69-godišnji bivši predsjednik, prenosi britanski The Times. Kraj suđenja očekuje se u travnju, ali mnogi željno očekuju istovremeno otkrivanje deklasificiranih dokumenata koji opisuju odnose između francuskih obavještajnih agencija i Gadafijevog režima.
Sarkozyju je u prosincu započeo jednogodišnji kućni pritvor nakon presude za pokušaj podmićivanja suca, a u međuvremenu je predao žalbu za još jednu presudu s kaznom iste duljine, za kaznena djela tijekom financiranja svoje kampanje u 2012. godini.
Na sudu sada također negira optužbe da je prihvatio Gadafijevu gotovinu, koja mu je navodno bila predana u koferima u Švicarskoj. Tužitelji kažu da je novac koristio za financiranje kampanje tijekom 2007. godine, a Sarkozy im odgovara da je to samo njihova ‘fantazija‘.
Vraćanje Libije u međunarodni poredak
Istraga je zapravo započela nakon što je Mediapart, istraživačka web stranica, objavila dokument koji sugerira da je Gadafi pristao dati Sarkozyju do 50 milijuna eura za njegovu kampanju. Ziad Takieddine, francusko-libanonski trgovac oružjem, rekao je tužiteljima kako je organizirao da Gadafi plati milijune. Prije četiri godine, u časopisu Paris Match ipak je povukao tvrdnje o libijskom financiranju, ali tužitelji tvrde da je za to bio plaćen.
Takieddine je također ujak Amal Clooney, britanske odvjetnice koja je supruga poznatog glumca Georgea Clooneya. Tužitelji kažu da je novac bio isplaćen nakon što je Sarkozyjev tim obećao intervenirati za vraćanje Libije u međunarodni poredak.
Navode i da su obećali odustati od francuske tjeralice protiv brata Gadafijeve žene, Abdullaha al-Senusija, kojeg je sud u Parizu u odsutnosti osudio za organiziranje bombaškog napada UTA-e, u kojem je poginulo 170 ljudi.
Christophe Ingrain, Sarkozyjev odvjetnik, rekao je da bivši predsjednik odlučno čeka četveromjesečno suđenje.
- On će se boriti protiv umjetne konstrukcije koju je zamislilo tužiteljstvo, nije bilo libijskog financiranja, rekao je medijima.
Poznata manekenka Carla Bruni, Sarkozyjeva supruga, odvojeno je optužena za umiješanost u zavjeru nazvanu ‘Operacija spasiti Sarka‘, kako bi se onemogućio kazneni progon njenog supruga. Protiv nje su podignute preliminarne optužbe, jer tužitelji još odlučuju hoće li tražiti pokretanje suđenja. Iako već ima dvije kaznene presude, bivši čelnik Francuske još uvijek ima titulu starijeg državnika. Aktualni predsjednik Emmanuel Macron također je među političarima koji traže njegov savjet.
Libijski slučaj prvi je od doba Drugog svjetskog rata, u kojem je bivši čelnik Francuske optužen za zločinačku urotu sa stranom vladom. U slučaju da ga proglase krivim, Sarkozyju prijeti maksimalna kazna od deset godina.
Zahlađenje odnosa
Kao ministar unutarnjih poslova za vrijeme ranijeg predsjednika Jacquesa Chiraca, Sarkozy je osvojio vladu svojim imidžom ‘Super Sarka‘, političara britkog jezika koji je bio strog po pitanju zakona, reda i imigracije.
Nakon izbora i usred bračne krize, poslao je Céciliju, svoju tadašnju suprugu i Claudea Guéanta, svog šefa osoblja, u Tripoli da dogovore oslobađanje bugarskih medicinskih sestara koje su tamo bile držane u zatvoru. Sarkozy je tada uznemirio EU pozvavši Gadafija u državni posjet Francuskoj.
Guéant koji je kasnije bio ministar unutarnjih poslova, jedan je od deset preostalih na ovotjednom suđenju, uključujući Bricea Hortefeuxa, još jednog Sarkozyjevog povjerenika koji je također bio ministar unutarnjih poslova. Četiri godine nakon prijateljskih odnosa, Sarkozy se okrenuo protiv Gadafija i potaknuo zračnu ofenzivu NATO-a, kojoj su se kasnije pridružile Velika Britanija i SAD. To je bio temelj koji je pomogao pobunjenicima da svrgnu i zatim ubiju diktatora, piše The Times.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....