ZAGREB - Šefovi država i vlada zemalja razvijene demokracije u pravilu se tijekom mandata čuvaju bilo kakvih dodatnih zarada: s jedne se strane čuvaju mogućih skandala koji bi ih mogli stajati prijevremenog odlaska s položaja, a s druge su svjesni da zapravo pravi novac stiže nakon što siđu s političke pozornice. Predsjednici država nakon toga mogu računati i na mirovinu, mnogi od njih osnivaju i zaklade, ali mogućnosti za dobru zaradu su zapravo gotovo neiscrpne.
Bill Clinton
Dok je bio predsjednikom, žalio se kako nema ni novčića u džepu jer jer morao plaćati odvjetnike zbog niza sudskih procesa. No, takve ga brige više ne more. Naime, bivši američki predsjednik naplaćuje sat vremena govora više desetaka tisuća dolara pa godišnje zaradi i do 10 milijuna dolara.
Tony Blair
Britanski je premijer morao odstupiti prije vremena i dao se u velik posao. Londonski Times navodi da je u dvije godine zaradio 12 milijuna funti govorima. Osim toga, savjetnik je više velikih kompanija, a troškove mu pokriva funkcija izaslanika za Bliski istok.
Dick Cheney
Kad je George Bush stariji izgubio izbore 1992. godine, Cheney je mjesto ministra obrane zamijenio foteljom šefa moćne kompanije Haliburton i ondje postao milijunaš. Kad je na vlast došao Bush mlađi, Cheney je postao potpredsjednik, a Halliburton dobivao vrlo unosne poslove, recimo za vojsku u Iraku. Jasno, uz proviziju.
Gerhard Schröder
Njemački socijaldemokratski kancelar hvalio se dobrim odnosima s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Bivši je KGB-ovac očito smatrao da se mora na neki način odužiti svom njemačkom prijatelju, pa mu je nakon izbornog poraza osigurao lijep posao - Schröder je postao šefom plinovoda Sjeverni tok, a Gazprom sponzor Schröderova kluba Schalke 04.
Mihail Gorbačov
Heroj perestrojke prvi je od političara “lagera” koji je nakon smjene počeo zarađivati veliki novac držeći govore na Zapadu. Gorby je početkom devedesetih godina dobivao oko 50.000 dolara po nastupu, ali posljednjih je godina, kako više nije interesantan, pristao i na snimanje reklama za Louis Vuitton
Joschka Fischer
Karizmatični političar koji je Zelene prvi puta uveo u njemačku vladu nakon izbornog poraza prihvatio se sveučilišne karijere u Sjedinjenim Američkim Državama. No, i taj nekad veliki protivnik svjetskih korporacija i kapitalističkog režima u jednom je trenutku pokleknuo. Naime, “zelenog” Joschku je prije godinu dana kao savjetnika angažirao bavarski industrijski div BMW (70-ih je godina Fischer radio na traci u Opelu i nastojao organizirati radnike). Plaća je poslovna tajna, a jasno je da je riječ o desecima tisuća eura. On također od svakog govora inkasira par tisuća eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....