‘ŽIVOTNA PRILIKA‘

Bivši vojnik Sjeverne Koreje otkriva što je u glavi Kimovih trupa: ‘Znate što su oni rekli kad su poslani u smrt u Rusiju? Hvala!‘

Stručnjaci upozoravaju da su vojnici izrazito lojalni i često spremni na ekstremne rizike s ograničenom opremom

Vojnici Sjeverne Koreje na trening kampu u Rusiji

 Epn/newscom/newscom/profimedia/Epn/newscom/newscom/profimedia

Za sjevernokorejske snage koje su stigle u pomoć Rusiji, uglavnom se očekuje da će biti topovsko meso, drugorazredni borci ili ih se opisuje kao plaćenike. Jedan od najvećih misterija je njihova odlučnost za sudjelovanje u ratu daleko od kuće.

Ono što se zanemaruje, tvrde bivši sjevernokorejski vojnici i vojni stručnjaci, njihova je spremnost na smrt za režim Kim Jong Una i želja za bijegom od loših uvjeta, piše The Wall Street Journal.

Raspoređivanje trupa percipira se kao životna prilika, kojom se režimu vraća novac i slava. Oni koji poginu ostaju pamćeni, a oni koji prežive vraćaju se kao heroji. Ryu Seong-hyeon ne mora zamišljati što je u glavi tisuća vojnika na ruskim linijama bojišnice, jer je relativno nedavno bio jedan od njih.

- Sjevernokorejski vojnici uvjereni su da bi sve trebali učiniti za Kima - rekao je za WSJ.

Iz vojske je pobjegao 2019. godine, dok je podsjećao na mnoge iz nedavno poslanih trupa - bio je mlad, nedovoljno uhranjen i neupućen u ostatak svijeta. Prije bijega, danima je drhtao na hladnoći tijekom stražarenja i uglavnom jeo rižu s kukuruzom, jer je meso bilo blagdanska poslastica.

image

Vrhovni vođa Sjeverne Koreje, Kim Jong Un

Str/Afp
image

Vladimir Putin i Kim Jong Un

Kremlin Press Office/handout/Anadolu Via Afp

Da mu je tada bilo naređeno da se bori uz Rusiju, vjeruje, odlučno bi odgovorio: “Hvala”. Njegovo obrazloženje je da bi barem onda obroci mogli biti bolji. Lee Hyun-seung prije deset godina pobjegao je iz sjevernokorejske elitne jedinice specijalnih snaga, poznate kao “Storm Corps”.

Svakodnevno su, kaže, pohađali ideološku obuku na kojoj su pamtili Kimove zapovjedi i ponavljali da su spremni dati život za vrhovnog vođu. Siguran je da se ista praksa nastavlja i za one koji su poslani u Rusiju.

- Mogu biti žrtvovani bez da ostvare neki veći utjecaj u ratu. Svejedno se ne bi usudili baciti sumnju na naredbe vođe - objasnio je Hyun-seung za Wall Street Journal.

Indoktrinacija od malih nogu

Sjevernokorejci na ruskim linijama naučili su oko 100 osnovnih vojnih izraza na ruskom, iako se u početku izvještavalo da imaju problema s komunikacijom. Malo je vjerojatno da će njih otprilike 10 tisuća u regiji Kursk promijeniti tijek višegodišnjeg rata.

Ipak, ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu pružaju potrebnu radnu snagu. Ukrajinski dužnosnici rekli su da su neki od njih već sudjelovali u borbama manjeg opsega blizu prve linije bojišnice. Dan kasnije, Južna Koreja priopćila je da još nisu sudjelovali u borbi punog opsega. SAD očekuje da će početi sudjelovati za nekoliko dana.

image

Ruski predsjednik Vladimir Putin i vrhovni vođa Sjeverne Koreje, Kim Jong Un

Vladimir Smirnov/Afp
image

Zastava Sjeverne Koreje ispred ambasade u Moskvi

Alexander Nemenov/Afp

Gotovo sve trupe imale bi sličan skup motiva, tvrde bivši sjevernokorejski vojnici - od malih nogu su indoktrinirani da žrtvuju sve za vrhovnog vođu. Djecu se u školskim udžbenicima potiče da dokažu lojalnost režimu, tako da dobrovoljno postanu mete hipotetskih napada, navodi WSJ.

David Maxwell, umirovljeni pukovnik specijalnih snaga američke vojske kaže kako najveći problem predstavlja činjenica da čak i najelitnijim trupama Sjeverne Koreje nedostaje suvremena oprema i resursi, što ih stavlja u nepovoljniji položaj u odnosu na specijalne snage obučene u SAD-u, Europi ili Južnoj Koreji.

- Njihova obuka proizvodi visoko disciplinirane vojnike s intenzivnom lojalnošću, često spremne na ekstremne rizike s ograničenom opremom - upozorava Maxwell za WSJ.

Mnogi sjevernokorejski vojnici, čak i specijalne snage, većinu vremena provode na poljoprivrednim ili građevinskim poslovima, ali najviše ga zabrinjava sposobnost Sjeverne Koreje da ih pošalje još više. Imaju jednu od najvećih stalnih vojski na svijetu s oko 1,2 milijuna pripadnika i još nekoliko milijuna u pričuvi, prema procjenama Južne Koreje.

Također imaju najveću postrojbu specijalnih snaga, njih oko 200 tisuća. Očekuje se da će vojnici poslani u Rusiju dobiti mjesečnu plaću od oko dvije tisuće dolara, ali će veliki dio davati režimu.

Dugogodišnji problemi

Sjeverna Koreja se desetljećima bori da svoje stanovništvo opskrbi dovoljnom količinom hrane, zbog međunarodne izolacije i lošeg gospodarskog upravljanja koje pogoršavaju prirodne katastrofe. Prema izvješću Svjetskog programa za hranu, oko 45 posto stanovništva je pothranjeno. Čak i vojska, koja obično ima posebne privilegije, ima česte nestašice hrane.

Specijalne snage bolje su hranjene od ostalih jedinica, ali uz intenzivniju obuku. Državna televizija emitirala je snimke na kojima razbijaju žarulje golim rukama i borce bez majica udaraju drvenim palicama, dok su ostali savijali metalne šipke.

Također često pokazuju vojnu opremu na paradama, od novih tenkova do topničkih raketa i dronova. Wall Street Journal naglašava da spomenuta napredna oprema vjerojatno nije integrirana na razini trupa, jer zemlji nedostaju sredstva za valjanu opskrbu vojske.

S obzirom na fokus jačanja nuklearnog arsenala Pjongjanga, problemi s obukom i hranom nisu se drastično promijenili otkako je Kim preuzeo vlast u prosincu 2011. godine, rekao je za WSJ bivši general bojnik južnokorejske vojske, Bang Jong-kwan.

image

Vladimir Putin i Kim Jong Un

Gavriil Grigorov/Afp
image

Vladimir Putin i Kim Jong Un

Vladimir Smirnov/Afp

Zbog nepoznavanja terena i jezične barijere, dodaje, ograničena je njihova potencijalna uloga u pješadiji, ali također sumnja da će im Rusija osigurati naprednu opremu ili podatke. Unatoč tome, većina sjevernokorejskih vojnika smatrala bi ovaj rizik vrijednim truda.

Čuli su za pilote koji su se borili protiv američkih zrakoplova tijekom Vijetnamskog rata i kasnije bili dočekani kao heroji uz promaknuće. Čak su i supruge pilota koji su poginuli dobile povlašteni status, kojim im je bio omogućen pristup prestižnijim poslovima.

Sim Ju-il bio je časnik 30 godina prije nego što je pobjegao u Južnu Koreju 1998. godine. Nada se da će se uništiti slijepa odanost Kimovom režimu, možda slanjem antirežimskih letaka ili stvaranjem emisija koje bi uvjeravale vojnike da se predaju ili pobjegnu.

- Želim da znaju da su im lagali. Nema potrebe umrijeti zbog njihove lojalnosti - zaključuje Ju-il za Wall Street Journal.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 21:00