POČEO SASTANAK NA ALJASCI

Blinken: ‘Ne tražimo sukob‘; Yang: ‘Koristite svoju vojnu moć kako biste vršili pritisak‘

Razgovarat ćemo o našoj dubokoj zabrinutosti zbog akcija Kine, rekao je Blinken
 Frederic J. Brown

Bidenova administracija započela je u četvrtak prvi susret na visokoj razini s Kinom, istaknuvši da kineske akcije prijete globalnom poretku temeljenom na pravilima te poručivši da će se Washington zalagati za svoje prijatelje.

Američki državni tajnik Antony Blinken i nacionalni savjetnik za sigurnost Jake Sullivan u Anchorageu na Aljasci su se sastali s najvišim dužnosnikom za vanjsku politiku kineske Komunističke partije Yangom Jiechijem i šefom diplomacije Wangom Yijem.

"Razgovarat ćemo o našoj dubokoj zabrinutosti zbog akcija Kine, uključujući u Xinjiangu, Hong Kongu, Tajvanu, kibernetičkim napadima na Sjedinjene Države, ekonomskom prisilom naših saveznika", rekao je Blinken na otvaranju sastanka pred novinarima.

Dodao je da svaka od ovih radnji "ugrožava poredak zasnovan na pravilima koji održava globalnu stabilnost".

U podužem odgovoru na uvodne riječi SAD-a, Yang je uzvratio optužujući Sjedinjene Države da koriste svoju vojnu moć i financijsku nadmoć kako bi vršili pritisak na zemlje te za zloupotrebu nacionalne sigurnosti kako bi ugrozile budućnost međunarodne trgovine.

Rekao je da su Xinjiang, Hong Kong i Tajvan nerazdvojni dijelovi kineskog teritorija i da se Kina čvrsto protivi američkom miješanju u njezine unutarnje stvari.

Yang je dodao da su ljudska prava u Sjedinjenim Državama na niskoj razini s obzirom na "pokolj" Afroamerikanaca i dodao da bi Sjedinjene Države trebale rješavati vlastite poslove, a Kina svoje.

Poručio je SAD-u da je trebaju napustiti "mentalitet hladnog rata" i sučeljavanja. "Način na koji vidimo odnos sa Sjedinjenim Državama je kao što je rekao predsjednik Xi Jinping, to jest, nadamo se da nećemo doći do sukoba.Znači, bez konflikta, međusobno poštovanje i suradnja s obostranim dobitkom", rekao je.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan na početku razgovora s kineskim kolegama na Aljasci rekao je da SAD ne traže sukob, već pozdravljaju jaku konkurenciju i "uvijek će se zalagati za svoja načela, svoje ljude i svoje prijatelje".

Ono što je obično nekoliko minuta uvodne riječi pred novinarima za takve sastanke na visokoj razini trajalo je više od sat vremena.

Nakon toga, visoki dužnosnik američke administracije rekao je da je Kina odmah "prekršila" protokol dogovora, što je bilo dvije minute uvodnih riječi svakog od njih.

"Čini se da je kinesko izaslanstvo stiglo s namjerom propagiranja, usredotočeno na javnu kazališnu i dramsku umjetnost", komentirao je dužnosnik novinarima na Aljasci.

Čelnik kineske delegacije Yang pak je optužio SAD da nisu poštivali diplomatski protokol najavivši sankcije kineskim dužnosnicima uoči sastanka.

Uoči pregovora, Sjedinjene Države objavile su niz akcija usmjerenih na Kinu, uključujući potez za početak ukidanja licenci za kineske telekomunikacije, sudske pozive brojnim kineskim tvrtkama za informacijsku tehnologiju zbog zabrinutosti zbog nacionalne sigurnosti i ažurirane sankcije Kini zbog ograničavanja demokracija u Hong Kongu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
28. studeni 2024 18:19