Egipat i SAD priopćili su da će zajedno raditi na jačanju prekida vatre između Izraela i palestinskih militanata prilikom posjete američkog državnog tajnika Antonya Blinkena Kairu i Ammanu na regionalnoj turneji.
Egipat ima dugogodišnje odnose s obje strane u sukobu i odigrao je ključnu ulogu u posredovanju u primirju nakon 11 dana nasilja, u koordinaciji sa SAD-om.
"U Egiptu smo imali pravog i djelotvornog partnera u suočavanju s nasiljem, relativno brzo ga privodeći kraju", rekao je Blinken u Kairu nakon sastanka s predsjednikom Abdelom Fattah al-Sisijem, ministrom vanjskih poslova Samehom Shoukryjem i šefom obavještajne službe Abbasom Kamelom.
SAD i Egipat sada "usko surađuju gradeći nešto pozitivno", rekao je. Egipat je, kazao je Blinken, presudan za zajedničke težnje za Palestinace i Izraelace da "žive u sigurnosti i da uživaju jednake mjere slobode, mogućnosti i dostojanstva".
Egipatsko posredovanje u sukobu otvorilo je pitanja može li se Kairo sada osjećati pod manjim pritiskom SAD-a zbog njegovog suzbijanja političkog neslaganja koje se kontinuirano pojačava posljednjih godina.
Upitan o tome, Blinken je rekao da je sa al-Sisijem vodio "dugotrajnu raspravu" o ljudskom pravu i pitanju pritvorenih američkih građana u Kairu.
"Mislim da je činjenica da smo o tome imali dugi razgovor s predsjednikom Sisijem odraz činjenice da to ostaje vrlo važno na dnevnom redu Egipta", rekao je Blinken.
Sisi, koji je skinuo Muslim Brotherhood s vlasti 2013. godine, rekao je da u Egiptu nema političkih zatvorenika te da su stabilnost i sigurnost najvažnije.
Blinken je rekao da je također razgovarao sa Sisijem o vodoopsrbnim potrebama Egipta i važnosti pronalaženja diplomatskog rješenja za veliku etiopsku branu. Egipat branu smatra potencijalno egzistencijalnom prijetnjom jer se uglavnom sušna zemlja oslanja na Nil za čak 90 posto svoje slatke vode.
Pomoć Gazi
Blinken je u Egipat stigao nakon zaustavljanja u Jeruzalemu i Ramali u utorak, kada je obećao da će SAD pružiti novu pomoć za obnovu pojasa Gaze, uključujući 5,5 milijuna američkih dolara za pomoć u katastrofi i gotovo 33 milijuna dolara palestinskoj agenciji Ujedinjenih naroda za pomoć, nakon stotine razornih izraelskih zračnih napada.
Govoreći u Ammanu, rekao je kako Washington namjerava osigurati da palestinska islamistička skupina Hamas, koja vlada Gazom i koju Washington navodi kao terorističku organizaciju, nema koristi od humanitarne pomoći.
"U narednim danima naširoko ću se savjetovati sa zemljama Zaljeva i ostalim partnerima kako bih osigurao da svi pridonesemo oporavku, stabilnosti i smanjenju napetosti," rekao je.
Yehya Al-Sinwar, šef Hamasa u Gazi, rekao je kako skupina pozdravlja arapske i međunarodne napore na obnovi enklave.
Egipat, koji dijeli granicu s Gazom i ima sigurnosne kontakte s Hamasom, vjerojatno će imati ulogu u usmjeravanju pomoći, rekao je ranije visoki američki dužnosnik ministarstva vanjskih poslova.
Tijekom borbi Egipat je otvorio granični prijelaz Rafah između Gaze i njenog Sinajskog poluotoka kako bi pružio medicinsku pomoć i evakuirao ranjene.
Također je poslalo sigurnosno izaslanstvo u Izrael i Gazu kako bi pomoglo u jačanju prekida vatre nakon što je on stupio na snagu u petak.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....