NIJE PRECIZIRAO KADA

BOMBASTIČNA NAJAVA AMERIČKOG PREDSJEDNIKA Trump rekao da će objaviti izvješće o podrijetlu koronavirusa

 
Donald Trump
 MANDEL NGAN / AFP

Američki predsjednik Donald Trump u utorak je pozvao Kinu da bude transparentna u pogledu početka širenja zaraze novim koronavirusom, od kojega je od početka pandemije umrlo više od 250 tisuća ljudi.

Trump je prije odlaska u Arizonu najavio da će Sjedinjene Države objaviti izvješće o podrijetlu virusa, ali nije iznio pojedinosti niti je rekao kada će izvješće biti objavljeno.

"Sigurno ćemo izvijestiti o tome u dogledno vrijeme", rekao je Trump novinarima.

Premda Kinu ističu kao izvorište izbijanja zaraze i upozoravaju da će je držati odgovornom, Trump i dužnosnici njegove administracije iznose različita mišljenja o izvorištu zaraze.

U nedjelju je državni tajnik Mike Pompeo rekao da postoje "znatni dokazi" o tome da se zaraza proširila iz Instituta za virologiju u Wuhanu, ne opovrgavajući međutim zaključak američkih obavještajnih službi da virus nije stvoren u laboratoriju.

Drukčiju izjavu u utorak je dao predsjednik združenog stožera američke vojske general Mark Milley, koji je rekao da se još ne zna je li se virus proširio s tržnice u Kini, iz Instituta za virologiju ili s nekog drugog mjesta.

"Je li došao iz laboratorija u Wuhanu? Je li se proširio s tržnice u tome gradu? Je li izbio negdje drugdje? Odgovor na to je: ne znamo", rekao je Milley na konferenciji za novinare.

Prošloga četvrtka Trump je na pitanje je li vidio dokaze koji mu pokazuju visok stupanj vjerojatnosti da virus potječe iz instituta u Wuhanu, odgovorio da ih je vidio, ali je odbio dati pojedinosti.

Kineski institut odbacio je tvrdnje da virus potječe odande. Većina stručnjaka vjeruje da virus potječe s tržnice u Wuhanu te da je prešao sa životinja na ljude.

Trump, koji je isprva hvalio Kinu za njihovu reakciju na izbijanje zaraze, rekao je da nije razgovarao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom.

"Želimo da budu transparentni. Želimo otkriti što se dogodilo kako se više nikad ne bi dogodilo", rekao je.

Trump, koji će se u studenome boriti za novi predsjednički mandat i kojega optužuju da nije djelovao dovoljno rano kako bi se spriječilo širenje virusa u Sjedinjenim Državama, tvrdi da je Kina morala mnogo prije upozoriti svijet.

Direktor američkoga Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti i jedan od članova radne skupine Bijele kuće za borbu protiv koronavirusa Anthony Fauci rekao je u intervjuu za National Geographic da su najčvršći dokazi koji pokazuju da virus nije nastao u kineskom laboratoriju nego da se "razvio u prirodi i preskočio s jedne vrste na drugu".

Na pitanje jesu li znanstvenici mogli pronaći virus vani i onda ga unijeti u laboratorij, odakle je pobjegao, Fauci je odgovorio: "Ali to samo znači da je on najprije bio vani. Zato mi nije jasno o čemu oni govore i zato ne provodim puno vremena u tim raspravama koje nikamo ne vode."

Američki ministar zdravstva Alex Azar na pitanje o razlikama u Pompeovim i Faucijevim izjavama odgovorio je u utorak da su "državnom tajniku Pompeu možda dostupne informacije koje nisu dostupne Fauciju, što znači da tu nije nužno riječ o različitim mišljenjima".

Svjetska zdravstvena organizacija, koju je Trump nazvao "kinocentričnom" i prekinuo američko financiranje organizacije, ocijenila je Pompeove izjave "spekulativnima".

Trump poziva na otvaranje gospodarstva, i po cijenu pogoršanja situacije

Američki predsjednik Donald Trump pozvao je u srijedu na otvaranje gospodarstva, premda bi to moglo još više pogoršati širenje koronavirusa u Sjedinjenim Državama.

"Ne kažem da je sve savršeno. (...) Hoće li neki biti teško pogođeni? Hoće. Ali moramo otvoriti zemlju i to brzo", rekao je američki predsjednik prilikom posjeta tvornici Honeywell koja proizvodi zaštitne maske u Phoenixu u Arizoni.

Prije toga je u izjavi za ABC News bio još jasniji. Na pitanje misli li da će zbog ponovnog otvaranja ekonomije biti izgubljenih života, odgovorio je da je "moguće da se to dogodi, jer nećemo više biti zatvoreni u domove".

Premda bi Sjedinjenje Države ubrzo mogle prijeći 70 tisuća umrlih od koronavirusa i do lipnja doseći 100 tisuća, Bijela kuća već nekoliko dana šalje poruku o ublažavanju mjera.

Dokaz tome je i izjava potpredsjednika Mikea Pencea koji je rekao da bi radna skupina Bijele kuće za rješavanje krize izazvane Covidom 19, koju on vodi, uskoro mogla biti raspuštena.

Ustvrdivši da su Amerikanci "ratnici", Donald Trump je rekao da su spremni za "novu fazu bitke", a glasnogovornica Bijele kuće Kayleigh McEnany objasnila je da će liječnici ostati uključeni u proces donošenja odluka.

Prilikom Trumpova posjeta tvornici zaštitnih maski, masku su nosili svi osim predsjednika.

Rasprostranjenost virusa u SAD-u je različita. U prvim velikim žarištima New Yorku i New Jerseyu, broj zaraženih pada, dok se u Teksasu, Illinoisu i području Washingtona broj novih slučajeva zaraze povećava. U Kaliforniji i na Floridi stagnira.

Kalifornija, prva američka država koja je proglasila karantenu radi sprječavanja širenja koronavirusa, počet će ublažavati neke mjere potkraj tjedna te će se otvoriti neke prodavaonice. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
22. prosinac 2024 07:31