Velika Britanija zabilježila je u ponedjeljak samo jednu smrt od covida, što se posljednji put dogodilo u kolovozu prošle godine, a 1649 registriranih novozaraženih je najniža brojka novozaraženih od rujna, javlja Daily Mail. Prošle godine 30. srpnja bio je jedini dan od početka pandemije kada Britanija nije izgubila nijednog pacijenta zaraženog covidom-19. Istovremeno je objavljeno da je sada 50 milijuna Britanaca cijepljeno jednom ili dvjema dozama cjepiva (30 posto odraslih je dobilo obje doze).
Britanski ministar zdravstva Matt Hancock istaknuo je da je riječ o velikom postignuću te poručio da "Britance čeka odlično britansko ljeto". Premijer Boris Johnson bio je jednako optimističan izjavljujući kako nema razloga da se iduća faza otvaranja planirana za 17. svibnja ne ostvari kako je predviđeno.
Zelena lista
No, Johnson je ipak dodao kako bi stavljanje velikog broja zemalja na "zelenu listu" država u koje je dozvoljeno putovati ugrozilo Britaniju jer i dalje postoji rizik od uvoženja zaraze. To je rekao samo nekoliko sati nakon objave da će EU dozvoliti ulazak cijepljenim Britancima u zemlje članice. Čini se da vodeći britanski političari zaduženi za zdravstvo žele da se broj zemalja za koje neće biti potrebna karantena po povratku zadrži na minimumu. Johnson je, pak, komentirao da bi 21. lipnja mogao biti dan "nove neovisnosti" Britanije jer bi tada sve mjere društvenog distanciranja mogle otići u povijest. Čak je dodao da bi se tada mogla ukinuti mjera o nužnom razmaku u restoranima i pubovima što bi značilo da bi ugostiteljski sektor napokon mogao biti skinut s državne pomoći.
Međutim, odlične brojke u Britaniji izgledaju ponešto drugačije u kontekstu toga da je ponedjeljkom uvijek manji broj zabilježenih smrtnih slučajeva jer je manje ljudi na raspolaganju vikendom koji odrađuju papirologiju. Također, druge statistike (koje kasne dva tjedna) pokazuju kako se brojka umrlih od covida još kreće oko 15 smrti dnevno, a to je isti broj kao u rujnu kada još nije bilo strogih mjera distanciranja, a cijepljenje još nije bilo počelo. Ono je u Britaniji startalo u prosincu, a sada je došlo do tempa u kojem je u nedjelju cijepljeno 250.000 ljudi.
Oprezni pristup
Kada je riječ o najavama da će putovanja i dalje biti pod restrikcijama poput karantene nakon povratka u zemlju, mnogi se tu ne slažu s vladinim "opreznim pristupom" te navode kako je stanje takvo da vlada ne bi smjela ograničavati prava građana.
U tom smislu su osim nekih političara već djelovali i zračni prijevoznici i turoperatori koji su poslali pismo američkom predsjedniku Joeu Bidenu i premijeru Johnsonu tražeći uspostavu zračnog mosta između dviju zemalja odnosno međusobnom otvaranju granica. U pismu se navodi kako je otvaranje granica sada sigurno u svjetlu napretka cijepljenja i drugih alata koji postoje za borbu protiv širenja zaraze. Dodaje se kako je otvaranje granica nužno za gospodarski oporavak dviju zemalja.
"Trgovina i turizam između dviju nacija imaju značajan utjecaj na gospodarstvo i zato je nužno vratiti se normalnom režimu putovanja", navodi se u pismu 49 grupacija povezanih s tim industrijama.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....