Brdska srednja Italija je opet na koljenima, broji svoje mrtve, njih još 20-30, ondje gdje se zna i kamo je moguće stići po dvostrukom kijametu.
Potres i snijeg sklopili su se u ubitačnu kombinaciju, na kraći i na dulji rok. Našli smo se u proturječju, kažu u Civilnoj zaštiti: kad je potres treba izići na otvoreno, a kad su lavine treba se skloniti pod krov – ali je jučer niz snažnih potresa izazvao brojne lavine.
U Monterealeu blizu L’Aquile, naselju najbližemu epicentrima, više građana se našlo u panici za prvoga jakog potresa jučer, jer im je ne samo opasno zatresao zidove, nego je stresao i sav snijeg pred vrata, pa ih nisu mogli otvoriti dok su pokušavali uteći. Srećom, ondje nitko nije smrtno stradao, ali nisu svi bili iste sreće u nesreći. Najgore je u Farindoli, pod Gran Sassom, čiji je najviši vrh, 2912 metara nad morem, najviša kota Apeninskoga planinskog lanca. Ondje je lavina pretvorena u odron uništila Hotel Rigopiano u kojemu je bilo sedmero uposlenika i 22-27 gostiju. Prefektura u Pescari odbija iznijeti broj nestalih. Tužilaštvo u tom gradu pokrenulo je istragu s hipotezom ubojstva iz nehaja.
Nema znakova
Spasioci su našli nekoliko poginulih, dvadesetak osoba se vode kao nestale, ali psi ne opažaju znakove života pod ruševinama. Veoma je vjerojatno da je hladnoća ubila one koji eventualno nisu zdrobljeni odronom i ruševinama. „Upomoć, upomoć, umiremo od hladnoće“, glasila je poruka, SMS, upućena iz hotela sinoć. Čini se da nije bila slikovita nego doslovna. Hotel Rigopiano nalazio se iznad Farindole u Abruzzu, u kotaru Pescara, na nadmorskoj visini od 1200 metara s pogledom na more s jedne strane a na gusto pošumljenu padinu s druge. Bio je veoma komforan, sa četiri zvjezdice, opremljen rekreativnim sadržajima, bazenima pod krovom i na otvorenome, kongresnim dvoranama, projektiran i izgrađen u duhu pjesnika i zloglasnog imperijalista Gabrielea D’Annunzija, rođenoga u kotarskom središtu Pescari.
„Mnogo je mrtvih“, rekao je Ansi, agenciji talijanskih dnevnih listova, Antonio Crocetta, načelnik Gorske službe spašavanja u Abruzzu, koji je na poprište nesreće došao među prvima, probijajući se na skijama uzbrdo. Kako je objasnio Giampiero Parete (38), jedan od dvojice spašenih, svi su gosti podmirili račune i čekali u predvorju, s prtljagom, spremni krenuti nizbrdo, u civilizaciju, netom ralica otvori cestu. Nije bilo jednostavno, jer je mećava trajala, gusta i nezaustavljiva, dodajući, kažu meteorolozi, po tri nova centimetra svakih deset minuta, prenosi la Repubblica. Dolazak ralice bio je najavljen za 15 sati, pa je zatim javljeno da će se njen put oduljiti, da će prispjeti oko 19 sati. Prekasno, jer je Hotel Rigopiano srušen i zatrpan oko 17.30.
Prvi su se do hotela, još u noći, probili pripadnici Gorske službe spašavanja na skijama, a rano jutros, čim je iole svanulo, helikopterom su prispjeli vatrogasci, zajedno s psima tragačima. Iako su znali gdje treba tražiti, u hotelskom predvorju, imali su problema naći i samo predvorje, jer je i hotelu promijenjena konfiguracija. Izvukli su prvo tri mrtva tijela, pa su došli i do četvrtoga. Broj žrtava u Hotelu Rigopiano nije bilo moguće utvrditi ni večeras, jer su se spasioci veoma sporo i mučno probijali u unutrašnjost.
Imaju problema i doprijeti do njega. Turbinska grtalica se probijala brzinom od 600 metara na sat, specijalizirane snježne saonice, iskoristive za prijevoz osam osoba (na primjer ozlijeđenih) prevrnule su se putem, kao i jedno specijalizirano karabinijersko vozilo. Uvjeti su, naprosto, veoma teški. “Stanje je dramatično. Hotel je pometen, samo komadić je ostao gdje je bio“, prenosi Ansa nalaze vatrogasaca: “Nanesene su tone snijega, iščupana stabla i svakojaki krš“. Kažu da su neki madraci iz hotela odneseni stotinama metara dalje.
Parete veli da se spasio pukim slučajem, jer ga je žena poslala uzeti lijek protiv glavobolje iz automobila na hotelskom parkiralištu – kada se survao odron. Supruga i dvije kćeri su ostale u zatrpanom hotelu. Njega je snijeg poklopio ali se uspio oduprijeti o neku granu, izvući i alarmirati pomoć. Upravo on je, jučer u 17.40, svome poslodavcu javio što se dogodilo, a gazda u Pescari je pozvao spasioce. Nisu mu vjerovali u prvi mah.
Spas u autu
U međuvremenu se Parete sklonio u automobil, zajedno s domarom Fabiom Salzettom, koji je slučajno također bio izvan hotela. Tek ujutro se do njih probio helikopter vatrogasaca, pa su Parete i Salzetta otpremljeni u bolnicu u Pescari, promrznuti, ali izvan pogibelji.
Stručnjaci pretpostavljaju da je potres bio inicijator tragedije, da je on stresao snježnu masu s Gran Sassa. Geolog Gian Gabriele Ori sa Sveučilišta Gabriele D’Annunzio u Chietiju i Pescari kaže: “Vjerojatno je sve počelo kao lavina“, kao odron mase snijega koja je, u prolazu, “pokupila“ stijenje i drveće.
Presudio je nestabilan teren s kojega se lako odvajao materijal, a snijeg je funkcionirao kao lubrifikant, “podmazujući“ odron koji je jurio niz padinu. Tako se, nastavlja Ori, “lavina napunila stijenja, pretvarajući se u golemu bujicu otpadaka koja je, velikom brzinom, pregazila šumu pa hotel razornom snagom“. Odron je zatrpao hotel odnijevši ga desetak metara niže te nastavivši nezaustavljivo i preko njega, mijenjajući konfiguraciju terena. Tužilaštvo želi znati: je li se to moglo predvidjeti?
Potresi su jučer požnjeli još žrtava, direktno i indirektno. Nedaleko od Terama u Castel Castagni jedan je 83-godišnjak izvučen mrtav ispod ruševina svoje štale jer je pošao spašavati krave, u Ortolanu još traže nesretnika koga je odnijela snježna lavina kad ju je pokrenuo potres.
Još spasioci nisu doprli do mnogih odsječenih mjesta, pa se ni ne zna ima li drugdje još šteta i mrtvih. Načelnik višekratno potresom poharana Amatricea Sergio Pirozzi psuje da ralica koja čisti kotarsku cestu istodobno napravi neprohodan nasip na svakoj pristupnoj cesti, da zatrpava i same izlaze iz kuća uz cestu do visine ljudskog pojasa: “Stariji ostaju zarobljeni, ne mogu se probiti. Rekao sam im da mi šalju turbinu koja snijeg baca daleko a ne gomila ga uz rub, ali su mi rekli da imaju samo jednu i da je i ta u kvaru već mjesecima. Pa zar im nitko nije rekao da je u siječnju zima, da je poprave na vrijeme!“
Pirozzi je ljut, ali priznaje da je jutros u tišini plakao. “Možemo još samo plakati“, rekla je pred kamerama i jedna od preživjelih građanki.
Oglasio se i talijanski premijer Paolo Gentiloni koji je od svih službi zaduženih za spas ljudi zatražio da udvostruče napore i pomognu nesrtnicima na Apeninima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....