PRIJETI KRIZA

Cijene nafte na međunarodnim tržištima blizu 74 dolara, ulagače brine opskrba iz Rusije

U drugoj polovini tjedna trgovce je zabrinula najava EU-a o novim sankcijama na rusku naftu

Ilustracija

 Antonio Sempere/zuma Press/profimedia/Antonio Sempere/zuma Press/profimedia

Cijene nafte primaknule su se u petak na međunarodnim tržištima razini od 74 dolara budući da je zabrinutost za opskrbu iz Rusije nakon najave novih sankcija EU-a prevagnula nad procjenama o višku u 2025. godini.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 39 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 73,80 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 47 centi višoj cijeni, od 70,34 dolara.

U drugoj polovini tjedna trgovce je zabrinula najava EU-a o novim sankcijama na rusku naftu.

Veleposlanici EU-a dogovorili su u srijedu 15. paket sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini, objavilo je mađarsko predsjedateljstvo.

"Zadovoljna sam što je usvojen 15. paket sankcija čija je meta u prvom redu ruska ‘siva flota‘", napisala je na X-u predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.

Rusija ‘sivom flotom‘ zaobilazi cjenovni limit G7 od 60 dolara koji prijevoznicima i osiguravateljima zabranjuje servisiranje skupljih ruskih barela.

SAD bi mogao krenuti stopama EU-a i uvesti još strože sankcije na rusku trgovinu naftom, samo nekoliko tjedana uoči ulaska Donalda Trumpa u Bijelu kuću, izvijestio je u utorak Bloomberg News, pozivajući se na upućene izvore.

"EU-ovo zaoštravanje sankcija Rusiji još uvijek odjekuje na tržištu, potičući cijene, a SAD signalizira da bi se mogao pridružiti, pa predodžba smanjenih isporuka ruske nafte brodovima neće izblijedjeti", objašnjava John Evans iz PVM-a.

Poticaj cijenama bio je ovaj tjedan i podatak kineske carinske uprave o pojačanom uvozu sirove nafte u studenom. U prethodnih šest mjeseci rafinerije su bile suzdržane u nabavi.

Kineski uvoz trebao bi biti povišen i na početku 2025. godine budući da će rafinerije nabavljati više nafte od Saudijske Arabije, privučene nižim cijenama, nagađa Reuters.

U takvom je okruženju procjena Međunarodne agencije za energiju (IEA) o višku u opskrbi u idućoj godini pala u drugi plan.

IEA je u četvrtak blago podigla procjene rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, ali je naglasila da će ponuda rasti još snažnije zahvaljujući skupini neovisnih proizvođača na čelu sa SAD-om. Tržište bi u takvim uvjetima trebalo u 2025. bilježiti višak od gotovo milijun barela dnevno, izračunali su.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je u četvrtak barel košarice nafte njezinih članica poskupio za 91 cent, na 73,36 dolara.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 16:57