Na inauguraciji srpskog predsjednika Tomislava Nikolića u ponedjeljak od predsjednika iz regije bit će samo crnogorski šef države Filip Vujanović: nakon što je hrvatski predsjednik Ivo Josipović najavio da neće putovati u Beograd, jučer je, bez dodatnih objašnjenja, isto učinio i makedonski predsjednik Gjorge Ivanov. Još u četvrtak su poziv odbili slovenski predsjednik Danilo Türk i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Odbijeni pozivi
- Predsjednik Nikolić i osobno je tražio da dođem, ali neću prisustvovati. To su lijepe poruke s njegove strane, ali on je čovjek koji je promijenio retoriku. Je li promijenio stavove, trebat će nam dokazati u vremenu koje dolazi - rekao je Izetbegović.
Popis gostiju zasad je još obavijen velom tajne, srpski mediji, unatoč pokušajima da saznaju detalje, dosad su objavili tek da su pozvani ruski predsjednik Vladimir Putin, njemačka kancelarka Angela Merkel, kao i lideri ostalih članica EU i SAD-a - ali zasad se zna da uz Vujanovića dolaze tek srpski predstavnik u Predsjedništvu BiH Nebojša Radmanović te povjerenik EU za proširenje Štefan Füle - koji je Europsku Uniju prije dvije godine predstavljao i na inauguraciji Ive Josipovića. Füleov glasnogovornik Peter Stano za Radio Slobodna Europa rekao je da je Nikolić pobijedio na slobodnim i demokratskim izborima i da se u svom programu zalagao za ulazak u EU, pa nije neobično što će Füle doći na inauguraciju.
Nikoliću je ipak uputio kritiku zbog izjava o Srebrenici. - To je bio genocid i za EU su neprihvatljivi pokušaji da se mijenja povijest i povijesne činjenice - rekao je Stano.
Nikolić je štetu jučer pokušao smanjiti u intervjuu za Tanjug. - Moj odnos prema Srebrenici je potpuno jasan. To je mjesto na kome su pripadnici mog naroda počinili strašan zločin, i ja to nikada neću da opravdam. Ali, neću ići ni dalje od onoga što je o tom pitanju zaključila Narodna skupština Republike Srbije - rekao je te je podsjetio da je parlament 2010. usvojio Rezoluciju o Srebrenici, kojom osuđuje “težak zločin” počinjen u Srebrenici, te da se u tom dokumentu ne spominje genocid jer je vladajuća koalicija tu riječ izbacila iz naslova rezolucije.
Za svoju izjavu da je Vukovar bio srpski grad rekao je da je bila izvučena iz konteksta jer je i u kampanji govorio da su Knin i Vukovar bili srpski gradovi po strukturi stanovništva, a ne u nekom drugom kontekstu, te da je još prije šest godina rekao da “Hrvatsku priznajemo u granicama u kojima je članica UN-a”.
- Dakle, Vukovar je na teritoriju Hrvatske. Ako bi u njemu bila većina građana srpske nacionalnosti, pa što. Imamo mnogo gradova u Vojvodini u kojima su u većini građani druge nacionalnosti, pa sve to može lijepo funkcionirati. Dakle, nemam namjeru svojatati bilo čiji dio teritorija, bilo koji narod - rekao je Nikolić.
Beogradska aktivistica za ljudska prava Vesna Pešić, koju mnogi u Srbiji smatraju odgovornom za ishod izbora jer je nekoliko dana prije drugog kruga pozvala građane da glasaju za Nikolića kako bi se srušio “diktator” Tadić, za Jutarnji je rekla da razumije zašto lideri iz regije bojkotiraju inauguraciju.
Tadićevom stazom
- Nikolić je čovjek koji je pripadao ekstremnim nacionalističkim snagama u Srbiji i treba dobiti poruku. Zdravo je da postoji pritisak na njega. Ja se ne slažem ni s njegovom politikom ni s njegovom prošlošću, a možda ga to natjera da razmisli o onome što je radio - kaže Pešić. Upozorava da u mnogim dijelovima bivše Jugoslavije postoji pretjerano romantična slika o Tadiću.
- U Srbiji postoje samo stupnjevi nacionalizma. Zašto Tadić stalno trči kod Dodika? Kada je Tadić izjavio da je u Srebrenici bio genocid? Ja sam bila poslanica kada smo u rezoluciju u skupštini pokušali ubaciti riječ genocid. Ali upravo je vladajuća koalicija to spriječila. A to što miloševićevci iz Tadićeve koalicije govore o Vukovaru isto je smiješno. Sada se čude izjavi da je Vukovar srpski grad. A tko je slao tenkove u tzv. oslobađanje Vukovara? - kaže.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....