Slovenski premijer Janez Janša priprema se za pad svoje vlade, nakon čega bi upravljanje zemljom preuzela tehnička vlada te tijekom jeseni zatražila i pomoć Europske Unije, spekuliraju slovenski mediji.
Janša se našao u slijepoj ulici jer ne uspijeva postići dogovor o ključnim mjerama za koje vjeruje da su nužne za izlazak iz krize. Sloveniji je prije dva tjedna smanjen kreditni rejting, nakon čega su bonitetne kuće redom počele smanjivati i rejting većih slovenskih poduzeća. U bankama se nakupilo šest milijardi eura loših kredita, a svaki pokušaj vlade da donese reforme nailazi na oštro protivljenje opozicije i sindikata, popraćeno prijetnjama o raspisivanju referenduma.
Ostao bez volje
Za to da bi sam Janša mogao odustati od premijerske pozicije postoji nekoliko pokazatelja, uključujući njegovu izjavu da bi “ova ili neka druga vlada” mogla na kraju pregovarati s “drugačijim socijalnim partnerima” - Europskom komisijom, Europskom centralnom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom. A tu je i činjenica da je i nakon prekjučerašnjeg sastanka s opozicijom ostavio otvorena vrata da na ključne reforme veže i glasanje o povjerenju vladi.
- Pitanje je ima li premijer i dalje želje i volje baviti se tim mjerama koje moramo donijeti ako želimo izaći iz krize, a s obzirom na nedavnu retoriku, bojim se da ta želja možda više ne postoji - rekao je prije sastanka šef umirovljeničke stranke Desus Karl Erjavec, koji je nedavno zbog najava povećanja dobne granice za odlazak u mirovinu i novog smanjenja plaća u javnom sektoru zaprijetio izlaskom iz vladajuće koalicije.
Snažna oporba
Ipak, kako procjenjuje Dnevnik, mogućnost da Janša podnese ostavku privremeno je maknuta s dnevnog reda nakon što su barem sve članice njegove vladajuće koalicije poduprle pet premijerovih ključnih mjera za oporavak gospodarstva. Opozicija navodno podupire tek planove za spas banaka koji bi uključivali izdvajanje loših kredita u zasebnu agenciju i vjerojatno prodaju Nove Ljubljanske banke.
Premijer je k tome ovaj tjedan otvorio još jednu bojišnicu: smanjenje zaposlenih u javnoj upravi za 15 posto.
Usporedba s Grčkom
Na sve te projekte Janša je navodno spreman vezati povjerenje vladi, vjerojatno ako više ne bude vidio mogućnost za drukčiji “častan” izlaz ili ako mu se koalicija ozbiljnije zaljulja. Slovenski mediji procjenjuju da se u slučaju pada vlade ipak ne bi išlo na izbore, nego bi se formirala tehnička vlada. Kako pišu Finance, taj je plan usklađen s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i šefom Europske komisije Joséom Manuelom Barrosom, a Janša je spreman učiniti sve da na čelu te tehničke vlade bude upravo on.
Ostali slovenski mediji pišu kako je vjerojatnije da se u parlamentu izabere tehnički mandatar bez političkih ambicija. Crni scenarij o kojem pišu Finance, u kojem Slovenija dobiva tehničku vladu, uključuje još jednu promjenu ustava: prema njihovoj procjeni, kao uvjet za isplatu pomoći Sloveniji Europska bi komisija, bez previše uvijanja, tražila od Ljubljane da promijeni pravila o raspisivanju referenduma, kako se reforme više ne bi mogle jednostavno srušiti popularnom voljom.
Pomoć bi pritom bila sličnija grčkom nego španjolskom “mekom” paketu budući da je Madrid reforme proveo sam, a u Sloveniji bi one tek uslijedile.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....