Evropski sud za ljudska prava u Strasbourgu osudio je Italiju - drugi put u tri godine - zato jer prekrcanost njezinih zatvora gazi najosnovnija ljudska prava zatvorenika. Ministrica pravde Paola Severino rekla je da je presudom pogođena, ali ne i iznenađena. Predsjednik Republike Giorgio Napolitano rekao je da ga je presuda smrtno potresla. Ukratko, vrhovna vlast pokrila se ušima - ali to ne znači da će se stanje uskoro promijeniti.
Zatvor u Italiji nije mjesto za preodgoj nego “društvena kloaka”, oštar je odvjetnik Giuliano Pisapia, gradonačelnik Milana. Sud u Strasbourgu dao je Italiji još godinu dana da riješi problem. Pitanje je što ona može učiniti u tom razdoblju.
Italija je i prvi put priznala svoju pogrešku, ali ništa trajno nije učinila.
Novi zatvori propadaju
Skupina za prava zatvorenika Antigona navodi da je u talijanskim zatvorima u prosjeku 47 posto zatvorenika više nego što ima mjesta (46.000 mjesta, a više od 66.000 zatvorenih), u najgorima čak 168 posto viška (u Bustu Arsiziju 423 zatvorenika na 167 kreveta)! U Piacenzi su kreveti na tri kata, a donjemu su podrezane noge da bi se na gornji zatvorenik uopće mogao uvući.
Pored brojnih samoubojstava (1 na 1000, 20 puta češće od prosjeka), bilježe se i brojne sumnjive smrti, od kojih su neke i presuđene kao ubojstva. Pucaju živci i zatvorenicima i čuvarima.
Talijanski su zatvori pretrpani zbog niza razloga. Osnovni je da u njima boravi previše ljudi koji očekuju suđenje (i od kojih u prosjeku manje od 50 posto biva osuđeno definitivno na zatvorsku kaznu). Trenutno je takvih 15.000. Zvuči nevjerojatno, ali nekoliko modernih zatvora stoje i propadaju godinama, a da nikada nisu pušteni u uporabu: nije bilo ljudstva koje bi u njima radilo, kažu.
Opet zbog materijalnih razloga ne primjenjuju se u dovoljnoj mjeri alternativne kazne (poput kućnog zatvora s kontrolnom narukvicom) za socijalno manje opasne zatvorenike.
Evropski sud je presudio na temelju tužbe sedmorice zatvorenika iz dvaju odvojenih zatvora, koji su imali manje od tri metra četvorna po čovjeku, koji su često ostajali bez struje, tople vode, te presvlaka.
Stotine optužbi
Smješteni su, dakle, u uvjetima ispod ljudskog dostojanstva. U Strasbourgu čeka još poneka stotina sličnih tužbi.
Presuda za zatvore stigla je u isti dan kada je Istat (državni statistički zavod) obznanio da je kupovna moć Talijana pala na najnižu razinu poslije drugoga svjetskog rata, te da je nezaposlenost mladih najviša otkako se ta statistička kategorija mjeri. Saldo je poguban.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....