TKO JE ČOVJEK KOJI ĆE IDUĆIH 10 GODINA VODITI KINU

Komunistički lider čija kći studira na Harvardu

Kad krajem idućeg tjedna završi godišnja sjednica Svekineskog narodnog kongresa, u Pekingu će biti ustoličen novi kineski predsjednik Xi Jinping.

Xi je za predsjednika najveće države svijeta izabran na kongresu Komunističke partije Kine u studenome, a Svekineski kongres, koji zasjeda ovaj i idući tjedan, to će još formalno potvrditi.

Trnovit put do vrha

Glavni tajnik kineske Komunističke partije Xi Jinping (59) idućih deset godina vodit će Kinu i time predstavljati više od petine čovječanstva. Njegovim izborom Kina potvrđuje svoju tradiciju: Xi je sin revolucionara, Maova suborca i jednog od sudionika Dugog marša, koji je dijelio sudbinu revolucije i njenih pokretača.

Pedesetih i početkom šezdesetih godina Xi je rastao kao povlašteno dijete crvene buržoazije, uživajući u luksuzu dok mu je otac bio potpredsjednik kineske vlade, da bi kasnije, u vrijeme Kulturne revolucije od kraja šezdesetih, kad mu je otac zajedno sa stotinama tisuća drugih pao u nemilost, i mali Jinping doživio progone, bijedu i logor. Kad mu je otac zatvoren, on je imao devet godina, a do svoje petnaeste živio je u užasnim uvjetima radnog logora. No, kad se sredinom sedamdesetih godina revolucionarni žar u Kini počeo topiti i teror popuštati, otac mu je rehabilitiran pa je i Jinping uspio upisati fakultet i zaposliti se.

Xijev uspon počeo je 1974. kad se konačno, navodno nakon devet odbijenica zbog tada još nepoćudnog oca, uspio učlaniti u Komunističku partiju Kine, a potom i upisati na kemijski fakultet. Karijeru je gradio u stranačkim strukturama u provincijama Fujia i Zhejiang, da bi zablistao kao šef Partije u Šangaju, drugom najvažnijem kineskom gradu. U sam vrh probio se 2002. kad je izabran u Centralni komitet Komunističke partije Kine, a pet godina poslije, u listopadu 2007., izabran je za potpredsjednika Komunističke partije.

Po čemu će ga pamtiti

Novog predsjednika Kine opisuju kao na prvi pogled opuštenijeg i neformalnijeg od njegova uštogljenog prethodnika Hua Jintaoa, jasnijeg i direktnijeg u izjavama i porukama. Zapadu treba nova Kina pa te promjene zapadni mediji učitavaju u lik još uvijek enigmatičnog novog kineskog lidera. Xi Jinping svakako predstavlja novu Kinu: govori engleski jezik, proputovao je svijet i boravio u SAD-u, voli gledati filmove, a omiljen mu je Spielbergov “Spašavanje vojnika Ryana”. Supruga mu nije samozatajna domaćica, nego popularna pjevačica Peng Liyuan, a kći Mingze, kako svi prenose, studira na američkom sveučilištu Harvard.

Svjetski mediji već tjednima nagađaju kakvu bi promjenu novi kineski političar mogao donijeti drugom po snazi svjetskom gospodarstvu. U svom programatskom govoru u listopadu prošle godine pozvao je na ozbiljnu borbu protiv korupcije i bahatosti partijske birokracije, neosjetljive na probleme običnih ljudi. U zemlji koja se ubrzano mijenja, s golemim socijalnim nejednakostima, vrh Partije shvatio je da nešto mora hitno poduzeti kako bi spriječio opasno prelijevanje nacionalnog nezadovoljstva na ulice.

Udar na najbliže

Čini se da će održati svoju riječ, prenosi jučer BBC: Peking je objavio da je zbog sumnje u korupciju pod istragom Li Jianguo, član najužeg kineskog vodstva, 25-članog Politbiroa Komunističke partije. Li je osumnjičen da je iskoristio svoje veze kako bi nećaka zaposlio na dobro plaćeno mjesto u vlasti.

Prije godinu dana Bloomberg je objavio tekst o golemu bogatstvu šire obitelji novog kineskog lidera, ali nema dokaza ni da su se on, njegova supruga ili kći naglo obogatili, niti da on ima prste u bogaćenju daljnjih rođaka. U dosadašnjim je istupima Xi Jinping prozvao članove KP-a zbog korupcije i uzimanja mita te ih napao da su se okružili birokratskim strukturama, gubeći doticaj s narodom i njegovim problemima. Barem prema vanjskom izgledu, čini se da su shvatili njegove poruke jer je ovaj kongres organiziran u novom, skromnijem duhu, bez raskošnih domjenaka i skupih poklona za 3000 delegata koji dolaze iz cijele Kine, opisuje dopisnica londonskoga Guardiana.

Nakon izbora za glavnog tajnika Komunističke partije, Xi Jinping je objavio da želi “ostvariti kineski san”, odnosno veliku obnovu kineske nacije u modernoj povijesti. No, pitanje je kakvu on viziju ima za Kinu, konstatira komentator BBC-ja, jer to još uvijek ne znamo.

Kontrolirani vođa

- Samo nekoliko ljudi zna kakav će biti novi kineski lider, kako on razmišlja. Za svakog novog lidera mudro je da odmah ne pokazuje svoje karte, a on je očito jako inteligentan - komentirao je za BBC Minxin Peis s kalifornijskog koledža Claremont McKenna. On je upozorio da liderstvo u Kini nije jednako liderstvu na Zapadu: Xi nije samostalan u odlučivanju, on je tek prvi među jednakima u Politbirou Komunističke partije Kine. Novo kinesko vodstvo tom američko-kineskom stručnjaku djeluje kao pažljivo kombinirana koalicija različitih interesa i ideja, što teško može voditi nekoj novoj, odlučno vođenoj politici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 05:33