DETALJI O SVAĐI DRŽAVNIKA

Sarkozy: Ako Brown nazove, samo mu recite da nisam tu

Brown se, cjenkajući se oko pozicija, oštro posvađao s francuskim predsjednikom

LONDON - Dok nije držao tisuće dolara vrijedne govore, bivši britanski premijer Tony Blair sanjao je o tome da postane predsjednik EU.

To se nije ostvarilo, a krivci su njegov nasljednik Gordon Brown i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Detalje je prepričao u novoj knjizi “Brown At 10” politički komentator Anthony Seldon.

Seldon piše da su se odnosi Browna i Sarkozyja do te mjere zaoštrili da se francuski čelnik Brownu nije želio javiti na telefon. Seldon tvrdi da je Brown podupirao Blairove ambicije, no iza toga skrivala se želja da on za Britaniju priskrbi mjesto povjerenika za unutarnje tržište EU. Na kraju, piše Seldon, nije dobio ni jedno.

Problemi su se rodili na sastanku Browna i Sarkozyja u Parizu prošle godine, kad se Sarkozy složio s tim da Blair postane predsjednik EU, no pod uvjetom da Francuzima pripadne mjesto povjerenika za unutarnje tržište.

Odlučna reakcija

Brownov odgovor bio je “ne”. U tom trenutku, piše Seldon, Sarkozy je počeo misliti “J... Britance”. Reakcija je bila odlučna. Sarkozy je prestao odgovarati na Browno- ve pozive i dao do znanja da on i njemačka kancelarka Angela Merkel neće podržati Blairovo imenovanje.

Sukob Browna i Sarkozyja drugi je put eskalirao kad je britanska barunica Catherine Ashton imenovana za šeficu diplomacije EU.

Tada je Brown rekao Ashton da zamijeni svoju poziciju kako bi Britaniji ipak pripalo mjesto povjerenika.

Barnier za povjerenika

Tu opciju je podržao i predsjednik Europske komisije Barroso, koji je rekao da je to još moguće ako Brown privoli Sarkozyja. No, Brown je odbio nazvati francuskog predsjednika. “Sarkozyju je skočio tlak i, kako bi se suprotstavio Brownovim željama, imenovao je Michela Barniera, bivšeg ministra vanjskih poslova Francuske, na mjesto povjerenika.” ‘Englezi su veliki gubitnici!’” poručio je Sarkozy tada britanskom premijeru.

Za sve je kriv loš rukopis

Seldon otkriva i detalje oko skandala kad je Brown poslao majci 20-godišnjeg vojnika Jacquija Janesa, koji je poginuo u Afganistanu, rukom pisano pismo sućuti u kojem je krivo napisao mladićevo ime. Kad je doznao za pogrešku, Brown je tražio fotokopiju pisma. “‘Nema ništa krivo u njemu’, govorio je, primičući pismo očima i prevrćući ga u rukama”, piše Seldon. Dodaje da je Brown, koji je slijep na jedno oko, poslije pisao ime vojnika na papir ne bi li shvatio kako je pogriješio. Na kraju je za sve okrivio svoj loš rukopis i ispričao se.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 15:50