PREBOLIO COVID-19

DETALJI IZ BOLNICE: KAKO JE BORIS NADIGRAO KORONU Medicinska sestra kojoj je zahvalio što ga je spasila: 'Kad sam ga ugledala, ostala sam u nevjerici'

 
Britanski premijer Boris Johnson
 Pippa FOWLES / 10 Downing Street / AFP

Britanski premijer Boris Johnson je u svojem prvom obraćanju nakon tjedan dana provedenih na intenzivnoj njezi zahvalio svim radnicima britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS) nazivajući ih 'kucajućim srcem' Velike Britanije. Ali nakon sedam dana provedenih u bolnici St.Thomas' premijer još nije spreman za povratak na posao.

Posebne riječi hvale dobilo je dvoje medicinskih tehničara koji su 48 sudbonosnih sati bdjeli nad premijerom pored njegove bolničke postelje.

- Razlog zbog kojeg je moje tijelo počelo primati dovoljno kisika bio je jer su oni svake sekunde u noći motrili na mene i brinuli se kako bi mi pružili potrebnu njegu - rekao je Johnson.

Medicinari koji su bili uz njega u, kako je sam to rekao, 'trenutku kada su stvari mogle poći po zlu', bili su Jenny McGee iz Novog Zelanda i Luis Pitarmi iz Portugala, čija je imena premijer posebno spomenuo u svojem govoru.

Jenny dolazi iz Invercargilla na Novom Zelandu, a njezin brat Rob je za New Zealand Herald rekao da je pričao s njom baš nakon što je krenula 'u još jednu noćnu smjenu'.

- Jako smo ponosni na Jen, ne samo na podršku koju je dala Borisu, već i na ono što ona radi svakodnevno kako bi pomogla ljudima - rekao je i dodao da je Jenny bila u potpunosti iznenađena kad je čula svoje ime na televiziji, a istovremeno i ponosna što je Boris javno priznao kakav 'odličan posao' obavljaju svi zdravstveni djelatnici NHS-a.

Na novozelandskoj televiziji javili su se i njezini roditelji. Prepričavajući razgovor s njom, Caroline McGee je kazala da joj je kći rekla da je sve doživjela pomalo nadrealno.

- Nije mogla vjerovati da njeguje britanskog premijera, izjavila je majka.

Otac Mike kaže da je vidio kćerine fotografije nakon završetka smjene na kojima izgleda premoreno i iscrpljeno.

- Ali mora se vratiti već za 12 sati i krenuti ispočetka... Opisivala nam je ona svoj posao tijekom godina i ona je naprosto takva, brine o svakom pacijentu jednako, ma o kome se radilo, kaže Mike.

Obitelj McGee ističe da se jako ponose svojom Jenny.

- Meni je naprosto nevjerojatno da ona ili bilo koja druga sestra uspije biti tamo po 12 sati u komadu, sjediti i pratiti pacijenta i izlaziti na kraj sa svim stvarima koje stalno mogu iskrsnuti, a sve kako bi održale pacijente na život. To je apsolutno zadivljujuće. (...) Kad smo čuli da je Boris Johnson završio na intenzivnoj, bilo nam je jasno da bi u nekom trenutku mogla biti zadužena za njega, dodao je Mike McGee.

Posebne riječi 'zahvale i divljenja' stižu i iz medicinske škole Verdon u Invercargillu koju je Jenny pohađala. U statusu na Facebooku njezini bivši učitelji opisuju je kao ugodnu i skromnu osobu.

Spasili su mi život

Drugi medicinski tehničar koji je bio uz premijera je Luis Pitarmi, podrijetlom iz okolice Porta, kojem je na dobroj brizi o britanskom šefu vlade čestitao osobno predsjednik Portugala Marcelo Rebelo de Sousa. U priopćenju koje je objavio stoji da je zahvalan i svim portugalskim medicinarima koji u Portugalu i diljem svijeta s predanošću pružaju pomoć u borbi protiv pandemije.

- NHS mi je spasio život, bez sumnje, rekao je 55-godišnji Johnson nakon 7 noći provedenih u londonskoj bolnici St Thomas' gdje je primljen zbog simptoma COVIDA-19 koji nisu popuštali. Na odjelu intenzivne njege proveo je tri dana nakon što mu se stanje naglo pogoršalo. Primao je terapiju kisikom, ali nije pokazivao znakove upale pluća ili potrebu za respiratorom. Dominic Raab, ministar vanjskih poslova i čovjek kojeg je Boris ovlastio da ga privremeno mijenja, poručio je u utorak da je premijer bio 'dobra raspoloženja'.

Od četvrtka 9. travnja kada je s intenzivne vraćen na obični bolnički odjel traje njegov proces oporavka.

- Prema savjetu medicinskog tima premijer se neće odmah vratiti na posao - poručili su iz njegova ureda.

Stigao u rezidenciju

Njegov otac Stanley Johnson rekao je 10. travnja da će Borisu biti potreban period odmora kako bi se oporavio od Covida-19 čime je odbio pretpostavke da će se premijer brzo vratiti na posao. Premijer je u nedjelju stigao u Chequers, rezidenciju 60-ak kilometara izvan Londona u blizini sela Ellesborough u Buckinghamshireu, kako bi se u potpunosti oporavio od koronavirusa u pratnji zaručnice Carrie Symonds.

Njegov glasnogovornik rekao je da on 'može ići u kratke šetnje, u periodima odmora, što je dio njege koju prima koja pomažu njegovom oporavku'.

- Iz bolnice je otpušten tek jučer, a sve odluke o povratku na posao u vladu donijet će slijedeći savjete njegova medicinskog tima - rekao je glasnogovornik.

Britanski Telegraph je prenio da su Johnsonovi testovi na koronavirus negativni, nakon što je otpušten, što znači da je sada u potpunosti razvio imunitet.

No, sada se postavlja pitanje daljnjeg upravljanja zemljom. Velika Britanija je odustala od prvotnog plana popuštanja mjera koje su trebale uslijediti od ponedjeljka 13. travnja. Očigledno je da će ministar Raab i dalje služiti kao njegov zamjenik.

Boris Johnson negativan na testu za koronavirus

Britanski premijer Boris Johnson bio je negativan na testu za Covid-19, respiratornu bolest koju izaziva novi koronavirus, rekao je njegov glasnogovornik u ponedjeljak.

Testiranje kod izlaska iz bolnice standardna je medicinska praksa, rekao je glasnogovornik, po agenciji Press Association (PA).

Johnson je nakon što se zarazio koronavirusom u bolnici proveo tjedan dana od kojih nekoliko na odjelu za intenzivnu njegu i rekao kako život duguje medicinskom osoblju koje ga je liječilo.

Kako se broj umrlih od zaraze koronavirusom u Britaniji u odnosu na nedjelju povećao za 717 i dostigao 11.329, ministarstvo obrane je reklo da za pomoć hitnim medicinskim službama angažira 200 pripadnika vojske, prenio je PA najavu iz premijerovog ureda.

Downing Street je rekao da će vojnici obavljati različite zadaće, od vožnji, preuzimanja poziva, rada u centrima za Covid-19 do ispomoći timovima hitnih službi.

Čelnik zdravstvenih službi Jason Leitch u međuvremenu je pozvao obitelji umrlih u epidemiji da ne odgađaju pogrebe kako se ne bi nagomilao broj sahrana.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, isključujući Sjevernu Irsku, je do ponedjeljka ujutro bilo 88.621 pozitivnih na koronavirus.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:11