RAT PROTIV KORONAVIRUSA

DIREKTOR ŠVICARSKOG FARMACEUTSKOG DIVA 'Najveća nada za liječenje Covida-19 je lijek protiv bolesti koja je iskorijenjena još 1964.'

Ilustracija
 Jacek Sopotnicki / Alamy / Alamy / Profimedia

Švicarska farmaceutska tvrtka Novartis polaže najviše nade u borbi protiv koronavirusa u antimalarik hidroksiklorokin, izjavio je u nedjeljnom intervjuu za švicarske medije izvršni direktor Vas Narasimhan.

Novartis je najavio donaciju 130 milijuna doza lijeka za malariju, lupus i artritis, koji proizvodi njegov odjel za generičke lijekove Sandoz a namjerava poduprijeti i klinička istraživanja nužna za odobrenje njegove upotrebe za liječenje COVID-a 19.

Donaciju hidroksiklorokina i sličnih lijekova najavile su i druge farmaceutske tvrtke, uključujući njemački Bayer i izraelsku Tevu, vlasnicu hrvatske Plive.

Izraelski Gilead Sciences pak ispituje eksperimentalni remdesivir kao potencijalni lijek za COVID-19.

"Predklinička istraživanja na životinjama i prvi podaci iz kliničkih istraživanja pokazuju da hidroksiklorokin ubija koronavirus", kazao je Narasimhan u razgovoru za nedjeljno izdanje švicarskog lista SonntagsZeitung.

"Surađujemo sa švicarskim bolnicama na mogućim protokolima liječenja za kliničku upotrebu lijeka ali je još prerano za bilo kakve konkretne procjene", dodao je čelnik Novartisa.

Kompanija po njegovim riječima trenutno razmatra i upotrebu dodatnih aktivnih sastojaka lijeka kako bi se omogućila veća proizvodnja hidroksiklorokina ako klinička istraživanja pokažu da je učinkovit.

Pokušava se utvrditi i ublažavaju li Novartisov lijek za rak Jakavi, lijek za multiplusklerozu Gilenya i lijek za groznicu Ilaris komplikacije povezane sa Covidom-19, prenosi Sonntagszeitung riječi čelnika Novartisa.

Slična su istraživanja već pokrenule i druge farmaceutske tvrtke, poput Rochea i Sanofija, navodi Reuters.

Podsjetimo, Malarija je u Hrvatskoj iskorijenjena 1964. godine i danas se bilježe samo tzv. importirani slučajevi, nastali u raznim malaričnim područjima svijeta kamo naši ljudi odlaze radi posla, turizma ili drugih razloga.

Lijek iz kore kininovca

Hidroksiklorokin i klorokin tvari su koje predstavljaju sintetski oblik kinina iz kore drva kininovca koji se stoljećima koristio u liječenju malarije.

Kininovac je porijeklom iz južnoameričkih Anda, a danas se uzgaja i u drugim dijelovima svijeta, posebno na Javi, te u Africi i Indiji.

Sintetski oblik kinina hidroksiklorokin manje je toksičan od klorokina i osim za liječenje malarije koristi se i kao protupalni lijek u liječenju stanja poput reumatoidnog artritisa i lupusa.

Ta su dva lijeka u prvim istraživanjima u Francuskoj i Kini pokazala obećavajuće rezultate u borbi protiv COVIDA-19.

Tako su francuski znanstvenici prošlog tjedna izvijestili o istraživanju koje je pokazalo da je hidroksiklorokin znatno smanjio koncentraciju virusa kod testirane skupine 36 oboljelih.

Kina je iskušala klorokin na 134 pacijenta u veljači i utvrdila da je učinkovit u smanjivanju težine bolesti, prema kineskim dužnosnicima. Rezultati tog istraživanja trebali bi biti objavljeni uskoro.

Čelnik indijskog udruženja za promociju izvoza lijekova upozorio je pak da se klorokin kod nekih pacijenata pokazao toksičnim

"Oprez je nužan jer nema sveobuhvatnih podataka koji bi dokazali njegovu djelotvornost", naglasio je Dinesh Dua prošlog tjedna u izjavi za Reuters.

Mađarska i Indija zabranile izvoz

Rasprava o mogućoj djelotvornosti i činjenica da ga neke zemlje već koriste u liječenju komplikacija povezanih sa COVID-om 19 već je potaknula neke velike proizvođače na radikalne poteze.

Mađarska je tako prošlog tjedna zabranila izvoz hidroksiklorokin sulfata i lijekova koji ga sadrže kako bi osigurala opskrbu vlastitog stanovništva.

"Mađarska spada među najveće izvoznike tog sastojka u svijetu ali prioritet je sada zaštita i opskrba lijekovima mađarskih građana", stoji u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici vlade.

Indija, najveći dobavljač generičkih lijekova u svijetu, također je prošlog tjedna zabranila izbor hidroksiklorokina, poručivši da ga ima dovoljno ali kompanije nemaju dovoljno radnika za proizvodnju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 19:53