SPAŠAVANJE JOŠ TRAJE

DJEČACI ZAROBLJENI U ŠPILJI NAPISALI DIRLJIVA PISMA RODITELJIMA 'Mama, tata, ne brinite za mene. Ako izađem, molim vas da mi donesete roštilj!'

 
 Facebook / Profimedia, TEMP Sipa Press, Eyevine

Tajlandski dječaci s roditeljima su izmijenili emotivna pisma, po prvi puta otkako su prije dva tjedna ostali zatočeni u špilji, piše BBC.

- Ne brinite, svi smo snažni! Profesori, nemojte nam davati puno zadaće, našalilo se jedno dijete u poruci. Posebno pismo napisao je i trener dječaka koji se ispričao roditeljima zbog situacije za koju se smatra odgovornim, no roditelji su mu poručili da ne smije kriviti sebe.

Dječaci stari između 11 i 16 godina su s trenerom istraživali špilju 23. lipnja kad su zbog naleta poplave ostali zarobljeni i više se nisu mogli vratiti.

Rukom pisana pisma u petak su roditeljima prenijeli britanski ronioci, a objavili su ih na stranici tajlandske mornarice na Facebooku.

- Ne brinite za mene, na sigurnom sam, napisao je dječak Pong, a drugi je poručio: - Nick voli mamu, tatu i svoju braću. Ako budemo mogao izaći, mama i tata, molim vas, donesite mi mookathu za jesti (tajlandski roštilj).

25-godišnji trener dvanaestorice mladih nogometaša, Ekkapol Chantawong, napisao je: - Dragi roditelji, sva su djeca sad dobro, spasioci se dobro ponašaju prema nama. Obećavam da ću brinuti o djeci najbolje što mogu. Iskreno se svima ispričavam.

Roditelji su u komentarima na stranici na Facebooku dali do znanja da ne krive trenera. - Roditelji nisu ljuti na vas. Hvala vam što pomažete našoj djeci i brinete se o njima, napisao je jedan otac. - Poručite treneru Akeu: Ne razmišljaj previše. Ne ljutimo se na njega, dodao je drugi.

Ovo je prva izravna komunikacija između djece i roditelja nakon što su propali pokušaji da se u špilju provede telefonska linija.

Dramatična potraga i operacija spašavanja juniorskog nogometnog tima koji je nestao 23. lipnja činila se kao da se privodi kraju, kada je ekipa britanskih i tajlandskih ronilaca pronašla dječake u ponedjeljak navečer zbijene na malom, blatnjavom sprudu u poplavljenoj špilji špiljskog kompleksa Tham Luang.

Nalaze se na malom proširenju udaljenom oko 4 kilometra od ulaza. Spasilačke su im ekipe po dolasku pružile prvu pomoć, donose im hranu i kisik.

Na površini se odvija velika akcija civilnih i vojnih organizacija koje se utrkuju s vremenom zbog najavljenih obilnih kiša koje bi mogle uzrokovati dodatne poplave.

Subota bez kiše: Uvjeti pogodni za misiju spašavanja na Tajlandu

Još jedan dan bez kiše na sjeveru Tajlanda u subotu je povećao nade da će spasioci uskoro započeti misiju spašavanja 12 mladih nogometaša i njihovog 25-godišnjeg trenera koji su tjednima zatočeni u špilji.

Narongsak Osotthanakorn, šef operacije spašavanja i guverner provincije Chiang Rai u kojoj se špilja nalazi, u subotu je rekao novinarima da su uvjeti za moguću evakuaciju trenutno "najpogodniji" što se tiče razine vode i zdravlja djece.

No dodao je da i dalje traju rasprave i pripreme o mogućem pokretanju misije spašavanja. Ranije je rekao kako je moguće da dječaci neće biti evakuirani u isto vrijeme.

Narongsak je naglasio da će na konačnu odluku utjecati i sve manja količina kisika u špilji i prijetnja dodatnih kiša koje se prognoziraju za ovaj vikend i koje bi mogle trajati nekoliko dana.

U spašavanju dječaka već je poginuo bivši tajlandski marinac koji je rano u petak ostao bez zraka pri dostavi boca s kisikom u labirintski kompleks spilja.

Taj je smrtni slučaj pokazao koliko je težak zadatak koji očekuje spasioce odluče li se na evakuaciju dječaka s ronilačkom opremom, što je jedna od nekoliko strategija.

Dijelovi špilje i dalje su potpuno poplavljeni usprkos tome što spasioci neumorno rade na ispumpavanju vode, a nova kiša mogla bi poništiti sav taj trud.

Voda u špilji teče snažnim strujama što predstavlja veliku opasnost za ronilačko spašavanje.

Djecu se trenutno uči kako da koriste ronilačku opremu, no neki od dječaka ne znaju plivati, a za izlaz iz špilje čak i iskusnim roniocima iz mornarice treba pet ili šest sati.

Voda u špilji je mračna, hladna i puna prepreka poput uskih prolaza ili stijena. U mnogim dijelovima vidljivost ne postoji.

Spasioci stoga razmatraju i mogućnost bušenja 600 metara duboke rupe kroz koju će izvući dječake, no o toj se mogućnosti tek razmišlja.

Hina

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:26