UTJELOVLJENJE ZLA

Do 1991. nitko nije čuo za njega, a onda je počeo ostavljati krvave tragove: ‘Glumi heroja, a onda pobjegne‘

Mladić je bio uvjeren u svoju nedodirljivost, siguran da mu se ništa ne može dogoditi pa pred medijima nije skrivao aroganciju
Ratko Mladić
 Profimedia

"Mesar iz Bosne", dakle ne niti krvnik, nego mesar koji ubije i zatim na dijelove reže žrtve. To je pravo ime za Ratka Mladića, tog tipa, teško mi je uz njegovo ime napisati čovjek, ograničene inteligencije i s dubokim nedostatkom čovječnosti i bilo kakvih moralnih ograda. Vojnika koji nije ostvario niti jednu relevantnu pobjedu protiv bilo koje donekle ravnopravne vojske, koji je tri godine uživao u najstrašnijoj moći, prava na određivanje tko će živjeti, a tko umrijeti. Za razliku od sličnih, njega nije promijenila ta moć, on je to želio oduvijek.

Rođen je u selu Božanovići kod Kalinovika, 12. ožujka 1943. godine. Britannica navodi da su mu oca, partizana Neđu, dok su njemu bile samo dvije godine, 1945. godine, ubili ustaše. Mladić se s petnaest godina iz sela zaputio u Sarajevo da nađe posao ali je pročitao oglas i otišao u Zemun gdje je upisao Vojno-industrijsku školu. Zatim je pošao u beogradsku Vojnu akademiju kopnene vojske i završio je kao najbolji pitomac u svojoj klasi, s prosjekom ocjena od 9,57. Kasnije je završio i Komandno-štabnu akademiju.

image
Ratko Mladić u Sarajevu
Gabriel Bouys/AFP

Jednom je rekao da mu je neizbrisivo ostao u pamćenju 4. studenog 1965. kad mu je u Skoplju počeo teći oficirski staž: u tamošnjem puku postao je komandir voda. Zatim godinama službuje u Makedoniji: kao komandant bataljuna u Kumanovu, komandant brigade u Štipu i načelnik Odjeljenja za nastavu Treće armije u Skoplju. Uslijedio je premještaj, u siječnju 1991., na Kosovo, u Prištinu, gdje je pomoćnik komandanta za pozadinu Prištinskog korpusa. Što je više nego jasan signal da je već tada bio definiran kao oficir za “posebne zadatke”. Stoga ne čudi da je u lipnju 1991. godine, kao potpukovnik, poslan u Knin gdje je trebao pružiti punu podršku započeloj “balvan revoluciji” koja je bila preludij u napad na Hrvatsku i pokušaj stvaranja linije Virovitica, Karlovac, Karlobag. Kako je to stalno, pa i na Sudu u Haagu, tumačio Vojislav Šešelj kojeg je Haag pustio na slobodu zbog terminalne bolesti, a on i danas mirno živi.

image
Mladić u Sarajevu
Gabriel Bouys/Afp/Profimedia

Postavljen je za načelnika Odjeljenja za operativno-nastavne poslove u Kninu. S početkom pobune Srba u takozvanoj Republici Srpskoj Krajini, uspinje se i ambiciozni potpukovnik koji postaje komandant Kninskog korpusa. I potom, tada već s ekspresno stečenim činom pukovnika, izvanredno je unaprijeđen u generala, 4. listopada. Izdvaja, kako ih je nazvao u nekom od svojih brojnih intervjua, "zdrave snage" i obučava ih ratnim vještinama. Napada hrvatsko selo Kijevo i zatim Vrliku, a umilnu slast popularnosti i blještavila reflektora i bliceva, kojima će od tada nimfomanski robovati, najprije je kušao tijekom zadarske i kupreške operacije.

image
Srebrenica
Cropix

Među zločinima pod njegovom komandom posebno se ističe pokolj koji su pobunjeni Srbi, uz podršku tzv. JNA, izveli u Škabrnji 18. studenog. U rujnu je poslao 50 tenkova u napad na Šibenik, a zapovijedao je i napadima na Zadar i Sinj. Iako su ga njegovi mentori na Vojnoj akademiji definirali najboljim od najboljih, u svakoj od tih akcija je poražen. Unatoč nesrazmjeru u tehnici. Uspio je zauzeti branu Peruča koju će kasnije, tijekom akcije oslobađanja 1993. godine, lokalni Srbi pokušati dići u zrak.

image
Majke Srebrenice
Koca Sulejmanovic/Afp/Profimedia

Za “zasluge” u Hrvatskoj nagrađen je prekomandom za zapovjednika Druge vojne oblasti takozvane JNA u Sarajevu 9. svibnja. Što je bila samo krinka za stvarni cilj, njegovo imenovanje za zapovjednika Vrhovnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS) i to samo tri dana kasnije, 12. svibnja. VRS je, kako donosi Britannica, preuzela, uz nekoliko promjena u personalu i nomenklaturi, snage Druge vojne oblasti tzv. JNA. “U tom svojstvu”, piše Britannica, “Mladić je odigrao glavnu ulogu u troipogodišnjoj opsadi Sarajeva, tijekom koje su snage bosanskih Srba zasipale topništvom, minobacačima, mitraljezima i puškama terorizirano građanstvo, neselektivno ubijajući i ranjavajući tisuće.” Enciklopedijski suh, ali bolno precizan opis zločina nad ljudima i gradom. S okolnih brda. Ne mogu na ovom mjestu zaboraviti prljavu ulogu koju je odigrao bivši francuski predsjednik François Mitterrand koji je krajem lipnja 1992. sletio u Sarajevo i tako razbio planove deblokade grada.

image
Srebrenica
Cropix

Mladić je bio uvjeren u svoju nedodirljivost, siguran da mu se ništa ne može dogoditi pa pred medijima nije skrivao aroganciju pokazujući novinarima kako je naređivao topništvu: "Sprži" i "Raspameti ih". Pohranjena je jeziva snimka s njegovom telefonskom zapovijedi kad je hladno dao naredbu za pogrom bosanskog sela blizu Sarajeva zato što u njemu "nema Srba".

Vrhunac njegovih zločina bio je genocid u Srebrenici koji počinje 11. srpnja. Iako je taj grad bio zaštićena zona UN-a, “bosanski mesar” je tada na vrhuncu moći, uvjeren da ga nitko i ništa ne može zaustaviti i naređuje napad. Nakon kojeg je počelo sustavno ubijanje u kojem je provedena egzekucija nad najmanje 8000 ljudi. Teško je i spominjati grozote koje su Srbi činili ženama, načine na koje su ubijali muškarce. Starce i djecu, neselektivno. I danas postoje povjesničari pod snažnim srpskim utjecajem koji tvrde, unatoč presudi Tribunala u Haagu, da to nije bio genocid jer je “velik broj žena preživio”.

image
Srebrenica
Cropix

Srebrenica je bila prekretnica u ratu u BiH jer su ubrzo Amerikanci satelitskim snimkama detektirali masovne grobnice i počinje kreiranje stvarne slike o najstrašnijem zločinu na tlu Europe od Drugog svjetskog rata. Međunarodna zajednica nakon predočenih američkih dokaza nije imala izlaza nego odobriti vojni završetak rata u BiH u kojem je ključnu ulogu odigrala Hrvatska vojska. Još da državni tajnik Warren Christopher i predsjednik Bill Clinton nisu bili pretjerano u strahu od ulaska Hrvatske vojske u Banja Luku …

Vojni i politički vrh Srba u BiH počinje shvaćati posljedice Srebrenice, dolazi do unutarnjih sukoba, a vrhunac je optužnica koju je Haag 26. srpnja 1995. godine podigao protiv Ratka Mladića i Radovana Karadžića. Godinu dana kasnije stiže nova u kojoj se navodi i Srebrenica. Mladić i Karadžić bježe, skrivaju se. Mladiću je donekle lakše jer u njegove veze u srpskoj vojsci stvaraju mrežu podrške pa se on čak dade snimiti.

Bilo je pokušaja da se njegovo ponašanje opiše šokom koji je izazvalo samoubojstvo kćeri Ane 1994. godine, navodno jer je bila depresivna kad se suočila s istinom o očevom vojevanju. Nije slučajno da se ubila pištoljem koji je on dobio nakon završetka Vojne akademije. Ali, Mladić je i prije toga već pokazao zločinačku narav.

image
Ratko Mladić na sudu
Valerie Kuypers/Afp/Profimedia

Mladić je u bijegu sve do proljeća 2011. godine kad je uhićen i odmah predan Sudu u Haagu Šest godina kasnije je na prvostupanjskoj razini osuđen na doživotni zatvor ali samo zbog zlodjela u BiH, ne i Hrvatskoj. A i u BiH ne zbog genocida u gradovima Foča, Kotor-Varoš, Prijedor, Sanski Most te Vlasenica u ljeto 1992. godine.

“Ostao je kukavica do kraja, nije stajao pred sudom da čuje presudu. To vam je Ratko Mladić. Glumi heroja, glumi kao da je od čelika, a na kraju pobjegne,” ako je bosanskog mesara opisala Christiane Amanpour, poznata novinarka CNN-a. “Od svih ratnih zločinaca i masovnih ubojica koje sam susretao u 40 godina izvještavanja iz ratnih zona, Ratko Mladić je najužasniji, pisao je Paul Martin, bivši ratni izvjestitelj BBC-a.

image
Ratko Mladić
Pascal Guyot/Afp/Profimedia

"Presuda vraća sjećanja koja čak i očvrsnuli ratni reporter teško može izbrisati. Grobovi mrtve djece - izdvaja se jedan s ugraviranom nogometnom loptom, grob 10-godišnjeg dječaka kojeg je pogodila granata u Sarajevu. Dječak se igrao s dva prijatelja u automobilskoj olupini kad je granata izbrisala njihove živote - upoznao sam njegovog tugujućeg oca, sestru i papigu koju je držao za kućnog ljubimca. No, Mladić se izdvajao od većine drugih ratnih zločinaca koje sam susreo svojim potpunim nedostatkom osjećaja ili empatije. Vidio sam to u njegovim hladnim bezizražajno plavim očima, i u njegovoj opsesiji pojmom žrtve. Bio je arhetipski psihopat, osim što su, pretpostavljam, neki psihopati relativno zanimljivi”, piše Martin.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 00:00