ZLOGLASNA DZ MAFIA

Do 2023. nitko nije ni znao za njih, sada ih kopiraju i sitne ribe: ‘Postali su brend, žrtve samih sebe, plati ili umri‘

Banda nepoznata policiji do 2023. godine, proširila se ubijajući desetke suparnika u svom krvavom usponu do vrha podzemlja

Akcija uhićenja francuske policije/Ilustracija

 Nicolas Tucat/afp/profimedia

Zloglasna kriminalna skupina DZ Mafia iz francuskog grada Marseillea postala je toliko velika i moćna organizacija da je prerasla u svojevrstan brend s one strane zakona. Ekspanzija DZ mafije u reketarenju sada je toliko uspješna da su sitni kriminalci počeli koristiti njezino ime kako bi zastrašili žrtve, piše britanski The Times.

Iskusio je to na svojoj koži trgovac mješovitom robom u Marseilleu, koji je primio prijetnju smrću sa zahtjevom za 250.000 eura od, kako je vjerovao, najstrašnije kriminalne skupine u gradu te je zatražio policijsku zaštitu, prestravljen za sebe i svoju obitelj, znajući da nikada neće moći skupiti tu svotu.

Ultimatum mu je stigao u tekstualnoj poruci navodno od DZ Mafije, za koju se tvrdi da je najveća kriminalna organizacija u gradu koji je desetljećima poznat po ubojstvima u obračunima bandi i trgovini drogom. Uz poruku su bile priložene fotografije supruge i djece nesretnog trgovca, njegovog doma i trgovine.

Policajci su brzo reagirali, upali su na cirkusku predstavu i odveli njegovu obitelj iz publike svega nekoliko minuta nakon što je u nedjelju prijavio prijetnju. Hitno su ih prebacili na sigurno kod rodbine. Trgovca, čije ime nije objavljeno, otpratili su do njegove trgovine, otkuda je iznio dragocjenosti i zaključao prije nego što se pridružio supruzi i djeci.

No, kada su istražitelji identificirali pošiljatelja poruke, došli su do iznenađujućeg otkrića - prijetnju je poslao poznati sitni kriminalac koji nije imao veze s organiziranim kriminalom i u policiji su bili sigurni da nije pripadnik DZ Mafije.

Ova banda, nepoznata policiji do 2023. godine, proširila se munjevitom brzinom u proteklih 18 mjeseci, ubijajući desetke suparnika u svom krvavom usponu do vrha podzemlja Marseillea. "DZ je žrtva vlastitog uspjeha", rekao je jedan pravosudni izvor. "Kao i veliki legitimni brendovi, na meti su imitatora koji pokušavaju zaraditi kopiranjem prave stvari. Bilo je nekoliko ovakvih slučajeva. Prije nekoliko mjeseci jedan je zatvorenik tvrdio da je član DZ-a kako bi regrutirao 14-godišnjaka kao ubojicu da ubije suparnika vani".

No, naum mu nije uspio. Tinejdžer je ubio taksista koji je odbio čekati dok on izvrši planirano ubojstvo, a potom je pobjegao ne locirajući metu. Medijska izvješća, koja su isticala mladu dob ubojice, potaknula su DZ da osudi "neovlaštenu upotrebu" svog imena u bizarnoj video snimci objavljenoj na društvenim mrežama u listopadu.

Oglasili se zbog narušavanja ‘imidža‘

Snimka je prikazivala 15 maskiranih, u crno odjevenih muškaraca, uz svog vođu, koji se pojavio iza nečega što je izgledalo kao improvizirani oltar, prekriven bijelim plahtama s natpisom DZ Mafia velikim slovima. Šef bande, koji nije imenovan, zanijekao je da je naredio 14-godišnjaku da izvrši ubojstvo, rekavši da DZ ima dovoljno vlastitih "ljudi, vozila i resursa da djeluje ako treba". Umjesto da se odrekne uporabe nasilja, usprotivio se narušavanju imidža bande povezivanjem s takvom amaterskom epizodom.

Skupina DZ, što je skraćenica od "Dzayer", a što na berberskom jeziku znači Alžir, nikada nije bježala od otvorenog preuzimanja odgovornosti za svoje napade. Banda se prvi put pojavila na policijskom ‘radaru‘ kada je objavila slike zapaljenog tijela žrtve u četvrti Busserine u sjevernom Marseillesu, dok su pored žrtve bile ispisane riječi DZ Mafia.

Tužitelji vjeruju da kriminalna skupina DZ stoji iza do 80 posto od 49 ubojstava povezanih s drogom u Marseilleu 2023. godine, dok je vodila rat protiv suparničke bande Yoda. Tužitelji su smanjenje nasilja tijekom 2024. godine, kada je bilo tek 20-ak takvih ubojstava, pripisali činjenici da je DZ već potvrdila svoju dominaciju.

Bruno Bartocetti, glasnogovornik policijskog sindikata SGP Police-FO, rekao je da je 2024. predstavljala prekretnicu za DZ, koja je poslovanje s trgovine drogom proširila na iznudu i reketiranje, ciljajući noćne klubove, trgovine i repere. "Bitno im je bilo ostvarivati prihode, baš kao velika multinacionalna kompanija, pa su se okrenuli drugim djelatnostima, bilo čemu na čemu se može zaraditi", rekao je Bartocetti.

Bartocetti kaže da su se bande iz Marseillea iz ranijih desetljeća, prikazane u kultnom filmu "Francuska veza" iz 1971. godine, također bavile reketarenjem, ali DZ je, ističe, brutalnija. "Danas funkcioniraju ovako: ‘Platiš ili umireš‘. Daleko su nasilniji. Nema prostora za pregovore".

DZ je također prijetila zatvorskim službenicima i njihovim obiteljima da bi ih prisilila da osuđenim članovima bande omoguće pristup ilegalnim mobilnim telefonima kako bi iz svojih ćelija mogli izdavati naredbe poslušnicima.

Ravnateljica zatvora Baumettes u Marseilleu i jedan od njezinih zamjenika ovog su mjeseca maknuti s dužnosti i stavljeni pod policijsku zaštitu nakon prijetnji smrću. Vjeruje se da iza prijetnji stoji osuđenik po imenu Gabriel O (29), bivši plaćeni ubojica za kojeg se kaže da je jedan od trojice glavnih vođa DZ-a.

Lučki grad Marseille postao je posljednjih godina leglo kriminalnih aktivnosti. Narkobande DZ Mafia i Yoda, bore se za prevlast nad gradom i pritom siju strah i trepet među lokalnim stanovništvom.

Operacije u siromašnim četvrtima

Yoda i DZ Mafia bore se za kontrolu nad protokom droge kroz luku i nad teritorijem za dilanje droge u gradu. Podaci lokalnih vlasti pokazuju da su ove dvije bande odgovorne za najmanje 80 posto svih ubojstava tijekom prošle godine. Ove narkobande u svoje redove privlače sve mlađe muškarce, koji su ujedno i najveće žrtve nasilja među njima.

Kriminalci počinju regrutirati mladiće dok su još tinejdžeri - do njih, kako je ranije pisao Jutarnji list, dolaze putem društvenih mreža i obećavaju im plaću od 100 eura dnevno. Neki od njih vrlo brzo napreduju i već za nekoliko godina postaju profesionalni ubojice, koje zarađuju nekoliko tisuća eura dnevno.

Kriminalne aktivnosti bandi uglavnom se odvijaju daleko od poslovnih i turističkih područja koje posjećuju turisti, iako ponekad u međusobnom obračunu bandi stradaju i nedužni prolaznici. Bande uglavnom operiraju u siromašnim, sjevernim četvrtima grada, koje obiluju barikadama da bi policajcima bilo teže zaustaviti kriminalce u bijegu.

Stanovnici četvrti u kojima bande djeluju izjavili su lokalnim novinarima da ne žele surađivati s policijom zbog straha od odmazde i diskriminacije. Ta područja, naime, naseljavaju ljudi koji pripadaju vjerski i etnički marginaliziranim skupinama. Nezaposlenost među mladim osobama tih naselja je dvostruko veća od nacionalnog prosjeka.

Svjetski mediji počeli su intenzivnije pisati o problemu nasilja bandi u Marseilleu kad su u svibnju 2024. maskirani napadači naoružani jurišnim puškama ubili dvojicu zatvorskih čuvara u napadu na kombi na sjeverozapadu zemlje. Napadači su se automobilom zabili u vozilo koje je prevozilo zatvorenike i oslobodili Mohameda Amru zvanog Muha, povezanog s narkobandama u Marseilleu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 06:00