Afera ‘Putevi‘

Dodik brani uhićenog ministra, a ranije ga je optuživao za - korupciju! No, u međuvremenu su postali koalicijski partneri...

Jedan od banjolučkih oporbenih lidera Branislav Borenović (PDP) u ovakvoj Dodikovoj izjavi vidi klasični pritisak na pravosuđe

Milorad Dodik.
 

 Kabinet Predsjednika Rs/Cropix

Uhićenje ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića je dokaz se u ovoj zemlji ipak bore protiv korupcije ili je to samo progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije. Na ovo uhićenje se u BiH gleda dvojako, iako borba protiv korupcije, za razliku od brojnih drugih političkih prijepora, ne bi trebala izazivati kontroverze između entiteta.

Podsjetimo, Nešić je uhićen u četvrtak s još šest osoba, a svi su pod sumnjom da su umiješani u kazneno djelo korupcije. Uhićeni su i Milan Dakić, direktor javnog poduzeća "Putevi Republike Srpske", poduzetnik Mladen Lučić i još četiri osobe. Prije nego što je postao ministrom u Vijeću ministara BiH, Nešić je od 2016. do 2020. godine bio direktor "Puteva RS".

Njega i ostale uhićene navodno se tereti da su izvlačili novac iz tog poduzeća. Istraga.ba doznaje da je Nešić osumnjičen da je u listopadu 2019. godine primio 250.000 maraka od Mirka Pandurevića, vlasnika tvrtke Romanijaputevi, kako bi ta tvrtka dobila oko dva milijuna maraka vrijedne radove na natječaju koji su raspisali "Putevi RS"

"Dodik pritišće pravosuđe"

Nešić je i čelnik Demokratskog narodnog saveza (DNS), stranke koja je koalicijski partner Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik. DNS je osim na državnoj razini i dio vlasti u RS. Očekivana je stoga izjava predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da je "ovo uhićenje neprihvatljivo te da se radi o politički montiranom procesu", iako je istragu u suradnji s Tužiteljstvom iz Sarajeva provodio MUP Republike Srpske iz Banjaluke.

- Ovakav način rada predstavlja progon kadrova iz Republike Srpske s ciljem njene destabilizacije. Tužiteljstvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih veleposlanstava i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom. Ako postoje sumnje da je bilo nezakonitih radnji, taj postupak treba voditi u skladu sa zakonom, a ne pretvarati ga u medijski spektakl i predstavu za javnost - rekao je Dodik.

Jedan od banjolučkih oporbenih lidera Branislav Borenović (PDP) u ovakvoj Dodikovoj izjavi vidi klasični pritisak na pravosuđe. Za Jutarnji.hr kaže da je ova Dodikova izjava bila ishitrena i nepotrebna.

image

Branislav Borenovic, predsjednik PDP-a.

Robert Fajt/Cropix

- Borba protiv korupcije je najvažniji prioritet u BiH i jako je važno što su zajedno policija Republike Srpske i Tužiteljstvo BiH provele aktivnosti s ozbiljnom osnovom sumnje da je i ministar sigurnosti involviran u koruptivne radnje. Vidjet ćemo je li se konačno pravosuđe u našoj zemlji probudilo i hoće li visoka korupcija dobiti svoj sudski epilog. Nadam se i želim vjerovati da je krajnji trenutak da se pošalje snažna poruka institucionalne borbe protiv korupcije u kojoj nitko nije iznad zakona bez obzira na njegovu političku ili statusnu moć - rekao nam je Branislav Borenović.

Tanja Topić, istaknuta banjolučka novinarka i politička analitičarka te voditeljica ureda fondacije "Friedrich Ebert", otkriva nam još jednu bizarnost u ovom slučaju. Kaže da je Nenad Nešić, dok je bio direktor Puteva RS, bio u svađi s Miloradom Dodikom.

- Govorio je da, ako se podigne optužnica protiv njega, da će to biti njegov politički progon od strane Milorada Dodika. Tada je Dodik ukazivao na uzimanje reketa i povlađivanje određenim firmama Nenada Nešića - rekla je Tanja Topić, podsjećajući da je istragu proveo entitetski MUP, a ona se sada tumači "sarajevskim udarom na srpski narod".

image

Tanja Topic, voditeljica Ureda fondacije Friedrich Ebert u Banjaluci

Robert Fajt/Cropix

"U BiH ne postoji zajednički nazivnik"

- Dio javnosti se s pravom pita koga brane politički vrhovi Srbije i Republike Srpske - patriote ili kriminalce, koje su u jednom trenutku sami tako označili. Postalo je uobičajeno pod plašt patriotizma i obrane nacionalnog interesa gurnuti veliku korupciju i kriminal političara - kaže Topić.

Na pitanje ne bi li nulta točka na korupciju možda mogla biti točka spajanja suprotstavljenih entitetskih politika, Tanja Topić kaže kako je i to točka razdvajanja, "jer u BiH vrijedi pravilo da su etnonacionalne poglavice raspodijelila područja kojima suvereno vladaju, gospodare resursima i raspolažu ekskluzivnim pravom vođenja korupcionaškim i kriminalnim poslovima".

image

Milorad Dodik i Aleksandar Vučić

Oliver Bunic/Afp

- Zadiranje u taj njihov prostor je udar na njihov nacionalni interes, politički progon, ako dolazi iz drugog entiteta ili s državne razine. Problem je što u BiH ne postoji najmanji zajednički nazivnik, posebno ne u borbi protiv korupcije i kriminala - zaključila je.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
27. prosinac 2024 15:18