IZGUBIO ŽIVCE

'DOSTA JE HRVATSKOG IŽIVLJAVANJA, POVUCITE BLOKADU ILI ODLAZIM!' Vučić pobjesnio na Zagreb, bojkotira sastanak s vladama Europske unije

 Ints Kalnins / Reuters

BEOGRAD - Srbijanski premijer Aleksandar Vučić najavio je da će se vratiti iz Bruxellesa i da neće nazočiti međuvladinoj konferenciji s Europskom unijom ukoliko Hrvatska ne povuče blokadu poglavlja 26, objavila je u ponedjeljak navečer Radio-televizija Srbije (RTS).

Tu svoju najavu Vučić je nekoliko sati poslije i ostvario te je, kako javlja Tanjug, nakon sastanka s europskom povjerenicom za vanjsku politiku Federicom Mogherini krenuo natrag za Beograd.

To je, kako navodi srpska agencija, njegov odgovor na činjenicu da EU nije otklonila prepreke za otvaranje poglavlja 26 u pregovorima Srbije i EU, odnosno da postigne dogovor s Hrvatskom da povuče svoju blokadu na to otvaranje.

Na internetskoj stranici RTS je, kao udarna vijest, objavljeno da je Hrvatska blokirala otvaranje poglavlja 26, koje se odnosi na kulturu i obrazovanje.

"Hrvatska je blokirala otvaranje poglavlja 26, a premijer Aleksandar Vučić najavljuje da će napustiti Bruxelles i da sutra neće nazočiti Međuvladinoj konferenciji, ukoliko Hrvatska ne povuče blokadu", izvijestila je ranije komercijalna televizija Prva.

Vučić je, kako navodi Prva, rekao da mu je "dosta hrvatskog iživljavanja".

"Srbija je cijelo vreme bila strpljiva, i trudila se ne reagirati, ali će od sada drugačije razgovarati", rekao je Vučić za Prvu tv.

Srbijanski premijer otputovao je danas u Bruxelles, a beogradski mediji najavili su da će se prije Međuvladine konferencije sastati s povjerenicom za vanjsku politiku Federicom Mogherini.

"Ukoliko s visokom predstavnicom EU za vanjsku politiku Federicom Mogherini ne bude postignut dogovor o deblokadi (poglavlja 26), on će (Vučić) još večeras napustiti Bruxelles i neće nazočiti sutrašnjoj međuvladinoj konferenciji, na kojoj će se razmatrati otvaranje poglavlja", javila je TV Prva.

Vijest je u većini beogradskih elektroničkih medija i portala dnevnih listova objavljena kao udarna i s naznakom "HITNO".

Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić rekao je kako je hrvatska blokada "sitna stvar".

"Hoćemo li otvoriti ovo poglavlje danas ili za pet mjeseci, pa ne mislite valjda da će se Srbija uplašiti ili ugroziti nacionalne interese zbog toga. Sitna je to stvar", rekao je Dačić novinarima.

On je rekao kako bi EU trebao mnogo više pažnje posvetiti onom što se događa u Hrvatskoj.

"Ako je Hrvatska ta koja će odlučivati o tome hoće li Srbija u EU, onda mi je odmah nekako pao interes", rekao je Dačić.

Stier: 'Podupiremo Srbiju na putu da ispuni sve standarde i krene dalje'

Proširenje Europske unije u utorak će još jednom biti na dnevnom redu Vijeća općih poslova Europske unije. Ministri će “primiti na znanje” paket proširenja i izvješća o napretku koja je Europska komisija objavila prije mjesec dana.

Još će jednom, kako stoji u nacrtu zaključaka u koji je Jutarnji list imao uvid, potvrditi privrženost EU za nastavak ovog procesa, ali i naglasiti da će on i dalje biti zasnovan na individualnim zaslugama kandidata u ispunjavanju kriterija, kao i spremnosti Europske unije.

U utorak će se održati i međuvladine konferencije EU s Crnom Gorom te Srbijom na kojima će se otvoriti nova poglavlja u pristupnim procesima ovih država.

Crna Gora, država koja je najdalje otišla u tom procesu, otvorit će dva ili tri poglavlja, a isti broj poglavlja će otvoriti i Srbija.

Što se Srbije tiče, prema diplomatskim izvorima u Bruxellesu, sigurno će otvoriti poglavlje 5 o javnim nabavama te otvoriti i istodobno zatvoriti poglavlje 25 o znanosti i istraživanju. To će ujedno biti prvo poglavlje koje Srbija privremeno zatvara. Do utorka ujutro neće se sa sigurnošću znati hoće li se otvoriti i zatvoriti poglavlje 26 koje se bavi obrazovanjem i kulturom. U tom poglavlju je, kažu diplomatski izvori u Bruxellesu, Hrvatska imala primjedbe vezane uz udžbenike na hrvatskom jeziku.

Hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier nije bio previše precizan na upite o tome je li Hrvatska zadovoljna stanjem udžbenika u Srbiji.

- Postoji niz stvari koje Srbija na svom putu prema EU mora, naravno, implementirati, gdje se očekuje da ispuni određene standarde. Pitanje pune zaštite nacionalnih manjina jedno je od tih pitanja. Ono što mi želimo reći je da očekujemo od Srbije da riješi ta pitanja. Podupiremo Srbiju na putu da ispuni sve standarde i krene dalje prema punopravnom članstvu u EU - rekao je Stier u Bruxellesu.

I u zaključcima Vijeća općih poslova koji će se usvojiti spominje se obveza Srbije iz tog područja. “Posebna pozornost mora se posvetiti punom poštivanju temeljnih prava, uključujući zaštitu najranjivijih skupina, kao i nediskriminatornom odnosu prema nacionalnim manjinama”, stoji u nacrtu. (A.P.)

Zašto je blokirano poglavlje 26

Srbija će u utorak na međuvladinoj konferenciji o pristupanju s EU otvoriti pregovore u dva poglavlja, a za treće poglavlje koje je bilo u planu, Obrazovanje i kultura, još nema suglasnosti među zemljama članicama, doznaje se u ponedjeljak iz diplomatskih izvora u Bruxellesu.

Srbija će u utorak na međuvladinoj konferenciji o pristupanju otvoriti pregovore u poglavlju 5 - Javne nabave i 25 - Znanost i istraživanje.

Na radnim tijelima se ovih dana raspravljalo i o mogućnosti otvaranja poglavlja 26 - Obrazovanje i kultura, ali oko toga još nema suglasnosti svih zemalja članica. Nekoliko zemalja članica, među njima i Hrvatska, imalo je nekoliko primjedbi u vezi s obrazovanjem na manjinskim jezicima, doznaje se iz europskih diplomatskih izvora.

Prema tim izvorima, Hrvatska je imala primjedbe oko udžbenika na hrvatskom jeziku. Srbija je na tom planu započela nešto činiti - prevoditi postojeće udžbenike za osnovne škole na hrvatski, ali ne i raditi na posebnim udžbenicima namijenjenim pripadnicima hrvatske zajednice, dok se u vezi sa srednjom školom još ništa ne radi.

Međuvladina konferencija o pristupanju sa Srbijom održat će se na marginama sastanka Vijeća za opće poslove, koji čine ministri za europske ili vanjske poslove zemalja članica. Ministri će na tom sastanku usvojiti zaključke o proširenju u kojima će, između ostaloga, pozvati Srbiju da poštuje prava nacionalnih manjina.

"Posebnu pozornost treba posvetiti poštovanju temeljnih prava, uključujući zaštitu najranjivijih skupina, kao i nediskriminatorni tretman manjina u Srbiji, uključujući u području obrazovanja, uporabe manjinskih jezika, pristupa medijima i vjerskim obredima na manjinskim jezicima", kaže se u nacrtu zaključaka, koje bi Vijeće trebalo prihvatiti u utorak.

Srbijanski mediji u ponedjeljak su objavili da je srbijanski premijer Aleksandar Vučić najavio da će se vratiti iz Bruxellesa i da neće nazočiti međuvladinoj konferenciji s Europskom unijom ukoliko Hrvatska ne povuče blokadu poglavlja 26.

Premijer Vučić je do sada sudjelovalo na svim međuvladinim konferencijama o pristupanju, što nije uobičajena praksa. U svim dosadašnjim pregovorima o pristupanju na pristupnim konferencijama su uvijek sudjelovali ministri vanjskih poslova i ministar pod čiji resor spada poglavlje koje se otvara ili zatvara. Premijeri su sudjelovali samo na početku, na prvoj pristupnoj konferenciji, kada se pregovori formalno proglašavaju otvorenima.

Pregovori sa Srbijom proglašeni su otvorenima u siječnu 2014., a prva dva poglavlja otvorena su u prosincu 2015. Još dva su otvorena u srpnju 2016.

Na prvoj pristupnoj konferenciji srbijansko izaslanstvo predvodili su tadašnji premijer Ivica Dačić i prvi potpredsjednik vlade Aleksandar Vučić. Na druge dvije pristupne konferencije izalanstvo je predvodio premijer Aleksandar Vučić.

Osim sa Srbijom, u utorak će se održati i pristupna konferencija s Crnom Gorom.

Crna Gora otvorit će dva nova poglavlja - 11 Poljoprivreda i ruralni razvoj i 19 - Socijalna politika i zapošljavanje. Do sada je Crna Gora ukupno otvorila 24 poglavlja.

Crna Gora je podnijela zahtjev za članstvo 15. prosinca 2008., 17. prosinca 2010. je dobila status kandidata, a 29. lipnja 2012. je započela pregovore sa Europskom unijom. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
07. siječanj 2025 22:19