Spasilačke službe u Maroku već danima pokušavaju doći do petogodišnjaka koji je upao u bunar. Kako javlja BBC, ušli su u završnu fazu ove vrlo složene akcije.
Tijekom noći tragali su za dječakom Rayanom koji je prije četiri dana upao u jamu duboku oko 32 metra. Komplicirana akcija spašavanja uključila je brojne službe, a posebno se strahuje od odrona, s obzirom na to da se jama nalazi na klizištu.
Naime, tlo je u tom području sastavljeno od mješavine kamenja i pijeska pa su spasilačke službe morale koristiti tešku mehanizaciju kako bi doprijele do dječaka. No, kažu kako su blizu mjesta gdje je nestao.
Kada dosegnu dubinu na kojoj se, pretpostavlja se, nalazi, spašavatelji mogu početi kopati horizontalno kako bi došli do njega.
- Gotovo smo tamo - rekao je u petak za BBC jedan od voditelja akcije Abdesalam Makoudi. Dodao je kako već tri dana rade danonoćno i iscrpljeni su, no nemaju namjeru odustati.
Akciju spašavanja koordinira marokanska civilna zaštita još od utorka, a izazvala je velik interes javnosti, do mjere da su neki automobilima i autobusima došli promatrati spašavanje dječačića.
Rayanov otac kaže da je uoči nesreće radio na popravku bunara. Izjavio je i da je njegova obitelj, naročito Rayanova majka, shrvana ovim događajem te su vrlo zabrinuti.
- Ostavio sam ga bez nadzora na samo jedan trenutak, a on je pao u bunar. Od tada nisam oka sklopio od brige što se dogodilo - rekao je očajni otac.
Rayanova majka marokanskim je medijima u suzama rekla kako se drži nade da je dječak ipak živ i bit će izvučen iz zdenca.
Nade ima, jer snimke napravljene kamerom koja je spuštena u jamu pokazuju da je u četvrtak dječak bio živ i pri svijesti, iako se čini kako je pretrpio lakše ozljede glave. Spasilačke službe u bunar su mu spustile masku s kisikom, vodu i hranu, a cijelo vrijeme je na mjestu događaja i dežurna medicinska ekipa kao i helikopter koji je u pripravnosti da se dječaka odvede u bolnicu čim to bude moguće.
Na marokanskim društvenim mrežama širi se hashtag #saverayan, koji dijele tisuće ljudi.
Mohamed Yassin El Quahabi, predsjednik tamošnjeg udruženja za speleologiju i planinarenje rekao je kako je najveći problem što je jama u koju je nesretni dječak upao vrlo uska, oko 25 centimetara, a na dubini od 28 metara postaje i uža, pa je nemoguće proći. Spašavaterlji se ne predaju.
- Što se više približimo Rayanu, jama je sve uža i to nam otežava posao. Jedino što sada možemo jest kopati - rekao je jedan od sudionika akcije.
U svemu moraju biti jako oprezni jer, kako zaključuje BBC, postoji i opasnost da bi kopanje teškom mehanizacijom moglo aktivirati klizište koje bi moglo biti opasno za mališana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....