Europska komisija donijela je prijedlog o osnivanju međuinstitucijskog tijela za etička pitanja, koje bi obuhvaćalo članove institucija EU, dakle Europski parlament, Europsko vijeće, Europsku središnju banku i druge. U Komisiji ističu da će uspostavom tijela za etička pitanja prvi put postojati jasni standardi, odnosno antikorupcijski mehanizmi koji će vrijediti za sve političare EU.
U službenoj objavi Europske komisije najavljuje se uvođenje standarda na sedam osnovnih područja. Na prvom se mjestu ističe uvođenje standarda pri primanju darova, ugostiteljskih usluga i putovanja od trećih strana. Standardi će se, kaže EK, primjenjivati i na prihvaćanje nagrada, odlikovanja, priznanja ili počasti.
Na drugom se mjestu navode mjere uvjetovanosti i mjere transparentnosti. Propisivanje preduvjeta i transparentnosti osobito se uvodi za sastanke s predstavnicima interesnih skupina.
- Zahvaljujući registru transparentnosti Komisija, Europski parlament i Vijeće već imaju zajedničke standarde za sastanke s predstavnicima interesnih skupina i njihovu objavu. Ti će se standardi proširiti tako da uključuju, primjerice, pristup prostorima institucija - kaže se u planu EK.
Na trećem mjestu su etički standardi koji se odnose na kamate i imovinu koje treba prijaviti, pri čemu će se utvrditi kategorije i procedure za provjeru tih prijava. Ovo znači da će se za europske političare uvesti imovinske kartice kakve su u Hrvatskoj već odavno standard.
Četvrto se odnosi na popratne ili vanjske aktivnosti, kako bi se osiguralo da dostupnost i neovisnost članova nije ugrožena.
Peta grupa tiče se aktivnosti bivših članova nakon isteka mandata. Tu se trebaju utvrditi uvjeti i zahtjevi u odnosu na transparentnost, što znači da u određenom razdoblju nakon prestanka dužnosti aktivnosti moraju biti javne, odnosno poslovi kojima se bavi bivši europski dužnosnik.
Šesti standard odnosi se na "provedbu zajedničkog okvira, uključujući praćenje usklađenosti i daljnje postupanje u slučajevima kršenja pravila unutar neke od institucija, također u pogledu mogućih slučajeva uznemiravanja i sankcija".
Na posljednjem, sedmom mjestu objavljivanje je informacija, što znači da će svaka institucija morati objaviti kako primjenjuje te standarde.
Novo tijelo čije osnivanje predlaže Europska komisija imalo bi tri zadatka, a to su utvrđivanje minimalnih etičkih odnosno antikorupcijskih standarda koji bi vrijedili za sva tijela i sve dužnosnike, potom razmjena mišljenja između institucija o njihovim internim pravilima i treće je promicanje zajedničke kulture etike svih tijela.
- Novo tijelo za etička pitanja neće se baviti pojedinačnim istragama, neće se upletati u istrage postojećih dobro uspostavljenih tijela niti ih na bilo koji način ograničavati. Prema ugovorima, to je odgovornost Ureda europskog javnog tužitelja ("European Public Prosecutor‘s Office", EPPO) te nacionalnih policijskih i pravosudnih tijela, za kaznena djela koja utječu na financijske interese Unije. Za nepravilnosti i povrede profesionalnih dužnosti odgovoran je Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF), za slučajeve nepravilnosti u postupanju odgovoran je Europski ombudsman, a kad je u pitanju kršenje pravila jedne institucije, odgovornost leži na toj instituciji - objavila je Komisija stavljajući svima do znanja da se neće baviti konkretnim slučajevima korupcije, nego da je tek riječ o uvođenju etičkih standarda koji su prema predloženome i dalje znatno ispod načela i antikorupcijskih tijela koja postoje u pojedinim zemljama članicama EU, pa i u Hrvatskoj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....