‘TEMELJITOST NIJE GREŠKA‘

Emotivan nastup Angele Merkel na njemačkoj TV - molila građane za strpljenje, branila EU politiku...

Kancelarka je rekla da bi mutacija virusa mogla pomrsiti planove vlade, kao i da je svjesna nesigurnosti u kojoj se nalaze građani
Angela Merkel
 Michael Sohn/POOL/AFP

Angela Merkel je ponovno gostovala na njemačkoj televiziji i to samo 24 sata nakon takozvanog samita o cijepljenju održanog u ponedjeljak. Na njemu su bili prisutni najvažniji predstavnici politike, znanosti i gospodarstva, koji su priznali da se polagani tempo cijepljenja protiv koronavirusa neće tako skoro ubrzati. Proizvođači ne mogu isporučivati više ​​cjepiva ili su vezani ugovorima s drugim zemljama.

To je bila otriježnjujuća poruka, te zato objašnjenje za intervju njemačke kancelarke ovog utorka glasi: Merkel ovih dana mora moliti za puno strpljenja - ili barem pokazati svoje prisustvo. Jer ono što njemačka politika poduzima kada je riječ o pandemiji mnoge ljude zbunjuje i ostavlja u nedoumici, piše Deutsche Welle.

"Europska temeljitost nije bila greška"

Zašto se projekt cijepljenja toliko brže odvija u Izraelu, Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama nego u EU, uključujući i Njemačku? Merkel sada izjavljuje da je cjepivo proizvođača AstraZeneca u Velikoj Britaniji po hitnom postupku dobilo odobrenje za upotrebu. Međutim, u Europi je ono testirano s temeljitošću koja inače vrijedi u takvom postupku.

"To nije bila greška, jer nam treba povjerenje."

Takva tvrdnja se često mogla čuti u očitovanjima vlade. Ali zašto je EU prošle godine mnogo sporije i očigledno manje obvezujuće pregovarao s farmaceutskim kompanijama, o tome Merkel ni ovog utorka nije govorila.

O situaciji u Njemačkoj ona je rekla da ne može predstaviti jasan plan cijepljenja za sljedećih nekoliko mjeseci, kao ni koliko će se ono brzo ili sporo odvijati. Proizvođači su, kako je rekla, pojasnili da cjepivo proizvode pod velikim pritiskom i da ne mogu unaprijed predviđati koje će količine isporučiti. Usput: "Da ste me pitali prije godinu dana, kada smo imali prve slučajeve, kada ćemo imati cjepivo, ne bih se kladila da ćemo to tako brzo ostvariti", rekla je kancelarka.

“Mutacije bi mogle poremetiti naše planove“

Oštra ograničenja koja su trenutno na snazi u Njemačkoj, zabrane kontakata, zatvoreni restorani, kina i škole, u međuvremenu stanovništvo dovode na granice izdržljivosti.

Neki promatrači nagovještavaju da bi se ograničenja mogla produžiti do travnja. U svakom slučaju, Merkel sa sobom nije donijela nijednu drugu, pozitivniju poruku:

"Otvaranje za 14 dana, kada bi se ponovo vratili eksponencijalnom rastu, ne bi bilo rješenje", rekla je kancelarka. Uostalom, kako je još rekla, pad broja novih infekcija pokazuje da su mjere djelotvorne.

"To je dobar rezultat, kakav već dugo nismo imali. Ali to ne znači da zdravstvene vlasti ponovo imaju kontrolu nad virusom."

Tu je još, kako je istakla njemačka kancelarka, neizvjesnost koju uzrokuju mutacije virusa, za koje se smatra da su daleko zaraznije. Merkel je hvalila disciplinu većine stanovnika u Njemačkoj. Zemlja je na dobrom putu, ali:

"Jedini rizik je da bi mutacija virusa iz Velike Britanije ili Južne Afrike mogla poremetiti naše planove, jer je mnogo agresivnija."

Merkel i njezini rijetki tv-intervjui

Merkel zapravo slovi za političarku koja se rijetko obraća građanima u vidu direktnog dijaloga. Kada je 2015. godine izuzetno veliki broj izbjeglica došao u Njemačku, u TV-intervjuima se nekoliko puta pojavila u javnosti. Prošle godine, tokom prvog lockdowna krajem ožujka, ona je imala veoma zapaženo televizijsko obraćanje.

"Situacija je ozbiljna, shvatite to ozbiljno", zahtijevala je tada od građana. I u mjesecima koji su uslijedili uvijek je bila prisutna na konferencijama za medije u Kancelarskom uredu nakon brojnih sastanaka s premijerima njemačkih saveznih pokrajina.

U siječnju ove godine Angela Merkel je priredila iznenađenje kratkoročno najavljenim posjetom saveznoj konferenciji za novinare u Berlinu, a sada i intervjuom za ARD. Ona moli stanovništvo da izdrži još "malo". Kancelarka nema istinski pozitivnih vijesti, ali barem ove prilično frustrirajuće procjene osobno prenosi javnosti, piše Deutsche Welle.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
06. studeni 2024 23:25