(NE)DIPLOMATSKI RAT

ERDOGAN OPET PODIVLJAO NA NIZOZEMSKU 'Mislio sam da je nacizam nestao, ali eno ga, živi na Zapadu. Nizozemci, platit ćete! Naučit ću vas diplomaciji'

 REUTERS

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan upozorio je u nedjelju Nizozemsku da će "platiti" nakon što je zabranila dolazak dvoje turskih ministara koji su se u subotu kanili obratiti turskoj dijaspori u Rotterdamu uoči referenduma o proširenju predsjedničkih ovlasti u Turskoj.

Turska ministrica obitelji Fatma Betul Sayan Kaya dovezla se cestovnim putem u Nizozemsku, ali joj je onemogućen ulaz u konzulat u Rotterdamu i nizozemska policija ju je odvela do granice s Njemačkom.

Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu pokušao je doletjeti zrakoplovom, ali mu je odbijen ulazak.

Predsjednik Erdogan je u nedjelju u Istanbulu, kako prenosi BBC, poručio Nizozemskoj: "Oni će zasigurno platiti, a također i naučiti što je to diplomacija".

Erdogan je poručio Nizozemskoj da će platiti ukoliko žrtvuje tursko-nizozemske odnose zbog izbora u srijedu, aludirajući na parlamentarne izbore koji se toga dana održavaju u Nizozemskoj.

Turski predsjednik pritom je zaprijetio da će sam otputovati na skupove u inozemstvu, te je dodao kako je "Zapad jasno pokazao svoj pravo lice u posljednjih nekoliko dana. Vidjeli smo jasnu manifestaciju islamofobije".

"Rekao sam da sam mislio kako je nacizam gotov, ali bio sam u krivu. Nacizam je živ na Zapadu", kazao je Erdogan.

Turski predsjednik zahvalio je pritom Francuskoj jer je dozvolila Cavusogluu da doputuje u Metz i obrati se tamošnjem skupu koji se održava u nedjelju. Što se tiče nizozemskog veleposlanika u Turskoj koji je na odmoru, Erdogan je poručio da nema potrebe da se vraća u Tursku. "On ne može ući", rekao je predsjednik Erdogan.

Nizozemski premijer Mark Rutte komentirao je da su Erdoganove izjave o Nizozemcima kao "ostacima nacista i fašista" bile "neprihvatljive". Rutte je kazao da je Turska zaprijetila sankcijama i dodao da "nikada ne možemo poslovati pod takvom vrstom ucjene".

Ispred nizozemskog konzulata u Istanbulu u nedjelju je održan prosvjed, pri čemu su prosvjednici zamijenili nizozemsku zastavu turskom.

Preko noći je nizozemska interventna policija vodenim topovima rastjerivala oko tisuću prosvjednika ispred turskog konzulata u Rotterdamu, javlja BBC.

Za pridobivanje većih ovlasti putem referenduma Erdoganu su potrebni i glasovi dijaspore. Oko 5,5 milijuna Turaka živi izvan Turske, a samo u Njemačkoj ih ima 1,4 milijuna s pravom glasa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 20:15