IPAK OSTAJE PO STAROM

Europa može odahnuti, Ukrajinci donijeli važnu odluku: ‘Ostajemo pouzdani partneri, ispunjavat ćemo svoje obveze‘

Ukrajina će nastaviti ispunjavati svoje obveze koje se odnose na tranzit ruske nafte prema Europi
 /Filippo Carlot/panthermedia/profimedia

Ukrajina će nastaviti ispunjavati svoje obveze koje se odnose na tranzit ruske nafte prema Europi, rekao je u petak savjetnik ukrajinskog predsjednika nakon što je ranije rekao da bi od 1. siječnja, po isteku ugovora, mogla obustaviti tranzit nafte naftovodom Družba.

Mihailo Podoljak rekao je da Ukrajina podržava nastojanja EU-a da diverzificira opskrbu naftom i da neće raskidati ugovore koji vrijede do 2029.

- Ukrajina ispunjava i ispunjavat će ugovorne obveze u cijelosti do predviđenog datuma isteka... jer je riječ o našim bilateralnim odnosima s europskim zemljama, rekao je Podoljak.

Čelnik ukrajinske nafte kompanije Naftogaz, Oleksij Černišov, to je potvrdio.

- Ukrajina ostaje i dalje pouzdan partner europskim zemalja, priopćio je.

- Nastavit ćemo ispunjavati svoje obveze po aktualnim ugovorima za transport plina i nafte.

Naftovod Družba prenosi naftu iz Rusije u Bjelorusiju gdje se grana na sjever prema Poljskoj i Njemačkoj i na jug prema Ukrajini, odakle opskrbljuje Slovačku, Mađarsku i Češku.

Europska unija nastoji se osloboditi ovisnosti o ruskim energentima otkako je Moskva napala Ukrajinu 2022., no Češka, Slovačka i Mađarska trebaju više vremena.

Kad je riječ o plinu, regiju očekuje obustava opskrbe iduće godine jer Kijev ne planira obnoviti ugovor s Moskvom koji istječe 31. prosinca.

Češki dužnosnik rekao je da bi njegova zemlja mogla podnijeti prekid opskrbe. ‘Za Češku to nije problem‘, rekao je izaslanik te zemlje za energetsku sigurnost Vaclav Bartuška.

Češki državni operator naftovoda MERO ulaže u povećanje kapaciteta naftovoda TAL koji vodi od Italije do Njemačke i spaja se na IKL naftovod koji opskrbljuje Češku.

Od iduće godine, povećani kapaciteti trebali bi biti dovoljni za sve potrebe dviju čeških rafinerija, u vlasništvu poljskog Orlena, u iznosu od 8 milijuna tona sirove nafte na godinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. studeni 2024 04:48